Nebezpečný Bádateľ znova šíri medicínske hoaxy na facebooku. Zmenil taktiku
Polícia ho neúspešne stíhala.
BRATISLAVA. Zdraviu škodlivý dezinfoweb Bádateľ sa v týchto dňoch vrátil na Facebook. Zo sociálnej siete zmizol v druhej polovici septembra, avšak z vlastného rozhodnutia.
Americká spoločnosť Meta, ktorá Facebook prevádzkuje, redakcii denníka SME potvrdila, že proti stránke nezasiahla.
Bádateľ sa venuje problematike zdravia, známy je šírením nebezpečných medicínskych hoaxov a poplašných správ. Ministerstvo zdravotníctva naň preto podalo počas pandémie ochorenia covid-19 trestné oznámenie. Stíhanie však bolo prerušené v máji minulého roka, pretože vyšetrovatelia nezískali dostatok dôkazov na obvinenie konkrétneho autora problémových článkov.
Nie je to prvý raz, čo sa Bádateľ z facebooku načas dobrovoľne stiahol. Po poslednom návrate však zmenil taktiku prispievania na sociálnej sieti.
Dočítate sa:
- prečo sa Bádateľ dobrovoľne skrýva,
- aké hoaxy aktuálne zdieľa,prečo si dovolí šíriť aj to,
- čo si predtým netrúfol.
Všemocný miliardár či zázračné semiačka
V priebehu len pár dní Bádateľ na facebooku zdieľal viaceré pochybné či očividne nepravdivé správy.
Často sa v nich nachádza zakladateľ Microsoftu a filantrop Bill Gates. Bádateľ napríklad tvrdí, že bývalý najbohatší muž sveta chystá ďalšiu pandémiu a tiež, že ním finančne podporená kŕmna prísada Bovaer „poškodzuje mužskú plodnosť a reprodukčné orgány“.
Polícia viac nestíha dezinfoweb Bádateľ za medicínske hoaxy. Úspešne sa skryl na Bahamách Čítajte
Články sú súčasťou dlhodobo šíreného naratívu o tom, že Bill Gates sa snaží znížiť svetovú populáciu. V článkoch, ktoré Bádateľ zvyčajne preberá z tých istých zahraničných dezinfowebov, pritom nesedia ani základné fakty.
Príkladom je spomínaný Boaver. Prípravok sa v malom množstve pridáva do krmiva pre kravy s cieľom výrazne znížiť ich emisie metánu. Bill Gates však nemá s Boaverom nič spoločné – naopak, miliardár investoval do obdobného konkurenčného projektu Rumin8 s podobným cieľom.
No nebezpečnejšie ako konšpiračné teórie o známych osobnostiach sú články Bádateľa o rôznych zázračných liekoch, prípravkoch či potravinách. Dezinfoweb na facebooku zdieľal napríklad text o americkom občianskom združení „Pravda o rakovine“, ktoré bojuje s tamojšími úradmi. Tie podľa Bádateľa účelovo zatajujú účinné liečebné postupy pre onkologických pacientov, aby podporili „rakovinový priemysel“.
Dezinformátorom svitla nádej
Hoci bola spoločnosť Meta na aktivity Bádateľa v minulosti upozorňovaná, stránku nezmazala. Jej administrátor sa prispôsobil jej pravidlám a výrazne obmedzil zdieľanie odkazov na svoje konšpiračné články.
Namiesto toho začal Bádateľ zverejňovať príspevky s krátkymi myšlienkami, zvyčajne s politickou tematikou, ako aj odkazy na svoj telegramový kanál. Facebooková stránka teda slúžila na propagáciu značky Bádateľ a názorov jej administrátora, nie na priamo distribúciu obsahu dezinfowebu.
Fico letí smer Moskva a kedy nie je OK ukazovať OK (Dezinfomaják #7) Čítajte
To sa aktuálne zmenilo. Bádateľ po svojom návrate prestal so zdieľaním myšlienok a vrátil sa k zdieľaniu toxických článkov. Čo administrátora viedlo k zmene taktiky, nie je jasné.
Za zmienku však stojí politický vývoj v Spojených štátoch, ktorý súvisí aj s dianím na sociálnych sieťach. Novozvolený prezident Donald Trump avizoval, že na vysoké posty v oblasti zdravotníctva dosadí známych šíriteľov medicínskych bludov a že bude tlačiť na úrady, aby prestali s akýmikoľvek aktivitami týkajúcimi sa s bojom proti dezinformáciám.
Do budúcna tak môže klesnúť tlak na veľké sociálne siete, aby v adekvátnej miere zasahovali proti šíreniu nebezpečných klamstiev cez ich platformy, a to aj v Európe, ktorá zaviedla ich prísnu reguláciu. Trumpov viceprezident J. D. Vance už totiž stihol pohroziť, že ak Európska komisia skúsi tvrdo postihovať americké digitálne platformy, USA by mali prehodnotiť svoju podporu NATO.
Šéf Mety Mark Zuckerberg už počas prezidentskej kampane povedal, že spoločnosť bola počas pandémie pod veľkým tlakom amerických úradov a sprísnené pravidlá moderovania obsahu spätne nehodnotil pozitívne. Po voľbách sa dokonca osobne stretol s Donaldom Trumpom a vyjadril vôľu spolupracovať.
V kombinácií s aktuálnym vývojom to preto môže vysielať signál smerom k šíriteľom dezinformácií, že na facebooku a instagrame im viac nebudú hroziť také prísne postihy.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO