Na Vianoce si nedávame darčeky, hovorí Martin a nie je jediný. Mladým sa nepáči sviatočný zhon
Vianoce nie sú len o darčekoch.
„Z môjho pohľadu kupovanie darčekov iba vytvára tlak a potrebu kupovať niečo len preto, aby sme mali darčeky pod vianočným stromčekom. Ak niečo treba, tak si to kúpime kedykoľvek počas roka – napríklad, keď vidím, že doma niečo chýba alebo niekomu niečo chýba,“ opisuje svoj prístup k Vianociam 26-ročný Martin.
Čoraz viac ľudí si na Vianoce nedáva žiadne darčeky. Nenakupuje žiadne produkty, ale svojim blízkym nedáva ani žiadne peniaze v obálke.
Podľa prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj24 tento rok neplánuje kupovať žiadne darčeky 7,5 percenta ľudí na Slovensku. Z prieskumu agentúry Ipsos pre Home Credit tento rok vzišlo, že maximálny limit na darčeky v sume do 100 eur majú najčastejšie mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov – týchto ľudí je 25 percent.
Closer sa preto skontaktoval s viacerými mladými ľuďmi, ktorí buď na Vianoce nedávajú darčeky vôbec, alebo kupujú len drobnosti svojim rodičom.
Pragmatický prístup
Viacero mladých ľudí, s ktorými sme sa zhovárali, vianočné obdarovávanie neuznáva. Chcú sa vyhnúť stresu, zhonu alebo v darčekoch nevidia zmysel.
„S priateľkou nie sme na prekvapenia. Radšej sa vždy vopred dohodneme, ak si niečo chceme kúpiť. Tak to robíme napríklad na narodeniny. Na Vianoce sa nám nechce kupovať darčeky ešte aj sebe navzájom, keď máme dosť starostí s výberom darčekov pre celú rodinu,“ vysvetľuje svoj prístup 30-ročný Jakub.
Tento rok si pod vianočný stromček opäť nedávajú žiadne darčeky. Podľa Jakuba tento prístup s priateľkou nemali odjakživa, za študentských čias si darčeky dávali, ale odkedy začali pracovať na plný úväzok, situácia sa zmenila.
„Keď sme začali pracovať a mali príjem, pripadalo nám nepraktické kupovať pre toho druhého niečo, čo si vie kúpiť sám,“ konštatuje Jakub s tým, že voľbu nedávať si darčeky nijako neovplyvňuje snaha vyhnúť sa predvianočnému zhonu či stresu.
Snahu vyhnúť sa stresu za hlavný dôvod, prečo nekupuje darčeky, síce neoznačuje ani 26-ročný Martin, ale považuje to za milý bonus.
„Šetrí to akékoľvek starosti s vymýšľaním, čo komu kúpiť. Vyhnem sa zhonu v obchodoch alebo zhonu s objednávaním darčekov a stresovaním sa z toho, či ich stihnú doručiť do Vianoc,“ zamýšľa sa.
Pragmatický prístup, ako nazýva svoj pohľad na darčeky, praktizuje už roky. „Z môjho pohľadu kupovanie darčekov iba vytvára tlak a potrebu kupovať niečo len preto, aby sme mali darčeky pod vianočným stromčekom. Ak niekto dostane darček, vytvára to podľa mňa akýsi ‚dlh‘, ktorý cíti tá druhá osoba. Potom nasilu kupuje niečo, čo ten druhý často ani nevyužije,“ uzatvára.
Nechcem darčeky
Vekom sa postupne menia priority. Vedel by o tom rozprávať aj 33-ročný Robo, ktorý nám hneď na začiatku povedal, že on žiadne vianočné darčeky nechce ani nepotrebuje.
„Nechcem, aby na mňa ľudia míňali peniaze, nepotrebujem to. Nech si pokupujú darčeky pre seba alebo sebe navzájom a spravia si radosť. Pokojne aj prispejem alebo kúpim niečo ja sám,“ vysvetľuje svoj postoj.
Nerobí mu problém ľudí obdarovať, ale on sám si na darčeky nepotrpí. Vyplýva to zo životnej situácie, v ktorej sa momentálne nachádza.
„Máme všetko, čo nám treba. Máme nové, vlastné bývanie, sme zdraví, mimčo sa už formuje v brušku. Čo viac by som mohol chcieť? Je mi jasné, že niečo dostanem, ale už som veľakrát povedal, že si neprosím nič,“ hovorí.
Robo však napriek tomu každý rok dostane minimálne jeden darček – od svojej mamy. „Po minulé roky to bolo vždy podobné, nechcel som od nikoho žiadne darčeky. Ale aj tak stále niečo dostanem, lebo to by moja mamka neprežila, keby som ako jediný nedostal nič,“ smeje sa.
Takúto skúsenosť má aj 24-ročný Richard. Darček však napriek dohode o tom, že sa pod stromčekom neobdarúvajú, nedostane od mamy, ale od babky.
„Darčeky si nedávame už dlhšie. Vnímame to skôr tak, že na Vianoce sa ako rodina raz za rok stretneme všetci pokope, najeme sa a užijeme si spoločne strávený čas. Ja si to pochvaľujem, máme menej stresu a každý si počas roka aj tak kúpi to, čo potrebuje,“ hodnotí prístup, ktorý s rodinou zvolili.
Keďže babka s nimi nebýva, vždy na Vianoce prinesie pár maličkostí. „Minulý rok to bol obraz, predminulý rok tuším škrabadlo pre mačky,“ smeje sa.
Richardovi nie je ľúto, že si na Štedrý deň pod stromčekom darček nenájde. „Nikto sa na to nesťažuje. So súrodencami sme si väčšinou nekupovali nič, prípadne len drobnosti. Čím sme boli starší, pripadalo nám nezmyselné dávať si peniaze, a čo sme chceli, sme si kúpili za vlastné pokojne aj v lete,“ uzatvára.
Každý si kúpi, čo chce
V domácnosti, v ktorej žije 21-ročný Peter, si jej členovia darčeky medzi sebou nevymieňajú. Neznamená to však, že sa pod stromčekom žiadne nenachádzajú.
„Chceme minimalizovať stres spojený s výberom darčekov. Pre mnohých je to náročné, najmä ak človek nevie, čo by druhému naozaj urobilo radosť,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodli nedávať si darčeky navzájom.
„Každý z nás má svoje vlastné záujmy a preferencie, takže je praktickejšie, keď si každý kúpi presne to, čo si želá. Tento prístup nám zároveň umožňuje viac sa sústrediť na spoločný čas a pohodu, než na samotné darčeky,“ hodnotí.
Nikomu doma neprekáža, že všetci vopred vedia, čo si pod stromčekom nájdu, pretože si darčeky nakúpili sami pre seba. Tradícia rozbaľovania darčekov z Petrovej domácnosti nevymizla, stále sa na ňu podľa vlastných slov s rodinou tešia, pretože aj tak ide o dlho očakávanú súčasť Štedrého dňa.
„Osobne mi vôbec nie je ľúto, že darčeky nevyberáme tradične – som rád, že nemusím riskovať, že by som dostal niečo, čo by mi nesadlo alebo ma nepotešilo,“ myslí si.
Na druhej strane, v rodine 30-ročného Igora sa darčeky postupne prestali dávať až po tom, čo sa aj so sestrou osamostatnili a odsťahovali od rodičov. „Vymýšľať darčeky bolo ťažké. Jednak, keď človek nebýva s rodičmi, prestane vnímať potreby ako opotrebované papuče, tepláky či pyžamo,“ hovorí.
So sestrou sa na Vianoce opakovane snažili potajomky zisťovať, čo by rodina mohla chcieť, ale keďže patrí medzi fanúšikov praktických darčekov a na zbytočnosti sa mu peniaze míňať nechce, darčeky sa rozhodli zredukovať na minimum. Ako hovorí, vyhnú sa vďaka tomu aj zbytočnému zhonu.
„Väčšinou si vymeníme koláčiky zabalené v škatuľkách. Rodičia nám nabalia domáce drobnosti – sušené ovocie, džemy, kompóty a vždy nám pribalia aj obálku s peniažkami,“ opisuje svoje vianočné tradície.
Že nedostáva darčeky, mu vôbec nie je ľúto. „Úprimne, radšej nedostanem nič, ako dostať hlúposť, ktorá leží v skrini či na poličke,“ vysvetľuje. Zbytočné mu pripadá aj dávať si navzájom peniaze na to, aby si každý nakúpil darčeky vopred podľa svojho gusta. Doma sa preto sústredí skôr na čas strávený s rodinou, dobré jedlo a chvíle, ktorých počas roka nie je až tak veľa.
Vianočné tipy a recepty:
- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO