Návšteva Fica v Moskve spôsobila malú politickú búrku. Zrejme zaskočila aj koaličného partnera
Fico o svojej ceste zatiaľ veľa nepovedal.
Minister Tomáš o návšteve Fica v Moskve. Autor: TASR
BRATISLAVA. Stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom zrejme zaskočilo aj koaličného partnera stranu Hlas.
Fico mal rokovať v Moskve s Putinom o dodávkach plynu. S ruským prezidentom si vraj vymenil názory aj na vojenskú situáciu na Ukrajine a možnosti mierového ukončenia vojny.
Strana Hlas v pondelok vydala stanovisko, v ktorom vyzvala premiéra, aby na najbližšej koaličnej rade predstavil výsledky rokovaní v Moskve.
„Pre stranu Hlas je Slovensko pevne ukotvené v Európskej únii a NATO, čo jasne vyplýva z programového vyhlásenia vlády, ako aj z memoranda, ktoré okrem prezidenta a povereného predsedu Národnej rady podpísal aj premiér Robert Fico,“ píše sa v stanovisku.
Minister práce Erik Tomáš z Hlasu pripustil, že ich premiér informoval, že pre dodávky plynu chce v najbližších dňoch alebo týždňoch navštíviť Rusko a Ukrajinu.
No podľa informácií SME premiér svoju víkendovú cestu nespomínal na poslednej koaličnej rade, ktorá bola v piatok. Preto stranu zaskočila.
Cestu tvrdo kritizoval poslanec Hlasu Samuel Migaľ. Nepáči sa mu, že Fico obišiel ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, ktorá bola už dvakrát o dodávkach plynu rokovať v Petrohrade v sídle Gazpromu.
„Takéto rozhodnutie nepôsobí ako prejav silného a zodpovedného líderstva, ale skôr ako signál chaosu vnútri vlády,“ napísal v komentári pre SME s názvom „Chýba už len pozývací list“.
Chýba už len pozývací list (píše Samuel Migaľ) Čítajte
Otázniky okolo cesty
Okolo cesty visí aj niekoľko ďalších otáznikov.
Nie je napríklad známe, ako sa Fico do Moskvy prepravil alebo ako dlho tam bol. Všetky štyri vládne špeciály boli totiž celý víkend podľa záznamov z leteckých radarov na Slovensku.
Keďže je stretnutie Fica a Putina v Moskve najdôležitejšou zahraničnou cestou premiéra tohto roka, je neštandardné, aby slovenská verejnosť získala informácie o nej najskôr od hovorcu Kremľa Dmitrij Peskov.
Ešte predtým o možnosti tejto cesty hovoril srbský prezident Aleksandar Vučić, no podľa neho sa malo stretnutie konať v pondelok.
Sám premiér o obsahu stretnutí informoval až v nedeľu večer na sociálnych sieťach. Už niekoľko týždňov pritom avizuje, ako si pôjde v máji do Moskvy uctiť výročie konca druhej svetovej vojny.
Slovenská národná strana v stanovisku cestu privítala a obhajovala jej utajenie.
„SNS vyjadruje spokojnosť, že sa podarilo zužitkovať dobré vzťahy Roberta Fica a Andreja Danka v Rusku. Sme radi, že sa predmetnú návštevu podarilo do poslednej minúty utajiť tak, aby ju nezmarili predstavitelia EÚ,“ uviedla strana.
Ani toto zdôvodnenie utajenia však nedáva zmysel. Fico totiž v nedeľu večer napísal, že o ceste v piatok informoval najvyšších predstaviteľov EÚ.
Vyslovenie nedôvery vláde
Nie je jasné ani to, čo vlastne Fico s Putinom vyrokoval. Okrem jedného krátkeho statusu zatiaľ o výsledkoch cesty nijako neinformoval. A v statuse napísal, že tranzit plynu cez Ukrajinu nie je možný pre postoj ukrajinského prezidenta.
Miernu kritiku Ficovi adresoval aj prezident Peter Pellegrini, ktorý teraz od Fica očakáva, že ho bude o výsledkoch rokovania s Putinom informovať.
Pellegrini upozorňuje, že rokovať s ruským prezidentom v čase vojny má aj silný zahraničnopolitický rozmer. „Preto pevne verím, že návšteva Moskvy nebola len politicky samoúčelným krokom, ktorý môže výrazne poškodiť Slovensko v očiach našich spojencov v EÚ a NATO,“ uviedol prezident.
Na to sa ozval Andrej Danko, ktorému sa nepáči, že by mal Fico vysvetľovať dôvody svojej cesty prezidentovi.
„On na svojej ceste nič nevybavil. Len spolu podebatovali,“ komentoval výsledok stretnutia líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Podľa Ivana Korčoka ide zase o zlom v zahraničnej politike Slovenska.
Strana SaS chce navrhnúť opozičným partnerom zvolať mimoriadnu schôdzu s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica. Šimečka potvrdil, že sa budú rozprávať aj o tejto možnosti.
Išlo by o prvý pokus o vyslovenie nedôvery vláde v tomto volebnom období.
KDH vo svojom stanovisku napísala, že Fico by sa mal prísť do parlamentu zodpovedať za túto návštevu.
Dnes pred Úradom vlády zorganizovala iniciatíva Mier Ukrajine protest v reakcii na Ficovu cestu. Na akciu prišlo podľa organizátorov 3000 ľudí a vystúpili na nej Korčok, Eduard Heger, výtvarník Rudolf Sikora, spisovateľ Michal Hvorecký či Ukrajinka žijúca na Slovensku Anna.
Aktivisti podali podnet na Generálnu prokuratúru v súvislosti s postojmi Fica k Rusku a jeho stretnutím s Putinom. Upozorňujú, že na Putina je vydaný medzinárodný zatykač.
Protest proti návšteve premiéra Fica v Moskve. Autor: TASR
Nemorálna pomoc Putinovi
Fico je tretím lídrom EÚ od začiatku vojny, ktorý sa v Moskve stretol s Putinom. Okrem Viktora Orbána cestoval do Moskvy aj rakúsky kancelár Karl Nehamer.
Ten však informoval, že to nebolo príjemné stretnutie, Putinovi napríklad pripomenul vojnové zločiny páchané na Ukrajine.
Fico naopak písal o tom, že chce štandardizovať vzťahy s Ruskom.
Stretnutie kritizoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten si všimol, že Putin s Ficom nevydali žiadne spoločné vyhlásenie ani nemali tlačovku.
„Nemôžu povedať verejne nič o tom, o čom rokovali. Boja sa reakcie verejnosti,“ napísal na sociálnej sieti X.
Podľa Zelenského nechce Fico budovať európsku nezávislosť od ruského plynu, skôr chce z Európy vytlačiť americký plyn, aby mohol ďalej zarábať na tranzite plynu z Ruska. Fico vraj na rokovaní lídrov EÚ odmietol aj kompenzácie počas prechodného obdobia.
„V dôsledku vojny, ktorú Putin začal, strácame ľudí a veríme, že takáto pomoc Putinovi je nemorálna,“ napísal Zelenskyj.
Loading
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO