Nevedel ani viesť účtovníctvo, ľudí obral o milióny. Odhalili ho novinári

19. okt 2024 o 15:08  I 

Chcel byť Niekto, za podvody skončil vo väzení.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Charles Ponzi bol typickým prisťahovalcom z Talianska. Do USA prišiel chudobný a s vidinou rýchleho zbohatnutia v krajine neobmedzených možností.

Ako malý vraj kradol peniaze z kostolnej zbierky. Štúdiu na univerzite sa venoval minimálne, radšej so spolužiakmi vysedával v kaviarňach a baroch. Preto ani nedoštudoval.

Keď nastúpil na loď do Ameriky, vo vrecku mal 200 dolárov. Keď z nej vystúpil, mal už len dva a pol dolára. Zvyšok prehral v kartách a minul na prepitné pre čašníkov.

Článok nájdete v októbrovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte kliknutím na titulku.Článok nájdete v októbrovom vydaní magazínu INDEX. Výhodne si ho predplaťte kliknutím na titulku. (zdroj: SME – Jozef Jakubčo)

V USA napokon zbohatol, no len vďaka tomu, že podviedol desaťtisíce investorov. Využil pritom schému, ktorú síce nevymyslel, ale „preslávil“ ju natoľko, že dodnes nesie jeho meno.

  • Príbeh Charlesa Ponziho opisujeme v seriáli Podfukári, v ktorom sa venujeme najznámejším finančným podvodníkom zo sveta a Slovenska.

Trik s poštovými známkami

Začiatky za oceánom neboli pre Ponziho jednoduché. Hoci angličtinu zvládol rýchlo, často menil prácu. Predával v potravinách, opravoval šijacie stroje, ponúkal poistky. Z práce ho často vyhodili, lebo podvádzal zákazníkov.

Keďže sa mu nedarilo uspieť v USA, presunul sa do Kanady, kde získal prácu v Montreale ako bankový úradník. Tam videl, ako majiteľ banky vyplácal v tom čase vysoké úroky na vkladoch (6 percent), no potom ich nedokázal splácať a banka napokon skrachovala.

Zajímavost :  Christine Lagardová sľubuje ďalšie zníženie úrokových sadzieb

Ponzi bol opäť bez práce a dokonca si odsedel tri roky vo väzení za falšovanie šekov. V roku 1918 sa oženil a chvíľu pracoval v rodinnom obchode. Dlho tam však nevydržal a založil si vlastnú obchodnú firmu.

Jedného dňa dostal list od španielskej firmy, ktorá od neho chcela reklamný katalóg. V obálke mu poslala medzinárodný poštový kupón, ktorý slúžil ako náhrada za lokálnu poštovú známku.

Ponzi rýchlo vytušil obchodný potenciál. „Ten kupón spadol ako zrelé jablko do môjho náručia a ja som doň len zahryzol,“ spomínal neskôr vo svojom životopise.

Zajímavost :  Šéfredaktorka SME v Aréne: Krvilační bastardi? Fico vysiela signál extrému

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO