Museli povolať onkologicky chorého poslanca. Chlapi, nechajte to na nás, odkázal Huliak
Prišiel chorý Ján Blcháč z Hlasu.
BRATISLAVA. Len pred dvoma týždňami zverejnil, že má rakovinu. “Ľudia v okolí si preto mohli všimnúť, že nie som vo svojej koži,” zverejnil poslanec Hlasu Ján Blcháč podrobnosti svojho zdravotného stavu.
Napriek tomu, že podstupuje chemoterapiu a ožarovanie, v stredu bol donútený prísť do parlamentu, aby vláde zachránil hlasovania, hoci ešte v utorok bol PN.
Koalícia Smeru, Hlasu a SNS totiž pre bojkot trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka z Národnej koalície v utorok stratila parlamentnú väčšinu, keď sa na protest proti zbavovaniu funkcií ich nominantov v rezorte životného prostredia pod gesciou znepriatelenej SNS rozhodli dva dni nezúčastňovať zasadnutí pléna.
Huliakovi, Ivanovi Ševčíkovi a Pavlovi Ľuptákovi znefunkčnenie parlamentu vyšlo práve pre Blcháčovu práceneschopnosť. Bez neho mala koalícia v parlamente len 75 hlasov, o jeden menej, než je potrebné minimum.
Blcháč vstúpil v stredu do sály parlamentu tak, aby sa vyhol novinárom. “Je to veľký ľudský počin pána Blcháča a ja by som teda nevedel sedieť v kaviarni a nehlasovať,” sarkasticky odkázal poslanec Smeru Dušan Jarjabek Huliakovej skupine ešte pred hlasovaním o jedenástej hodine.
Po jedenástej sa však ukázalo, že Blcháč musel prísť napriek tomu, že Huliak, Ševčík aj Ľupták v skutočnosti v stredu do rokovacej sály napokon prišli tiež.
Svoju dvojdňovú vzburu síce prišli sami prerušiť, no len počas hlasovania o jedinom návrhu zákona – ktorý školám prikáže, aby od rodičov žiadali informovaný súhlas, ak má byť predmetom výučby čokoľvek, čo nie je v osnovách. Huliak, ale aj SNS tým sledujú snahu obmedzovať školy pri vzdelávaní napríklad o sexuálnych menšinách.
Obnovená, hoci najtesnejšia vládna väčšina umožnila v hlasovaní odmietnuť vyslovenie nedôvery ministrom Martine Šimkovičovej (nom. SNS) a Borisovi Suskovi (Smer), k čomu sa parlament pre Huliakovu vzburu v utorok nedostal.
Huliakova skupina odišla z rokovacej sály krátko predtým po zahlasovaní za školskú legislatívu.
“Chlapi, ponáhľam sa, nechajte to na nás,” odmietol reagovať Huliak na otázky novinárov, či sa jeho skupine podarilo vyrokovať s vedením koalície niektoré z ich požiadaviek, keďže v stredu predpoludním zároveň zasadala vláda pod vedením premiéra Roberta Fica, ktorý následne odchádza na týždňovú pracovnú cestu do Číny.
Kritický k stavu vládnej koalície, ktorý už má potenciál ohrozovať schopnosť vlády presadzovať v parlamente svoj program, je už aj poslanec Smeru Marián Kéry.
“Poukazovali sme na problémy predošlej vládnej koalície a my sme chceli byť iní, a nie zaťažovať verejnosť vnútornými spormi, ale, žiaľ, dostali sme sa do toho istého štádia a ľudom ponúkame to, že sa nevieme dohodnúť,” tvrdí.
“Pán poslanec Blcháč, ktorý je zároveň primátorom Liptovského Mikuláša, má zdravotné problémy, je onkologický pacient a bol nútený prísť, čo ma ľudsky mrzí,” dodal.
Huliakovci hovoria o vlastnom ministerstve
Hoci sa v stredu pred rokovaním vlády zišla na Úrade vlády aj koaličná rada, ani jeden z Huliakovej skupinky sa na nej nezúčastnil.
Trvalé miesto pre svojho reprezentanta na koaličnej rade je jednou z podmienok, o ktorých koaliční poslanci mimo záznamu hovoria ako o Huliakových požiadavkách.
“Bolo to konštruktívne, korektné stretnutie s vyšpecifikovanými rámcovými záležitosťami,“ komentoval stručne Huliak minulotýždňové stretnutie s premiérom Ficom, detaily však neuviedol.
Napriek tomu ďalší týždeň pristúpila trojica k ráznemu gestu, keď protestne zariadili, aby koalícia prišla o väčšinu. Na stretnutí s Ficom sa podľa zdrojov SME hovorilo aj o možnom dodatku ku koaličnej zmluve, ktorá by Národnej koalícii garantovala miesto na koaličných radách, a tak aj pevnú pozíciu v rámci koalície.
SNS má však s takýmto povýšením odídencov zo svojho vlastného klubu problém. Niektorí poslanci pre SME neoficiálne povedali, že riešením by mohlo byť podpísanie memoranda o spolupráci s koalíciou, nie však zmena koaličnej zmluvy.
Tento variant spomínal v utorok aj Huliak. “Očakávame, že si nás niekto pozve ku koaličnému stolu a podpíšeme aspoň memorandum o spolupráci,” povedal.
Jednou z požiadaviek Národnej koalície by však podľa niektorých zdrojov z prostredia vládnej koalície mohla byť aj žiadosť získať vlastné ministerstvo.
SNS po voľbách získala desať kresiel v parlamente a podľa koaličnej zmluvy strane náležia tri rezorty: kultúra, životné prostredie a cestovný ruch a šport. S odchodom troch poslancov okolo Huliaka z poslaneckého klubu SNS sa matematicky oslabil aj nárok strany Andreja Danka na takýto počet rezortov.
V praxi je však prípadná reorganizácia rezortov vo vláde nepravdepodobná a z nových pomerov v počtoch poslancov automaticky nevyplýva.
Napríklad v minulom volebnom období sa strane Za ľudí rozpadol poslanecký klub, predsedníčka strany Veronika Remišová však zostala ministerkou až do odobrania poverenia vláde Eduarda Hegera v máji 2023.
Ministerstvo životného prostredia pritom podľa pôvodných plánov mala získať Národná koalícia, nomináciu Huliaka za ministra však zablokovala prezidentka Zuzana Čaputová. Rezort tak začali riadiť nominant SNS zo strany Život Tomáš Taraba a Huliakovi nominanti obsadili niektoré pozície v inštitúciách rezortu.
Stredajšie vyjadrenia premiéra Fica k postaveniu Huliakovej skupiny v rámci vládnej koalície sa dajú interpretovať aj tak, že huliakovci výrazne lepšie podmienky v koalícií nezískajú.
„Národná koalícia neprešla voľbami, my musíme s nimi pracovať ako s troma nezávislými poslancami,“ povedal premiér a dodal, že trojica poslancov sama tvrdí, že bude naďalej podporovať jeho vládu a jej program.
Na otázku k ministerstvu pre Národnú koalíciu reagoval, že o tom “počuje prvýkrát”.
Zároveň všetkým trom poslancom a tiež opozícii pohrozil pred kupčením s hlasmi. “Ak začnú chodiť informácie o kupčení, nasadím všetky spravodajské služby. Táto koalícia nemala žiadny škandál,” povedal a spomenul aj Dzurindovu druhú vládu, ktorá dovládla vďaka podpore odídencov z HZDS, ktorí čelili podozreniu z kupovania hlasov.
Poslanci Národnej koalície Ľupták a Ševčík sa k vyjednávaniu v stredu vyjadriť nechceli. “Prebieha to v úzadí, dnes však nie na úrovni premiéra či koaličnej rady,” povedali pri odchode z rokovacej sály.
Danko sa vyjadril prvýkrát od Huliakovej blokády
“Ľudsky mi je ľúto, že pán Blcháč ako ťažko chorý pacient musel prísť do práce a ohroziť svoje zdravie,” komentoval predseda SNS Andrej Danko ohrozenie krehkej väčšiny koalície v parlamente Huliakovou skupinou.
Prípadnú vlastnú zodpovednosť za rozpory s Huliakom nekomunikoval. Nadviazal na premiérove slová o varovaní pred kupčením s hlasmi poslancov. “Akákoľvek situácia by bola, my sa v SNS vydierať nedáme,” odmietol, že by sa s bývalými partnermi z Národnej koalície ešte chceli dohodnúť na spolupráci či aspoň spoločne o tom rokovať.
Danko však naznačil, že koalícia sa už pripravuje na scenár, že tesná väčšina 76 hlasov bude pretrvávať dlhšie. “Možno to zmeníme tak, aby boli hlasovania len niektoré dni,” oznámil. Znamenalo by to, že Blcháč by musel chodiť na rokovania pléna len raz či dvakrát do týždňa.
Tvrdí, že ho zarazila požiadavka Národnej koalície mať vlastné ministerstvo. “Vnímam to šokujúco. Je to pokus o vydieranie, vtedy ja som nemilosrdný a tvrdý,” povedal šéf SNS a skritizoval Huliaka s kolegami za to, že nehlasovali proti odvolaniu ministerky Šimkovičovej.
S Ficom na niekoľko dní len na diaľku
Poslanec Blcháč ani po sérii hlasovaní neprišiel do priestorov prístupných pre médiá a k tomu, ako mu jeho zdravotný stav umožňuje aj naďalej zachraňovať koalícii väčšinu, sa nevyjadril.
“Ja som sa ho pýtal. Pán Blcháč mi povedal, že jeho zdravotný stav mu dnes dovolil prísť. Je to veľký počin a pokračuje v doliečovaní,” sprostredkoval informácie o svojom kolegovi poslanec Hlasu Ján Ferenčák.
Sám si však myslí, že koalícia nemôže dlhodobo fungovať s tesnou väčšinou o jedného poslanca. Nespresnil, či Blcháč bude schopný prísť na každé hlasovanie.
Koalícia v parlamente v stredu využila, že ich je dosť, a hlasovala aj za návrhy zákonov, o ktorých mali poslanci rozhodnúť už o deň skôr.
Zároveň hlasovanie o ďalších návrhoch presunuli na utorok budúci týždeň. V rovnaký deň sa premiér Fico vráti zo zahraničnej cesty v Číne, na ktorú odchádza dnes večer.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO