Namiesto spojnice s Maďarskom je ďalšia hanba. Pri gabčíkovskom diele „sublimujú“ eurofondy

Ukážka príkladnej spolupráce, nové ekonomické možnosti či atraktívna ponuka pre cyklistov. Pri spúšťaní kompy, ktorá mala prepojiť Gabčíkovo s maďarským Lipótom, nešetrili kompetentní v júli 2013 slovami chvál.

Zo sľubne vyzerajúceho projektu však bolo napokon fiasko. Kompa najprv premávala sporadicky, až napokon prestala jazdiť úplne. Z ambicióznych plánov ostali len opustené prístavy na oboch brehoch starého koryta Dunaja.

O desaťročie neskôr sa verejnosť mala dočkať inej spojnice medzi Slovenskom a Maďarskom. Propagačný bilbord ešte aj dnes sľubuje, že v decembri 2023 dokončia cyklomost neďaleko obcí Dobrohošť a Dunakiliti.

No znovu ostalo len pri plánoch. Namiesto mosta stoja na mieste len holé piliere a tak skoro ich neprepoja. Nielenže ide o ďalšiu blamáž, ale ešte aj „sublimovali“ eurofondy, ktoré sa mali na výstavbu použiť.

Smutný pohľad na to, ako sa plány znovu rozišli s realitou:

Plytká voda a nejasný vinník

Po dokončení vodného diela Gabčíkovo Slovensko veľkú časť vodnej masy Dunaja odklonilo pri Čunove do vybudovaného plavebného kanála s dĺžkou približne 20 kilometrov, aby poháňala najväčšiu vodnú elektráreň na Slovensku. Časť vody však prúdi aj do pôvodného dunajského koryta.

Práve cezeň sa mala plaviť kompa. Očakávalo sa, že bude voziť ľudí, ktorí sa chcú okúpať v lipótskom termálnom kúpalisku či cyklistov brázdiacich okolie európskeho veľtoku.

Spúšťanie kompy v roku 20134fotky v galérii Spúšťanie kompy v roku 2013 Zdroj: TASR

No už nedlho po slávnostnom spustení – v septembri 2013 – sa verejnosť dozvedela, že plavidlo bude medzi Slovenskom a Maďarskom pravidelne premávať až od marca 2014. Hladina vraj bola prinízka a čerpadlá motorov zaobstaraného plavidla upchával štrk a piesok z dna rieky.

Zajímavost :  Zdraví jedenácti milionů dětí ve východopákistánské provincii Paňdžáb je ohrožené...

Problémy sa napokon odstrániť nepodarilo a už niekoľko rokov kompa nepremáva vôbec. Zástupcovia Gabčíkova v minulosti tvrdili, že slovenská strana na vine nie je a prípadné sankcie za „utopené“ eurofondy mal niesť maďarský partner. Či bol za blamáž niekto potrestaný, z dostupných informácií nie je známe.

Cyklomost do Dunakiliti

Niekoľko rokov po spustení kompy, ktorá napokon nepremáva, sa začali objavovať zvesti o inej spojnici Maďarska a Slovenska.

V máji 2018 vyšla správa, podľa ktorej by mohol vzniknúť medzi obcami Dobrohošť a Dunakiliti most pre peších a cyklistov. Dielo za 10,5 milióna eur malo byť hotové do roku 2021 a predpokladalo sa, že väčšinu nákladov preplatí Európska únia.

Vizualizácia mosta4fotky v galérii Vizualizácia mosta Zdroj: Aktuality.sk

Projekt sa však výrazne zdržal a s výstavbou sa začalo až na jar 2023. Dokončený mal byť na jar 2024 (propagačný bilbord ešte aj dnes sľubuje dokončenie projektu v decembri 2023).

V nasledujúcich mesiacoch sa do oboch brehov „zahryzli“ stavebné stroje a neskôr v lokalite vyrástli aj betónové piliere budúceho mosta. No potom sa výstavba zastavila a stojí dodnes.

Strohá Vodohospodárska výstavba

Na jar 2024 vysvitlo, že firma, ktorá mala dodať samotný most, v projekte nepokračuje. Vraj neplnila zmluvné záväzky. Vodohospodárska výstavba, ktorá si práce objednala, oznámila, že pripravuje výber nového dodávateľa a že dielo by mohlo byť dokončené v roku 2026.

Zajímavost :  Naď v Aréne: Absolvoval som desiatky výsluchov. Ten kvôli atentátu bol nonsens

V októbri 2024 Vodohospodárska výstavba informovala, že dodávateľa už vyberá. „Aktuálne prebieha nové verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa hlavného mostného objektu cez staré koryto Dunaja. Záujmom podniku je, aby spoločný projekt s maďarským partnerom bol dokončený do roku 2026,“ napísala pre Aktuality.sk

Práce na brehoch pôvodného koryta Dunaja mali podľa štátnych vodohospodárov na starosti iné firmy.

Mapa lokality4fotky v galérii Mapa lokality Zdroj: akt

Na otázky, aké budú finálne náklady na dielo, aká suma z eurofondov kvôli meškaniu prepadla, v čom konkrétne dodávateľ pochybil a akej sankcii bude čeliť, Vodohospodárska výstavba neodpovedala.

„Zrealizovaná časť projektu, ktorého celková dĺžka predstavuje 2,44 km, bola spolufinancovaná z eurofondov InterReg v súlade s plánom, avšak kvôli nevyhnutnému odstúpeniu od zmluvy z dôvodu neplneniu zmluvných podmienok zo strany zhotoviteľa došlo k vynútenému nedočerpaniu eurofondov,“ reagoval štátny podnik v období, keď vláda ohlásila tvrdé opatrenia na záchranu verejných financií.

Sú na vine vodohospodári?

Spoločnosť INGSTEEL, ktorá mala most postaviť, však vinu pripisuje štátnemu podniku.

„Spoločnosť INGSTEEL, spol. s r.o. dielo nedokončila pre systematickú a sústavnú nesúčinnosť objednávateľa – Vodohospodárska výstavba š. p., ktorá bola nevyhnutná na riadne zhotovenie diela,“ reagovala firma v stanovisku pre Aktuality.sk.

Zajímavost :  Diaľničiari získali 21 miliónov eur na úseky ciest R2 a R3

Tvrdí, že od zmluvy odstúpila, pretože Vodohospodárska výstavba nemá záujem, aby dielo realizovala práve spoločnosť INGSTEEL. Jej zástupcovia taktiež oznámili, že za zrealizované práce a nakúpený materiál spoločnosť nezískala žiadne preniaze a škody si začala vymáhať súdnou cestou.

„Časť týchto nárokov je už predmetom prebiehajúcich súdnych konaní, ktoré spoločnosť INGSTEEL, spol. s r.o. voči Vodohospodárska výstavba š. p. iniciovala, ostatné nároky budú uplatnené akonáhle bude ich výška ustálená a odborne potvrdená,“ uzavrel INGSTEEL.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO