Nová jadrová elektráreň za 10 miliárd dostala zelenú. Štát na ňu ale nemá peniaze

Výstavba novej jadrovej elektrárne dostáva reálne kontúry. Vláda sa k tomu zaviazala v novom uznesení a verejné obstarávanie plánuje vyhlásiť už na budúci rok. Otázna ale zostáva forma financovania, keďže nás bude nová elektrárňa stáť desať miliárd eur.

Slovensko už dnes patrí medzi jadrové veľmoci. Z jadra sa u nás vyrobí viac ako 60 percent elektrickej energie. Aktuálna kríza ale ukázala, že energie nie je nikdy dosť. Jej spotreba sa má navyše v ďalších rokoch zdvojnásobiť. Vláda preto plánuje výstavbu ďalšieho jadrového zdroja.

„V šiestom mesiaci budúceho roka by sme chceli vyhlásiť tender na výstavbu,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Nový veľký jadrový zdroj s maximálnym výkonom do 1 700 megawattov má vzniknúť v lokalite Jaslovské Bohunice. Jeho životnosť je naplánovaná na 60 rokov. Kľúčový bude výber dodávateľa technológie.

Cena projektu by sa mala vyšplhať až na desať miliárd eur

„Je to reaktor najmodernejšej generácie, tlakovodný. To sú parametre, ktoré budeme uvažovať aj vo výbere dodávateľa,“ povedal generálny riaditeľ Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska Tomáš Vavruška.

O výstavbu nového jadrového zdroja na Slovensku sa uchádza už spoločnosť Westinghouse. Bloky tohto výrobcu fungujú už v Číne a Amerike. Špeciálny dôraz sa kladie na bezpečnosť.

„Ten náš dizajn má pasívnu bezpečnosť, takže sa reaktor sám vypne v prípade komplikácií,“ uviedol prezident Westinghouse Česka a Slovenska Petr Brzezina.

Nová jadrová elektráreň nie je lacná záležitosť. Cena projektu by sa mala vyšplhať až na desať miliárd eur. Štát na takúto investíciu aktuálne nemá peniaze a financovanie tak ostáva otázne.

Odborníci u nás aktuálne chýbajú

„Hovorí sa o štátnom, privátnom, prípadne hybridnej forme financovania. Toto bude predmetom analýz,“ dodala ministerka hospodárstva.

„Ďalšia možnosť je, že spoločnosť, ktorá dodáva technológiu, úveruje investora,“ dodal Andrej Žiarovský, člen predstavenstva spoločnosti VUJE.

Slovensko bude podľa odborníkov čeliť aj ďalšiemu nemalému problému. Na výstavbe jadrovej elektrárne sa podieľajú tisícky ľudí a stovky ju následne udržujú v chode. Takíto odborníci u nás aktuálne chýbajú.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO