Největší investoři světa zveřejnili změny ve svých portfoliích. Kam investovali a čeho se zbavují?
Vítejte u nového vydání investičního newsletteru. V uplynulém týdnu světové finanční trhy lehce sundaly nohu z plynu po totální euforii doprovázející výsledky amerických voleb, přesto jsou stále pozitivně naladěny. Pojďme se tak podívat mimo jiné na to, jak to vidí celosvětově největší investoři, kteří v uplynulých dnech zveřejňovali změny svých portfolií za poslední kvartál. Pěkné a inspirativní čtení.
V tomto vydání se dozvíte✅
- Jaké změny dělali největší manažeři na světě v posledním kvartálu?
- Makroekonomická data z USA
- Cla poškodí vývozce automotive dílů
Stručně 📻
Inflace v USA zřejmě motivuje Fed snížit sazby v prosinci
Podle údajů amerického ministerstva práce meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v říjnu zrychlilo o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 procenta, což představuje první nárůst po sedmi měsících poklesu. Navzdory tomuto mírnému zvýšení zůstává inflace pod třemi procenty, což analytici považují za příznivé pro možné snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému (Fed) v prosinci. Tato očekávání ovlivnila dluhopisové trhy, kde výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů klesly na 4,33 procenta, což je nejnižší hodnota od března tohoto roku. Tento pokles signalizuje, že investoři věří v uvolnění měnové politiky v následujících měsících. Taktéž to má samozřejmě spojitost s výsledky voleb, kdy si většina investorů nemyslí, že je Trump jestřábích názorů. Pokud se trend nízké inflace udrží, může americká centrální banka skutečně přikročit ke snížení sazeb, což by mohlo podpořit ekonomický růst i oživení na akciových trzích.
Přihlaste se k odběru newsletterů na e15
Chcete pokračovat ve čtení tohoto nebo dalších newsletterů z tvorby e15. Přihlaste se k jejich odběru a budete je pravidelně dostávat do své e-mailové schránky. Čtete newslettery raději u nás na webu? Zaregistrujte se prosím níže.
Trumpova cla ohrozí ty, co vyrábí v Evropě a expedují do USA
Donald Trump plánuje zvýšení cel na dovozy do USA, zaměřené na čínské zboží, Mexiko a EU, přičemž hlavním cílem je automobilový průmysl, kde USA uplatňuje nižší cla než Evropa. Nejvíce ohrožené jsou automobilky jako Porsche a Volvo, které vyrábějí většinu vozů pro USA v Evropě, zatímco Stellantis a VW mají výhodu díky výrobě mimo Evropu. Obchodní války zasahují evropské výrobce ve chvíli, kdy ztrácejí konkurenceschopnost na čínském trhu a zaostávají v elektromobilitě. Koruna mírně posiluje díky jestřábí rétorice ČNB, ale globální podmínky zůstávají nepříznivé.