Nemovitostní fondy jako nové spořáky? Proč se jim v roce 2024 dařilo
Nemovitostní fondy si oblíbili hlavně konzervativnější investoři. Fungují tak, že peníze od nich využívají na nákup, správu a rozvoj nemovitostí.
Účastníkům pak umožňují podílet se na výnosech z nájemného nebo růstu hodnoty nemovitostí bez nutnosti přímého vlastnictví a správy.
Většina nemovitostních fondů díky loňskému oživení realitního trhu předvedla solidní výkonnost. Průměrné zhodnocení retailových fondů, tedy těch určených pro veřejnost, se ke konci roku (zatím podle odhadů) pohybovalo kolem 6 procent.
Nejvýkonnější nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů (FKI) si vedly ještě lépe. FKI je ale specifický typ investičního fondu, který je určen pouze zkušeným investorům s větším kapitálem (minimálně jeden milion korun), kteří mají hlubší znalosti finančního trhu a jsou schopni lépe posoudit rizika spojená s investicemi.
Například výnosy FKI fondu CB Property Investors loni překonaly 18 procent. Obecně tyto fondy těžily z investic do dynamicky se vyvíjejících odvětví, jako je logistika nebo kancelářské prostory.
Naproti tomu retailové fondy zůstaly konzervativní – jejich stabilitu zajistily hlavně dlouhodobé nájemní smlouvy a diverzifikovaná portfolia.
Přehled a výsledky nemovitostních fondů v Česku sleduje specializovaný portál Nemovitostní-fondy.cz.
Díky vyšším výnosům a zároveň poměrně nízkému riziku přitom můžou být alternativou ke spořicím účtum. S tím, jak ČNB postupně snižuje sazby, jdou totiž úroky na spořácích dolů mezi prvními. Na českém trhu zbývá už je pár bank, které je drží na čtyřech a více procentech.
Rok 2024 byl ve znamení zahraničních expanzí. Investika realitní fond uskutečnil největší transakci na polském trhu skladových nemovitostí – koupil pět logistických parků za více než 150 milionů eur. Podařilo se mu tak posílit postavení v Polsku, které láká investory díky růstu e-commerce a kvalitě infrastruktury. Své portfolio rozšířil Investika v prosinci také akvizicí kancelářské budovy P180 ve Varšavě.
Polsko zlákalo také další realitní fondy. Fond Arete dokončil akvizici logistického parku v západním Polsku, společnost Accolade rozšířila své působení ve Štětíně, ZFP realitní fond koupil pozemky v lokalitě Zakrów a Wood & Company získala kancelářskou budovu Concept Tower ve Varšavě.
Fond ZDR Public rozšířil své portfolio nejen v Česku, ale vydal se také do Slovinska a Rakouska. Klíčová pro něj byla akvizice retail parku ve Villachu.
Také fondy loni řešily téma udržitelnosti. Začaly tak do portfolií zařazovat nemovitosti vybavené fotovoltaikou, tepelnými čerpadly a dobíjecími stanicemi pro elektromobily.
Nemovitostní fondy se začínají více cílit i na rezidenční sektor. V době rostoucích nákladů na hypotéky a omezené dostupnosti vlastnického bydlení vidí příležitost v dlouhodobém pronájmu bytů. Loni tak vznikl například fond společnosti Fidurock, který cílí na lukrativní projekty určené pro nájemní bydlení.
I tak ale zůstává jednoznačným tahounem růstu těchto fondů logistika a e-commerce. A to hlavně díky pokračující poptávce po skladových prostorách v Česku a Polsku.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO