Načasování nemohlo být horší. Neúspěch Jokera budí obavy z budoucnosti DC Studios

Pokračování miliardového trháku je obvykle považováno za sázku na jistotu. Snímek Joker: Folie à Deux ale za první dva týdny v kinech utržil jen 166 milionů dolarů a do historie se patrně zapíše jako propadák roku 2024. Režisér kritiky i diváky vlažně přijatého soudního dramatu, které je ve skutečnosti muzikálem, už potvrdil, že třetí díl nenatočí, a franšíza Jokera se tak přiblížila k hořkému konci. Otázkou zůstává, zda s sebou stáhne i filmová studia, jež se po sérii propadáků pokoušejí o restart.

Dvojka Jokera s obřím rozpočtem 200 milionů dolarů by podle zahraničních webů musela vydělat minimálně dvojnásobek, aby byla na nule. Pro srovnání: první Joker byl natočen s třetinovým rozpočtem a celosvětově překonal hranici tržeb 200 milionů dolarů po prvním víkendu v kinech. Celkově nakonec utržil přes miliardu dolarů, čímž se stal prvním filmem s ratingem R (mládež do 17 let na něj smí do kina jen v doprovodu rodičů), kterému se to podařilo.

Snímek zachycující neúspěšného komika Arthura Flecka propadajícího šílenství se stal hitem i u kritiků. Z jedenácti nominací na Oscara proměnil dvě, včetně ocenění za nejlepší herecký výkon pro Joaquina Phoenixe v titulní roli. Drama také získalo Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Jeho pokračovatel si ale letos z Benátek odnesl jen cenu za hudbu, nominaci na nejlepší film nenaplnil. A poloprázdná kina zatím do kasy studia přinášejí jen drobné. Část příjmů by mohlo získat zpět díky streamovacím platformám. Podle Variety na nich bude snímek dostupný od 29. října. Forbes uvádí, že nejprve bude možné film zakoupit na Apple TV nebo Prime Video. Warner Bros. ale zatím nepotvrdilo, kdy nabídne Joker: Folie à Deux na své streamovací platformě Max (dříve HBO Max). Podle obvyklé praxe tam společnost uvádí filmy zhruba 45 dní po jejich premiéře v kinech. V případě dvojky Jokera to vychází na přelom listopadu a prosince. 

Joker byl ohromujícím úspěchem pro zábavní konglomerát Warner Bros. Discovery a společnost DC Studios, která je jeho součástí. Letošní fiasko ale ukazuje na odvrácenou stranu nové strategie studia, které na filmové plátno adaptuje motivy komiksů z vydavatelství DC Comics.

Zajímavost :  Chlebíčky, drogy, a hlavně alkohol. Proč Česko podporuje pití, a přichází tak o miliardy
AI postavila Američany před bezprecedentní výzvu: bezpečně zprovoznit roky spící reaktory

Pokračování Jokera se objevilo v kritickém přechodném období DC Studios, kdy se režisér James Gunn společně s producentem Peterem Safranem snaží značku po sérii propadáků oživit. Od roku 2018, kdy Aquaman doplaval k více než miliardě dolarů, se osmi z devíti filmů o superhrdinech ze stáje DC nepodařilo utržit ani 400 milionů dolarů. Polovina z nich navíc podle časopisu Forbes vydělala méně než 200 milionů dolarů. Jedinými světlými body pro DC byl právě Joker v roce 2019 a Batman v roce 2022.

Když Gunn, mimo jiné režisér úspěšných Strážců Galaxie, které ale natočil pro konkurenční Marvel, a Safran přebírali otěže nad studiem, kritizovali nedostatečnou organizovanost a provázanost předchozích filmů a avizovali, že plánují věci dělat jinak. Například označovat projekty, které spadají mimo hlavní kontinuitu vesmíru DC, značkou Elseworlds neboli Jiné světy.

Zdá se, že se chystají následovat příklad Marvelu, který je známý vytvořením fikčního mnohovesmíru, v němž se odehrávají vzájemně provázané snímky. Termín Elseworlds by měl pomoci jasně oddělit samostatně stojící projekty, které nebudou mít dějové vazby na zbytek chystaného DC universa. To Gunnovi a Safranovi otevírá možnost vybudovat organizovanější komiksový svět – nedostatečně ucelená vize dosavadní éry byla jednou z častých výtek fanoušků i kritiků. Zatím se jim ale tento plán naplnit nedaří.

Ačkoli byl Joker: Folie à Deux dříve označován za jeden z prvních titulů Elseworlds, v úvodních titulcích se neobjevilo ani logo studia DC, natož označení Elseworlds. Podle režiséra Todda Phillipse je to tím, že DC Studios nemělo na film žádný přímý vliv. Gunn prohlásil, že označení Elseworlds připadne až filmům, na kterých bude nové vedení spolupracovat. To ale působí v souvislosti s jeho prohlášením o lepší organizaci matoucím dojmem.

I když se Joker potýká s problémy, nejnovější počin DC Studios, seriál Tučňák z produkce HBO, má kladné recenze i vysokou sledovanost. Spin-off Batmana z roku 2022 je v podobné pozici jako Joker, tedy neoficiální projekt značky Elseworlds, na konci každého dílu se ale alespoň mihne nové logo studia DC.

Zajímavost :  Neprošly další stanice STK a měření emisí. Mimořádné kontroly pokračují

VIDEO: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, varuje fyzioterapeutka Zuzana Čejková pro FLOW balance.

Video placeholder

FLOW: Sezení s nohou přes nohu nám může ublížit, hlavně ženám, tvrdí fyzioterapeutka známá jako “Fyziomluva” • e15

Tučňák, Batman od Matta Reevese i první Joker jsou pro DC výhrou. Joker: Folie à Deux ale činí tuto přechodnou fázi velmi nákladnou a nekonzistentní pro studio, které se snaží vymanit z éry drahých a kriticky neúspěšných filmů. Běžný divák si tak možná ani nevšimne, že začalo nové období, dokud nebude označení Elseworlds použito důsledněji.

Nepovedené pokračování je přítěží i pro distributora filmu, společnost Warner Bros. Možnému komerčnímu úspěchu prvního Jokera příliš nevěřila, dohodla se proto se společnostmi Bron Studios a Village Roadshow, že převezmou zhruba polovinu nákladů na jeho výrobu. Finanční partneři pak na oplátku inkasovali odpovídající procento z miliardových tržeb. U druhého Jokera zatoužila Warner Bros. po větším dílu koláče, a tak film financovala sama. V době fiskálních potíží a finančních úspor své mateřské společnosti Warner Bros. Discovery tak jdou za ní veškeré ztráty, včetně zhruba 100 milionů dolarů marketingových nákladů.

Warner Bros. je přitom na dně, na čemž se podepsala série nedávných finančních propadáků, včetně filmů Furiosa: Sága Šíleného Maxe, Aquaman a ztracené království nebo Purpurová barva. A cena akcií mateřské společnosti je stále blízko historického minima na úrovni 7,67 dolaru za akcii, uvádí Variety. „Pro Warner Bros. je to prohra v klíčovém období, kdy se v odvětví očekává hit,“ řekl webu analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities. „Načasování nemůže být horší,“ dodal.

Hollywood se navíc stále nevzpamatoval ze stávky, kterou v květnu 2023 vyhlásili scénáristé, k nimž se nakonec přidali i herci, a na několik měsíců tak zastavili téměř veškerou filmovou produkci. 

Zajímavost :  Nech je 22. schôdza navždy známa ako schôdza obmedzovania základných práv (píše Peter Čuroš)
Trump potřebuje vytáhnout esa. Tanečky s Muskem ale působí jako pěst na oko

Celkově se počet amerických audiovizuálních produkcí během druhého čtvrtletí roku 2024 snížil asi o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Podle společnosti ProdPro, která sleduje televizní a filmové počiny, došlo v tomto období celosvětově k poklesu o 20 procent.

Aby toho nebylo málo, studia se musejí vypořádat i s koncem boomu streamování a přijít na to, jak být zisková ve světě, kde lidé neplatí za kabelovou televizi financovanou reklamami. Představitelé Los Angeles, kde Hollywood sídlí, jsou zpomalením filmového průmyslu natolik znepokojeni, že starostka Karen Bassová minulý měsíc vytvořila pracovní skupinu, která se má problémem zabývat.

Warner Bros. zatím stále sází na restart DC universa. Nová éra odstartuje v prosinci, kdy bude mít premiéru animovaný seriál Creature Commandos. Příští léto bude následovat Gunnův Superman, který má ukázat, že studio dokáže uspět i s něčím jiným než s Batmanem.

Otázkou příštích měsíců tak zůstává, zda se Gunnovi podaří sérii propadáků zlomit a proměnit adaptace DC komiksů v kasovní trháky. Společnost mezitím musí vyřešit, jak sníží své ztráty. Mimo jiné údajně zvažuje prodej podílu své herní divize Warner Bros. Games poté, co se jí nepovedly hry jako Suicide Squad: Kill The Justice League.

Zdroj Zde