Nejistota kvůli americkým tarifům dopadá i na evropské společnosti

Komentáře Donalda Trumpa o možném zavedení 25% cel na dovoz z Kanady a Mexika vyvolaly obavy mezi evropskými společnostmi, které mají v těchto zemích dodavatelské řetězce.

V nedávné zprávě upozornila Bank of America na desítky evropských společností, které by mohly být těmito cly zvláště zasaženy kvůli své závislosti na dodavatelských řetězcích a příjmech spojených se Severní Amerikou.

Mezi ohrožené firmy patří například italský výrobce automobilů Stellantis. Podle BofA má firma šestnáct dodavatelských vazeb v Kanadě a 47 % svých příjmů získává ze Severní Ameriky, přestože přímo v USA nevykazuje žádná aktiva. Podobně je na tom německá automobilka BMW, která má osmnáct dodavatelských vazeb v Kanadě a 26 % příjmů pocházejích z USA.

Britská energetická společnost National Grid má sice v těchto zemích pouze minimální dodavatelské vazby, ale polovina jejích aktiv a 54 % příjmů je napojena na USA, což ji činí vysoce náchylnou na narušení způsobené cly.

Dopady cel na výrobní a energetické firmy

Ve výrobním sektoru se švýcarská firma Holcim spoléhá na severoamerické trhy, odkud pochází 39 % jejích příjmů, přičemž má pět dodavatelských vazeb v Kanadě a tři v Mexiku. V analýze se také objevila španělská firma Ferrovial, která generuje 50 % svých příjmů z USA, i když její dodavatelské vazby v Kanadě a Mexiku jsou zanedbatelné.

Dokonce i zdravotnický sektor vykazuje závislost na těchto trzích. Švýcarská Lonza Group má čtyři kanadské dodavatelské vazby a 32 % příjmů z USA. Německá chemická firma Brenntag AG má vazby na dodavatelské řetězce v Kanadě a Mexiku a zároveň získává 36 % svých příjmů z USA. Švýcarský potravinářský gigant Nestlé má v obou zemích dohromady osmnáct dodavatelů, přičemž ze Spojených států pochází 35 % jeho příjmů.

Další společnosti zmíněné BofA zahrnují například AstraZeneca, ABB, Mercedes Benz, Volkswagen, Epiroc a další.

Prozkoumejte evropské akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO