Na západnom Slovensku čistia rieky a potoky po povodniach. Obyvatelia sa búria

Septembrové záplavy priniesli na západnom Slovensku značné škody. Stovky ton pôdy, odpadu a konárov znemožnili tok riek či potokov. Ministerstvo životného prostredia spolu s vodohospodármi začínajú tieto vodné toky čistiť.

Takto vyzeralo koryto potoka Blatina v Pezinku v septembri počas výdatných dažďov (na videu vyššie). Hladina výrazne zdvihla a vytopila niekoľko pivníc. Pezinská radnica spolu s vodohospodármi a rezortom životného prostredia koryto rozširuje a čistí.

Príprava na ďalšie nečakané situácie

„Začali práce, ktoré majú pomôcť obyvateľom mesta prežiť krízové situácie, ktoré prídu znenazdajky, a to sa nám stalo pred spomínaným mesiacom. Situácia s prietokom bola katastrofálna a nám neostávalo nič iné, iba ako odstrániť tie nánosy, ktoré tam za tie roky vznikli,“ povedal Roman Mács (nezávislý), primátor Pezinka.

Zajímavost :  Brněnský satelit pomůže bránit Ukrajinu z vesmíru, detailně zaměří ruské jednotky

Práce v Pezinku sú naplánované na ôsmich kilometroch. S čistením by vodohospodári mali skončiť v priebehu troch týždňov.

„Pri dvoch strojoch sme schopný čistiť 300 metrov toku denne,“ povedal Jozef Martinkovič, technicko-prevádzkový riaditeľ SVP.

„Pevne verím, že sa nám to v rámci toho harmonogramu podarí vyčistiť aj zlikvidovať odpad a vytvoriť podmienky, aby ten potok bol budúci rok vo výbornej kondícii a dokázali sme udržať dobrý stav životného prostredia,“ dodal Mács.

Obyvatelia vyjadrujú nespokojnosť

Nespokojnosť na sociálnych sieťach vyjadrili aj Pezinčania ktorí v potoku našli raky.

„Čistenie Potoka avšak na úkor takýchto rakov končiacich na brehu.“

Zajímavost :  Spustenie očkovania v lekárňach by farmaceutom umožnilo nové vzdelávanie. Posledné slovo má vláda

„Likvidácia biotopu v Blatine. Kto zaplatí za nespočetné zabitie chránených živočíchov?“

„Nad Severom sa raky vyskytujú bežne. Po bagrovaní zmizne život z potoka. Vitajte v ére betónu.“

Čo bude s odpadom?

Problém však nastáva aj s vývozom prírodného odpadu. Vzorky zo sedimentu potoka Blatina ukázali, že hodnoty arzénu sú 10 násobne vyššie ako je norma.

„Hľadáme spôsob, ako sa toho sedimentu zbaviť. Rokujeme s prevádzkovateľom skládky v Budmericiach, ktorý by nám mal poskytnúť pomoc,“ povedal Jozef Moravčík, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Vodohospodári spolu s ministerstvom životného prostredia chystajú protipovodňové práce na približne 35 kilometroch v rámci Bratislavského kraja. Z rozpočtu by na to mali vyčleniť dva milióny eur.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Sazby hypoték zamrzly. A do konce roku se už příliš nepohnou

Doporučujeme ke čtení také :