Namiesto koalície chaos. Moci v Rakúsku sa zrejme chopí krajná pravica
5. jan 2025 o 16:30 I
Ľudovci už neodmietajú rokovania s FPÖ.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Keď v septembrových rakúskych spolkových voľbách zvíťazila krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), analytici to za veľké prekvapenie neoznačovali.
Navyše prvé víťazstvo krajnej pravice od konca druhej svetovej vojny v Rakúsku nemuselo automaticky znamenať, že slobodní budú vládnuť – spoluprácu s nimi totiž väčšina politikov z iných strán odmietala.
Líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a končiaci kancelár Karl Nehammer vtedy ešte lídra slobodných Herberta Kickla označoval za „bezpečnostné riziko“.
Tri mesiace od volieb však koaličné rokovania troch strán – ľudovcov (ÖVP), socialistov (SPÖ) a liberálov (NEOS) skolabovali. Rakúsko tak má dnes oveľa bližšie k vláde na čele so stranou, ktorá sa netají väzbami na Rusko a svojim tvrdým postojom voči migrácii.
1. Ako dopadli voľby a kto sa snažil o zloženie vlády?
V septembrových voľbách zvíťazila FPÖ Herberta Kickla s takmer 29 percentami hlasov. Vládnuci ľudovci za nimi zaostali o dva a pol percentuálneho bodu. Socialisti zase s 21 percentami zaznamenali historicky najhorší výsledok.
Aj keď kancelár Karl Nehammer pre zlý volebný výsledok čelil tlaku na svoje odstúpenie, rakúsky prezident Alexander van der Bellen ho po asi troch týždňoch od volieb poveril zostavením vlády. Nehammer v tom čase naďalej odmietal spoluprácu s Kicklom. „Kickl nie je schopný vládnuť,“ odkázal krajnej pravici.
Ľudovci tak začali rokovať so sociálnymi demokratmi na čele s Andreasom Bablerom. Keďže obe strany by mali v parlamente len veľmi tesnú väčšinu, o mesiac neskôr prizvali na rokovania aj menšiu liberálnu stranu NEOS, ktorá mala vo voľbách podporu 9 percent.
2. Prečo rokovania medzi ľudovcami, socialistami a liberálmi skrachovali?
Najviac jednotlivé strany rozdeľovala otázka konsolidácie štátneho rozpočtu, píše denník Der Standard . Socialisti už počas volebnej kampane zdôrazňovali, že chcú zháňať financie aj zvýšením či zavedením dane z dedičstva a bohatstva, čo ostatné strany odmietali. Na stole bol aj nový bankový odvod či reforma dani z nehnuteľnosti.
Socialisti a ľudovci však majú rozdielny pohľad aj na vzdelávanie, sociálne otázky či migráciu.
Už v piatok oznámila odchod od koaličných rokovaní malá liberálna strana NEOS. Ich líderka Beate Meinl-Reisingerová povedala, že rozhovory sa posúvajú skôr dozadu ako dopredu. „Opakovane sme počuli ‚nie‘ na zásadné reformy,“ povedala v piatok s tým, že Rakúsko akútne musí riešiť dieru v rozpočte a ekonomickú situáciu. V sobotu sa ku kritike pridala aj ÖVP.
V Rakúsku stroskotalo vyjednávanie o vláde, kancelár ohlásil demisiu Čítajte
Generálny sekretár ľudovcov Christian Stocker obvinil z kolapsu rokovaní „spiatočnícke sily“ vo vnútri sociálnych demokratov.
Načasovanie kolapsu rokovaní je naozaj zlé, tvrdí pre SME analytik spoločnosti VE Insight Marcus How.
„Situácia s rozpočtom je horšia, ako je ÖVP ochotné pripustiť, pre vysoký deficit im hrozia aj zásahy z EÚ. Hospodárstvo je stále v recesii a v ťažkostiach je najmä priemyselný sektor. To, že nám chýba spoľahlivé politické vedenie, spôsobuje rakúskej ekonomickej dôveryhodnosti veľkú škodu,“ vraví analytik.
3. Čo v nedeľu odkázal rakúsky prezident van der Bellen?
Rakúsky prezident van der Bellen v nedeľu avizoval, že napriek rezignácii Nehammer dočasne povedie vládu. V pondelok by sa mal stretnúť s lídrom FPÖ Herbertom Kicklom a hovoriť budú aj o zostavení novej koalície.
Van der Bellen čelil už na jeseň kritike za to, že nepoveril skladaním vlády víťaza volieb Kickla. Prezident argumentoval tým, že ostatné strany vyjadrili nevôľu vládnuť s FPÖ. Ekonóm Globsecu Vladimír Vaňo to označuje za strategickú chybu, ktorá viedla k rastu popularity krajnej pravice.
„Ak chcel prezident seriózne udržať FPÖ mimo moci, mal ich lídrovi dať mandát na vytvorenie nového kabinetu a nechať ostatné strany, aby držali slovo a vytvorili ‚cordon canitaire‘ (niečo ako hrádza proti krajnej pravici, pozn.), čo by nechalo víťaza volieb izolovaného. Tým, že túto nomináciu zadržal, strana sa v očiach voličov politicky posilnila,“ dodáva na sociálnej sieti X.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO