Najzáplatanejšiu ulicu Bratislavy po rokoch opravili. Staré Mesto sa neriadilo manuálom magistrátu
Pre viaceré mestské časti je Vallov plán príliš drahý.
BRATISLAVA. Žabotova ulica, ktorej povrch donedávna hýril desiatkami odtieňov sivej, prešla obnovou. Okolie zostalo bezo zmeny.
Cesta prepája hlavnú železničnú stanicu s frekventovanou Šancovou. Obyvatelia Starého Mesta na jej stav upozorňovali od roku 2013, pribúdala však len záplata za záplatou. Denník SME na problém upozornil v decembri 2023.
V článku sa dočítate:
- prečo Petržalka preferuje vlastné riešenia pred mestskými,
- kvôli čomu niektoré mestské časti odmietajú opravu ciest vo vlastnej réžii,
- koľko poistných udalostí v súvislosti s výtlkmi vzniklo v Bratislavskom kraji.
Samospráva koncom novembra na takmer 320-metrovom úseku vymenila asfalt. Stálo to 320-tisíc eur, ktoré Staré Mesto získalo aj vďaka poplatkom z výberu parkovného z mestského systému PAAS.
Mestská časť nezohľadnila nezáväzný dizajn manuál Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorý na magistráte založil primátor Matúš Vallo. Nedala vymeniť všetky obrubníky, osadiť tzv. bratislavskú dlažbu ani prídlažbu, teda vrstvy medzi chodníkom a cestou. Upozornil na to portál o architektúre a stavebníctve ASB.
Staré Mesto svoj postup obhájilo tým, že nezamýšľalo hĺbkovú obnovu celej ulice. Investícia by vyšla na milión eur. Opravu chodníkov plánuje dať urobiť v „krátkom čase”.
Petržalka manuál nepoužíva, je drahý
Magistrát si všimol zhruba 30 lokalít, kde sú cesty s výtlkmi. Sú najmä v najväčších mestských častiach Petržalke a Ružinove.
Mesto opravilo v minulom roku asi 420 výtlkov, najviac na Bajkalskej, Devínskej ceste, Kukučínovej, Prievozskej, Pražskej, Račianskej, Šancovej a Vajnorskej. Stálo ho to 110-tisíc eur.
„Budeme pokračovať v opravách z tohto roka na Púchovskej a Vajnorskej, kde spolupracujeme s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, a opravou Šancovej v kooperácii s BVS a Slovenským plynárenským priemyslom,” ohlásil hovorca mesta Peter Bubla. Práce začnú na prelome marca a apríla.
Kompletný plán opráv ciest na rok 2025 ešte čaká na schválenie vedením mesta.
Magistrát zadáva opravy ciest firmám, ktoré vyhrajú súťaž, Petržalka si na to kúpila asfaltový finišer. Za stroj zaplatila 130-tisíc eur, verí, že sa jej vklad do budúcna vráti. Na opravu výtlkov si samospráva obstarala päť ton studeného asfaltu, ktorý sa dá použiť aj v chladnejšom počasí.
Najviac výtlkov je v Petržalke na Belinského a Medveďovej ulici a najviac podnetov prichádza z okrsku Dvory 5, Dvory 6, Lúky 7, Lúky 8 a Háje 1. Do polovice novembra 2024 vyriešila samospráva 54 z 251 podnetov obyvateľov.
Mestská časť pred dlažbou odporúťanou magistrátom, ktorá má vizuálne zjednocovať mesto, dáva prednosť asfaltu, ktorý je lacnejší.
„Dlažbu sme tento rok využili len pri budovaní tzv. zelených chodníkov,“ dopĺňa hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Mesto sa odvoláva na to, že dlažba má aj praktické využitie, dá sa rozobrať a opäť uložiť po rozkopávkach.
„Využiť sa dá aj v špecifických situáciách, kde sa riešia napríklad sklony či odvodnenie. Odolnosť nami použitej dlažby na chodníkoch je dimenzovaná na prejazd áut najmenej do 3,5 tony,“ hovorí Bubla.
Nové Mesto kombinuje
V Novom Meste patria k najproblematickejším Kramáre, Koliba a Sliačska ulica.
V novom roku sa zameria najmä na Kramáre, kde vznikne nová zóna PAAS. Na sídlisku Pokrok by mali osadiť dlažbu, ktorou nahradia asfaltové povrchy.
V Novom Meste opravuje výtlky Ekopodnik, ktorý patrí mestskej časti, aj vysúťažení dodávatelia. Druhá možnosť stála mestskú časť 225-tisíc eur.
„Cez dodávateľa sme ich opravili cez 200, okrem toho sa opravovali prepadnuté cesty, kanalizačné poklopy či vymieňali odvodňovacie žľaby,“ hovorí Jakub Lazarčík z miestneho úradu. „Išlo o ulice Jaskový rad, Americká, Brezovská, Letecká, Biely kríž, Sliačska, Bárdošova. Podobné opravy prebehli aj na uliciach ako Račianska, Kalinčiakova či Hálkova.“
Ekopodnik má jetpatcher, čo považujú za „najrýchlejší spôsob riešenia“.
Ružinov vie o približne 200 výtlkoch, najčastejšie na uliciach v časti Trnávka. Na ich opravu vyčlenilo z rozpočtu pre rok 2024 450-tisíc eur. Nákup techniky nezvažuje, na opravy robí súťaže.
„Práce sú pre tento rok ukončené, pokračovať sa bude po období zimnej uzávery, konkrétny harmonogram sa pripravuje,“ povedala hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.
Karlova Ves zvažuje aj dlažbu
Asi 770 metrov štvorcových výtlkov opravili za predchádzajúci rok v Karlovej Vsi. Najkritickejšie boli ulice Fadruszova, Karloveská, Líščie údolie, Levárska, Segnerova, L. Sáru, Hodálova, J. Stanislava, Ľ. Fullu, Hlaváčiková, Tománkova, Svrčia, Gabčíkova, Nad Lúčkami a Veternicová.
Na opravy ciest a chodníkov aj vrátane výtlkov minula mestská časť 146-tisíc eur. Drobné výtlky si opravila cez svoju príspevkovú organizáciu Verejnoprospešné služby Karlova Ves. Minula na ne dve tony suchého asfaltu. Na väčšie opravy využíva vysúťažené firmy.
Firmy zmluvne žiada, aby postupovali podľa manuálu mesta „všade tam, kde to umožňujú podmienky“. V takých prípadoch zvažujú aj výmenu asfaltových plôch chodníkov za dláždené, približuje Miroslav Špejl z miestneho úradu.
Susedná Dúbravka sa posledné roky zameriava na hĺbkové opravy väčších úsekov ciest a chodníkov. Dáva osádzať prídlažby, opravovať kanalizačné vpuste či meniť obrubníky. Asfalt však neopustila, dlažbu používa len na peších zónach.
Komplexnou rekonštrukciou už prešli ulice Gallayova, Pekníkova, Bošaniho a Fedáková. Na stavebné úpravy dala mestská časť 250-tisíc, zadala ich dodávateľom.
„Na vlastnú firmu treba zázemie, personálne kapacity a ďalšie nemalé financie na nákup strojov, na čo v súčasnej dobe naša mestská časť nemá,“ odôvodňuje Danka Šoporová z miestneho úradu.
Rača si nemôže dovoliť žulové obrubníky
Dodávateľsky opravujú cesty a chodníky aj v Rači. V roku 2024 mestská časť zaplatila za opravy 87-tisíc eur.
„Opravovať komunikácie vo vlastnej línii by nebolo efektívne. Určite neplánujeme ani nákup vlastných drahých zariadení, kde by bola otázna návratnosť. Finisher je iba jeden z potrebných strojov,“ hovorí starosta Michal Drotován.
Manuálom mesta sa riadia, ak majú peniaze. Rača podľa starostu nie je tak bohatá, aby si mohla dovoliť prídlažby či žulové obrubníky.
„Najviac poškodené evidujeme chodníky v správe mesta na Kubačovej, Hybešovej, Račianskej, Žitnej, Púchovskej, Sklabinskej, Pri Šajbách,“ hovorí Drotován. „Čo sa týka chodníkov v správe Rače, najpoškodenejšie sú napríklad na Sadmelijskej a chodníkoch vo vnútrobloku Dopravnej a Sklabinskej.“
V novom roku sa opráv dočkajú Sadmelijská ulica, betónový chodník pred vozovňou Krasňany, chodníky na ihrisku Sklabinská či príjazdová cesta ku kultúrnemu stredisku Impulz.
Vo Vrakuni opravili výtlky na Majerských záhradách, Egrešovej, parkovisku Rajecká, Toryskej, Bodvianskej, Toplianskej, Slatinskej, Čiližskej, Stavbárskej, Poľnohospodárskej, Rajeckej, Anízovej, Brezovej a Železničnej.
„Tam, kde je asfalt, dávame asfalt. Snažíme sa postupovať podľa manuálu v rámci našich finančných možností,“ hovorí Henrieta Novotná z miestnaho úradu.
Ako vymáhať škodu spôsobenú výtlkom?
Ak výtlk spôsobí vodičovi škodu na aute, môže žiadať náhradu od správcu alebo vlastníka cesty, ktorým môžu byť magistrát, mestská časť alebo župa.
Hlavné mesto eviduje 35 žiadostí o náhradu škody, vrátane tých z výtlkov, Nové Mesto dve škodové udalosti spôsobené výtlkmi. Zvyšné spomínané mestské časti takéto nahlásenia nezaznamenali.
Za označenie výtlku sa ráta buď výstražná značka, alebo vodorovné značenie či zvislá značka na ceste. Ak chýbalo, je možné privolať políciu, ktorá udalosť zdokumentuje.
Poisťovne odporúčajú, aby si aj poškodený udalosť riadne zdokumentoval, prípadne si zaistil svedkov.
Od správcu komunikácie môže vymáhať náhradu spoluúčasti vodič, ktorý má havarijné poistenie.
„Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí ak ju klient nahlási poisťovni štandardným spôsobom, a priloží potrebnú fotodokumentáciu,“ hovorí Catherine Černochová z poisťovne Generali. „Ak chce klient škodu kryť z pripoistenia výtlk k povinnému zmluvnému poisteniu, treba zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje aj miesto, kde sa škoda stala.“
Ak vodič nemá havarijné poistenie, môže sa obrátiť na správcu komunikácie, ktorý škodu nahlási svojej poisťovni.
„Ak si správca uzná svoju zodpovednosť za vzniknutú škodu, a má platné poistenie zodpovednosti za škodu, náhradu škody poskytne poisťovňa správcu,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová z poisťovne Kooperativa.
Poisťovňa zaznamenala 515 poistných udalostí pre výtlky a vyplatila za ne takmer 296-tisíc eur. Vodiči si poškodili auto na výtlkoch najčastejšie v Košickom kraji, Bratislavský kraj skončil na piatom mieste.
V štatistike poisťovne Generali skončil na predposlednom mieste, ktorá najviac škôd v súvislosti s výtlkmi zaznamenala v Žilinskom kraji. Za predchádzajúci rok mala 486 poistných udalostí spolu za 295-tisíc eur.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO