Nová evropská směrnice bude sledovat udržitelnost firem. Klíčem k ní je vyvážený přístup

S novou unijní směrnicí CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) přibude firmám povinnost podávat každoročně zprávu o své udržitelnosti. Prvních společností se bude týkat už za letošní rok. Základem je se na novinku dobře připravit a nepodceňovat ji. Shodli se na tom řečníci na diskusním setkaní pořádaném Institutem pro veřejnou diskuzi, jehož mediálním partnerem je deník e15.

Směrnice CSRD ukládá firmám povinnost zveřejnit spolu s výroční zprávou i zprávu o své udržitelnosti. Má v ní být obsažen výhled, plány v oblasti dekarbonizace nebo společenské odpovědnosti. Účelem je, aby všechny podniky vydávaly jednotné zprávy s porovnatelnými informacemi. „Za rok 2024 mají povinnost reportovat primárně firmy, které jsou na burze nebo mají vydané cenné papíry,“ upřesnila Alice Machová z poradenské firmy EY. Jsou to například ČEZ, EPH nebo Colt CZ Group. O rok později už se bude povinnost týkat všech firem s více než 250 zaměstnancï, obratem nad 50 milionů eur nebo rozvahou nad 25 milionů eur.

Zajímavost :  Operácia Kotlár, Huliak, Danko. Ako Fico začal upratovať v koalícii

CSRD úzce souvisí s ESG (environmental, social, governance). Tento parametr určuje, jaký má podnik vliv na životní prostředí, na společnost a také jakým způsobem je vedena. Právě díky CSRD půjde v budoucnu snadno vypočítat ESG skóre. To již nyní hraje roli pro mnohé investory a společnosti, jestli s danou firmou naváží obchodní styky či nikoliv.

Evropa se začíná bát zpomalení ekonomiky, ECB zatím neporazila inflaci

Aby měla firma dobré ESG skóre, je podle Ladislava Tyla z Fakulty podnikohospodářské při VŠE důležité hledat ideální cestu. „Správná ESG strategie je o neustálém vyvažování. Uzavření továrny vypouštějící množství exhalací je dobré pro životní prostředí, ale špatné pro zaměstnance,“ vysvětluje.

Regulace nejsou doménou pouze EU

Machová také upozornila na častou debatu o přílišné přísnosti a přeregulovanosti Evropské unie. „I ve světě vycházejí standardy, které jsou globální. Tak, jak známe třeba mezinárodní účetní standardy, tak stejně vycházejí i mezinárodní standardy udržitelnosti, které se týkají primárně environmentálních témat. Třeba společnosti v Asii přecházejí právě na ty, které jsou poté sladitelné s evropským CSRD,“ okomentovala situaci. Mimoevropské firmy, které v EU podnikají a generují více než 150 milionů eur, se CSRD také nevyhnou. Povinnost se pro ně však bude týkat až po roce 2028.

Zajímavost :  Vlčkova hospodářská strategie se míjí s politickou realitou. Babiš už si objednává svoji vlastní

Na novinku už je připravená i Skupina ČEZ. Ta si v rámci své Vize 2030 definovala cíle právě podle pilířů ESG. V rámci vlivu na životní prostředí chce společnost dekarbonizovat výrobu elektřiny a tepla a nejpozději v roce 2040 má v plánu dosáhnout klimatické neutrality. Konkrétní kroky provádí již nyní. „Uhelné elektrárny s velkou pravděpodobností blížící se jistotě zavřeme do tří let,“ říká Michaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZ.

Povinná kyberbezpečnostní opatření přijdou české firmy na desítky miliard korun

S tímto cílem souvisí i další, který je součástí pilíře společenské odpovědnosti. Firma chce docílit takzvané spravedlivé transformace a tedy pečovat o všechny zaměstnance, kteří budou odklonem od uhlí dotčení. V posledním pilíři, který se týká vedení společnosti, hodlá ČEZ navýšit podíl žen v managementu na 30 procent. „Nyní máme podíl žen 20 procent v celé Skupině ČEZ a ten cíl je tedy velice ambiciózní. Souvisí totiž s povahou našeho podnikání, že jsme technická firma,“ doplňuje Chaloupková. Společnost tedy například podporuje technicky zaměřené školství, zejména u dívek, aby v budoucnu generovalo větší množství ženských absolventek.

Zajímavost :  Pražská burza rostla sedmý den v řadě, PX uzavřel nejvýše od půlky června 2008

Zdroj Zde