Môžete si vziať do reštaurácie vlastné víno?
Niektoré reštaurácie umožňujú svojim hosťom priniesť si vlastné víno a za poplatok ho vypiť. Za servírovanie vlastného alkoholu si v podniku spravidla účtujú takzvané korkovné.
To, čo je v iných krajinách, ako napríklad v USA či Kanade, rozšírené, je v stredoeurópskych podmienkach pomerne zriedkavé. Koncept korkovného je v anglofónnom prostredí známy pod skratkou BYOB (Bring Your Own Bottle – pozn. red.).
BYOB na slovenský spôsob
Ako je to s príspevkom, ktorý by mal pokryť časť výdavkov reštaurácie, na Slovensku, sme sa opýtali skúseného gastropublicistu Martina Labanca. Z jeho pohľadu je zvyk prinášať si vlastný alkohol do reštaurácie spojený s oslavami – menšími svadbami a podobne.
V drvivej väčšine prípadov je podľa neho základnou motiváciou, že klient chce ušetriť a zoženie si víno za veľkoobchodnú cenu, lebo nechce utrácať za alkohol s vyššou maržou, ktorú ponúka podnik. „Svojim spôsobom sa nečudujem, lebo predsa ide o väčšiu spotrebu a nie o jednu či dve fľaše. Vtedy by mi to zo strany hosťa prišlo ako niečo absolútne trápne,“ upozorňuje Labanc.
„U mnohých podnikoch tak prichádza k slovu tzv. korkovné,“ dodáva a približuje, že jeho výška nie je ničím daná a závisí najmä od toho o aký podnik a o aký druh vína ide. „Určite sa skôr oplatí korkovné, ak si donesiete drahšie vína kúpené po vlastnej línii, lebo tie majú v podnikoch dosť vysokú maržu,“ radí gastropublicista.
(Článok pokračuje pod fotografiou)
Tvrdší alkohol, vyššia cena
Vysvetľuje, že niekde je korkovné súčasťou servisného balíka, inde sa platí od množstva prineseného vína. „Napríkla 6 eur za fľašu. U tvrdého alkoholu je tá cena vyššia,“ uvádza Labanc. Podľa neho je to pochopiteľné, lebo o daný tovar sa musí hostiteľský podnik starať. Od uskladnenia, chladenia až po servis. „No v neposlednom rade prichádza o vlastný zisk, pokiaľ má širokú ponuku,“ uzatvára.
Príklady zo zahraničia, kde si hostia môžu pri návšteve reštaurácie priniesť vlastné víno, sa líšia od reality slovenskej gastronómie. Prečo si jednoducho neobjednávajú len víno z vínnej karty? Dôvodov, prečo si priniesť vlastnú fľašu, môže byť viac: ponuka vínnej karty nemusí byť dostatočná, alebo zákazník chce piť svoje obľúbené víno, ktoré nie je na vínnej karte.
Vlastné víno v reštaurácii je dovolené aj pri organizovaní ochutnávok pre milovníkov vína. Tu sa pritom nemyslí na podujatie organizované someliérom. Partia ľudí sa dohodne, že si každý prinesie fľašu vína, pričom si určia tému, napr. 5-putňový Tokaj, ročník 1983.
Tip na pekné gesto na záver
Dôvodom priniesť si vlastné pitie môžu byť aj privysoké ceny na vínnej karte. Za Atlantikom je bežnejšie, že si hostia radšej prinesú vlastné víno.
V prípade, že máte záujem vziať si do reštaurácie vlastné víno, oplatí sa radšej zavolať vopred a zistiť, či je to povolené, a ak áno, aká je výška korkovného či v anglofónnom prostredí BYOB.
Zdvorilosť káže, že aj keď je dovolené priniesť si vlastnú fľašu vína do reštaurácie, je dobré si objednať nejakú drobnosť z vínnej karty. Môže to byť pohár bieleho alebo šumivého vína z otvoreného baru ako aperitív. Pekným gestom môže byť ponúknuť pohár vína, ktoré ste priniesli zo sebou, kuchárovi na degustáciu.