Nová synagóga prevzala výstavu z banského múzea, to ju teraz očierňuje pred partnermi

Múzeum zrušilo modernizáciu, s ktorou prišla odvolaná riaditeľka.

Začiatkom októbra dostali partneri a donori Novej synagógy v Žiline list od Slovenského banského múzea, v ktorom ich upozornilo na nedávnu výstavu s názvom Slovenské banské mauzóleum.

Výstava diel, ktoré mali byť pôvodne vystavené v banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára, patriacej pod múzeum, podľa neho porušuje autorské práva.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Kurátorka výstavy Mária Janušová program z Banskej Štiavnice presunula, keď v decembri minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba odvolal riaditeľku banského múzea Zuzanu Denkovú. Na jej miesto prišiel bývalý zamestnanec múzea a okresný predseda SNS Peter Zorvan.

Novému riaditeľovi prekáža, že vizuál žilinskej výstavy odkazuje na vizuály, ktoré posledné dva roky v múzeu pripravovala dizajnérka Daniela Matúšková a ktoré po zmene riaditeľa prestalo používať.

Riaditeľ Novej synagógy Robert Blaško nerozumie, prečo múzeum list adresovalo partnerom a donorom, ktorí s výstavou nič nemajú.

„Čítam to ako snahu zneistiť našich partnerov a odradiť ich. Je to antikampaň proti nám, hovorí Blaško. O liste ho informovali až samotní partneri. Múzeum sa priamo s Novou synagógou, s kurátorkou či s autorkou vizuálov skontaktovať nepokúšalo.

Niektorí z partnerov po liste výstavu podľa Blaška navštívili. „Skonštatovali, že je to pekná výstava a nič tam nie je dehonestujúce. V podstate sme takto mali príležitosť prehĺbiť vzťahy s našimi partnermi,“ hovorí.

Slovenské banské mauzóleum

Kurátorka Mária Janušová v Galérii Jozefa Kollára pracovala tri roky, odísť sa rozhodla po výmene vedenia.

“Dohodnutí umelci a umelkyne, ktorí mali vystavovať v tomto roku, sa rozhodli nevystavovať a výstavný program sme zrušili,“ opisuje, ako sa výstava presunula z Banskej Štiavnice do Žiliny.

Zajímavost :  „Jak to budete mít s F-35?“ zajímala se ve Varšavě Černochová a zamířila na základnu

Nová synagóga im poskytla priestor na znak solidarity s umeleckým prostredím, ktoré sa od nástupu novej vlády ocitlo pod politickým tlakom.

V Novej synagóge Janušová nepredstavuje celý ročný program z Banskej Štiavnice, ale vybrané diela vrátane diel od Andreja Dúbravského, kolektívu holo- (Michaela Cagáňová & Kamila Valešová), Ota Hudeca, Matouša Lipusa, Eriky Mészárosovej, Šimona Pareca, Kashy Potrohosh, Ester Sabik, Eriky Szőke a Samuela Velebného.

Program galérie bol zameraný na environmentálne témy a klimatickú zmenu a aj diela vystavené v Novej synagóge majú ekologický charakter. Výstava je prístupná aj deťom.

Text k výstave Slovenské banské mauzóleum otvorene vyjadruje kritický postoj k tomu, čo sa v múzeu deje. „Z múzea sa stalo mauzóleum, hrobka mumifikovaných predmetov minulosti, ktorá zďaleka obchádza potreby súčasnej spoločnosti,“ píše sa v anotácii.

S výstavou malo nové vedenie múzea problém od jej otvorenia na začiatku októbra. V stanovisku ju nazýva „infantilným prejavom nespokojnosti“.

V liste partnerom a donorom Novej synagógy Slovenské banícke múzeum tvrdí, že výstava poškodzuje jeho dobré meno a trivializuje banské nešťastia tým, že týmto výrazom v úvodzovkách označila odvolanie bývalej riaditeľky. Najmä sa však zameriava na to, že vizuál zasahuje do vlastníckych práv múzea.

„Na vizuál máme právoplatnú zmluvu a disponujeme výhradnou licenciou. Tento vizuál bol pôvodne využitý v Galérii Jozefa Kollára. Vzhľadom na túto skutočnosť plánujeme podniknúť právne kroky na zabezpečenie nápravy,“ píše múzeum.

Na detailnejšie otázky SME múzeum do uzávierky neodpovedalo.

Plagát pre Novú synagógu pripravila tiež Matúšková. „Povedali sme si s kurátorkou, že by bolo ideálne nejako ukončiť sériu týchto výstav vzhľadom na to, aké je v súčasnosti dianie okolo SBM, a využiť tento vizuál,“ hovorí.

Zajímavost :  Meziroční inflace v říjnu mírně zrychlila na 2,7 %, odhadují analytici

Podľa právnického posudku, ktorý si dala vypracovať Nová synagóga, plagát pre synagógu žiadne práva múzea neporušuje.

„Ide o originálne vyjadrenie, ktoré sa líši od pôvodného diela, a jeho tvorba bola realizovaná spôsobom, ktorý nie je chránený autorským právom.“ Právny názor sa opiera o to, že autorské právo chráni konkrétne vyjadrenie týchto myšlienok alebo konceptov, nie však samotný koncept alebo metódu.

Čo je nové v múzeu

„SBM ako verejná inštitúcia by nemalo takýmto spôsobom mrhať personálnymi kapacitami a finančnými zdrojmi od daňových poplatníkov, ale malo by sa venovať odbornej múzejnej činnosti, príprave nových expozícií, výstav, akvizícií, publikácií, obnove svojich budov či reštaurovaniu zbierok,“ hovorí kurátorka Janušová.

Po odchode odvolanej riaditeľky Denkovej sa v múzeu zastavili modernizačné procesy, ktoré Denková začala.

Janušová nemá informácie o tom, že by v Galérii Jozefa Kollára namiesto nej pracovala nová kurátorka. Galéria, ktorá má tri budovy a v ktorej Janušová otvárala približne 15 výstav ročne vrátane výstav súčasného umenia, podľa nej teraz obmedzila aktivity na minimum.

Múzeum zároveň po zmene vedenia prestalo vizuály plagátov používať. List partnerom a donorom Novej synagógy považuje Blaško za o to viac absurdný.

Dizajn plagátov, ako aj ďalšie vizuály múzea vrátane loga, Matúšková pripravila ako študentka VŠVU v semestrálnej práci. S kurátorkou ho plánovali do budúcna rozšíriť na navigačné systémy, brožúrky a online komunikáciu.

„Bola to celkom premyslená vizuálna identita. My sme si mysleli, že pomáhame tejto inštitúcii, aby sa získala väčšiu konkurencieschopnosť v rámci moderných inštitúcií,“ hovorí Matúšková.

Okrem toho, že múzeum s ňou po zmene vedenia ďalej nespolupracovalo, vrátili sa aj k používania starého loga.

Zajímavost :  Cena poprvé pod milionem. Tesla v Česku zahájila nové kolo zlevňování

„Za mňa je to krok späť. Myslím, že galéria bola jednou z inštitúcií, ktorá do Banskej Štiavnice prilákala aj mladých umelcov a mladých ľudí. Zmena loga a identity späť k tomu, čo bolo, zase dostáva SBM len k inštitúciám, ktoré prezentujú baníctvo,“ myslí si dizajnérka.

Matúšková sa o problémoch s právami dozvedela až sprostredkovane cez kurátorku. Okrem obsahu ju zarazilo aj to, že spolu s listom koluje aj jej zmluva, v ktorej sú aj jej osobné údaje, ktoré ani nie sú začiernené.

Nová synagóga list považuje za šikanózne konanie s prvkami vyhrážania sa a aj za snahu o obmedzovanie slobody umeleckého prejavu. „Ale v podstate otravujú ľudí na nesprávnom mieste, ktorí s tým nemajú nič spoločné,“ hovorí Blaško.

Nikto z oslovených partnerov výstavu nefinancoval. „Na plagáte je logo Fondu na podporu umenia, pretože od nich máme celkovo zdroje. Ale po tomto všetkom ma to motivuje zaplatiť celú výstavu iba z nášho občianskeho združenia,“ povedal.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO