Musel český akciový investor v posledních letech upírat svůj zrak jen za velkou louži?
Akciovým trhům se v minulém roce převážně dařilo. Americký akciový index S&P 500 druhý rok v řadě rostl o více než 20 procent, když přidal 23,3 procenta. Dobrou zprávou pro českého investora bylo, že ještě více se dařilo indexu pražské burzy PX, který posílil dokonce o 24,5 procenta. V obou těchto případech se jedná o indexy, jejichž výnos nereflektuje vyplácené dividendy.
Pokud bychom srovnali indexy zohledňující hrubé dividendy, tedy S&P 500 TR a PX-TR, byl by rozdíl vzhledem k dividendové povaze titulů na pražské burze výraznější, když pražský index přidal 33,8 procenta a americký 25 procent.
Vzhledem k tomu, jakým způsobem se ve veřejném prostoru o americkém a českém akciovém trhu hovoří, by jeden očekával, že jde o mimořádnou záležitost. O to více asi překvapí, že při srovnání indexů zohledňujících hrubou dividendu poráží PX-TR svůj americký protějšek už čtvrtý rok v řadě.
Od roku 2007 (data pro PX-TR jsou k dispozici od jara 2006) dosáhl PX-TR vyššího ročního výnosu celkem desetkrát, S&P 500 TR osmkrát. Na tomto místě se sluší poznamenat, že celkový výnos obou indexů je za tuto dobu nesrovnatelný, když pražský index výrazně zaostává.
Jiná je situace za kratší období, když od roku 2017 je výnos obou těchto indexů téměř srovnatelný, a dokonce má PX-TR mírně navrch s výnosem 210 procent oproti 204,9 procenta u S&P 500 TR.
Pokud bychom počítali s čistou dividendou, tedy po zdanění, byl by výnos pražského indexu, vzhledem k dividendové povaze titulů zde obchodovaných, s velkou pravděpodobností o něco horší než u amerického protějšku.
Nicméně i tak je zřejmé, že v posledních letech nemusel český investor pro zajímavý výnos směřovat svůj zrak jen za velkou louži a vzhledem k výrazně defenzivnějšímu ocenění českého trhu není vyloučeno, že by mohlo toto srovnání pro české tituly vyznívat pozitivně i v dalších letech.