Novela zákoníku práce: Chystané změny přehledně. Co bude jinak?

Návrh novely nepočítá s možností zaměstnavatele dát zaměstnanci výpověď i bez důvodu, a to s navýšeným odstupným tak, jak doporučoval NERV. „Není to pro mě téma,“ opakovaně zdůrazňoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Inspiraci pro podobu flexinovely MPSV čerpalo v Německu, Rakousku a Dánsku.

Garance místa po návratu z rodičovské

Dnes: Aktuálně má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště pouze po návratu po mateřské dovolené. Po skončení rodičovské dovolené sice musí nadále přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nikoliv však vracet zaměstnance na původní místo.

Podle návrhu novely: Do věku 2 let dítěte bude umožněn návrat z rodičovské dovolené na stejné pracovní místo. „Rodičovskou dovolenou čerpají převážně zaměstnankyně. V případě, že jsou druh práce a místo výkonu práce v pracovní smlouvě sjednány široce (například jako místo výkonu práce je uvedna ČR), může to odrazovat od dřívějšího návratu do práce, neboť fakticky jejich nové zařazení může být jen obtížně slučitelné s péčí o dítě,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Má tak jít o posílení práv na straně zaměstnanců a motivovat je tak k návratu do práce do 2 let věku dítěte. „Jde o motivační opatření, které doplňuje již existující kroky jako například podpora částečných úvazků či dětských skupin,“ uvádí ministr Jurečka.

Výpověď bez udání důvodu nebude. ODS se podvolí Jurečkovi, zákoník práce se nezpružní

Advokátka Romana Szuťanyi z advokátní kanceláře Rowan Legal upozorňuje, že toto opatření může pro zaměstnavatele představovat komplikace. „Navíc není jisté, zda takové prodloužení splní svůj účel a zaměstnanci se z rodičovské dovolené budou vracet dřív,“ říká advokátka.

Umožnění souběhu DPČ/DPP s rodičovskou

Dnes: Aby zaměstnanec nepřišel o výhody plynoucí z rodičovské dovolené (například ochranu, během níž nelze dát výpověď) a potřebuje si přivydělat, uzavírá se zaměstnavatelem DPP nebo DPČ. Podle současné právní úpravy ale nesmí vykonávat práce, které jsou druhově vymezené jako práce vykonávané podle pracovní smlouvy.

Co je flexikurita? Vláda zvažuje dánský model pracovního trhu

Podle návrhu novely: Bude umožněno, aby zaměstnavatel při souběhu rodičovské dovolené vykonával práci na základě DPP nebo DPČ odpovídající druhu práce v pracovní smlouvě. Odpadne nutnost složitě formulovat náplň jiné pozice, i když zaměstnanec ve skutečnosti dělá stále tutéž práci. „Jde to však proti té myšlence flexibilnějšího navrácení zaměstnanců k původnímu zaměstnavateli,“ myslí si advokát David Šupej z advokátní kanceláře Sedláková Legal.

Pracovní poměr na dobu určitou u zástupu za mateřskou a rodičovskou

Dnes: U pracovního poměru na dobu určitou je limit pro řetězení pracovních smluv. Na dobu určitou možné pracovní poměr uzavřít maximálně na 3 roky a znovu jen dvakrát opakovat. Ani u zástupu za mateřskou či rodičovskou dovolenou dnes neexistuje výjimka.

Podle návrhu novely: Pro zástupy za mateřskou a rodičovskou dovolenou se navrhuje větší volnost při opakování pracovního poměru. Celková délka trvání pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 9 let (tj. 3 x 3 roky), avšak bude možné pro zástupy za mateřskou, otcovskou nebo rodičovskou dovolenou opakovat v rámci těchto 9 let i více než dvakrát.

Změna u výpovědní doby

Dnes: Výpovědní doba začíná běžet první den v měsíci následujícího po měsíci, v němž byla doručena výpověď. Není-li výpověď předávána osobně, počátek běhu výpovědní doby se může přehoupnout až do dalšího měsíce. Například nepodaří-li se doručit výpověď ke konci prosince a bude doručena až 2. ledna, dvouměsíční výpovědní doba začne běžet až v únoru a skončí na konci března.

Podle návrhu novely: Výpovědní doba má začít běžet již dnem doručení výpovědi. Výpovědní doba tak skončí dnem, který se číslem shoduje se dnem, od kterého započal běh výpovědní doby. Například je-li výpověď doručena 14. února 2025, výpovědní doba skončí 14. dubna 2025. Pokud by takový den v daném měsíci nebyl, připadne na poslední den v měsíci (například dojde-li k doručení výpovědi 31. července, výpovědní doba a s jejím uplynutím i pracovní poměr skončí 30. září, jelikož září má pouze 30 dní).

Při výpovědi z důvodu nesplňování předpokladů a požadavků pro výkon práce, porušení pracovních povinností a zvlášť hrubého porušení dočasně práce neschopného zaměstnance má být výpovědní doba zkrácena na jeden měsíc.

Návrh předjímá i možnost prodloužit smluvně výpovědní dobu nebo změnit její běh. Zaměstnavateli a zaměstnanci je tak ponechána větší smluvní volnost.

Výpověď z pracovního poměru - Vzor ke stažení

Sloučení výpovědních důvodů při ztrátě zdravotní způsobilosti

Dnes: Zákoník práce obsahuje dva výpovědní důvody při ztrátě zdravotní způsobilosti vykonávat dosavadní práci, které mohou být zaměstnavateli zaměňovány. V prvním případě je ztráta způsobilosti vykonávat dosavadní práci způsobena pracovním úrazem, nemocí z povolání nebo ohrožení touto nemocí. V druhém pak příčina leží mimo pracovněprávní vztah.

V současné době zákonné pojištění zaměstnavatele sice pokrývá náhradu škody nebo újmy při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, není z něj však možné zaplatit 12násobek průměrného výdělku, na který má zaměstnanec nárok při výpovědi ze zdravotních důvodů, které měly příčinu v pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. To může být pro některé zaměstnavatele likvidační.  

Podle návrhu novely: Nově se navrhuje tyto výpovědní důvody sloučit do jednoho důvodu – nové znění upravuje důvod spočívající v tom, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilost konat dosavadní práci.

Separátní výpovědní důvod má spočívat v tom, že zaměstnanec dosáhl na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.

Pokud by k ukončení pracovního poměru při ztrátě zdravotní způsobilosti došlo z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, namísto stávajícího odstupného (dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku) dostane zaměstnanec při ukončení pracovního poměru jednorázové odškodné z povinného pojištění zaměstnavatele ve stejné výši. Splatnost jednorázové náhrady škody nastane v nejbližším výplatním termínu následujícím po skončení pracovního poměru.

U nového výpovědního důvodu zakotveného v ustanovení zůstává zachován nárok na odstupné ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku.

Prodloužení zkušební doby

Dnes: Zkušební doba, je-li sjednána, může být maximálně 3 měsíce u řadových zaměstnanců, respektive 6 měsíců u vedoucích. Zároveň nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Jednou sjednanou zkušební dobu není možné dodatečně prodlužovat (zkrácení vyloučeno není).

Podle návrhu novely: Návrh počítá s možností sjednat prodlouženou zkušební dobu, a to až na 4 měsíce pro řadové zaměstnance a až na 8 měsíců pro vedoucí zaměstnance. Nadále platí, že délka zkušební doby nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru u poměrů na dobu určitou. V rámci těchto limitů má být možné zkušební dobu dodatečně prodloužit písemnou dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

„Praxe ukazuje že u specifických odborných pracovních pozic je aktuální zkušební doba nedostatečná,“ odůvodňuje návrh ministr Jurečka.

Zároveň dojde k upřesnění, kdy dochází k prodloužení zkušební doby přímo ze zákona. Zkušební doba se prodlouží o pracovní dny zaměstnance (tedy nikoliv jako doposud o dny kalendářní), v nichž neopracoval celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluveného zameškání práce.

Příklad:

Zkušební doba u řadového zaměstnance pracujícího pravidelně od pondělí do pátku byla sjednána na dobu od 1. ledna do 30. dubna 2025. Zaměstnanec v rámci zkušební doby 5 celých směn neodpracoval z důvodu překážky v práci (dočasné pracovní neschopnosti), 2 celé směny neodpracoval z důvodu čerpání dovolené a 3 celé směny rovněž neodpracoval, neboť mu na ně připadl svátek (směna mu z důvodu svátku tzv. odpadla a měl „placený svátek“). Dále 3x zameškal cca polovinu směny z důvodu ošetření u lékaře.

Zaměstnanci se zkušební doba prodlouží o celkem 7 pracovních dní (5 celých směn zameškal z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, 2 směny z důvodu čerpání dovolené). O tzv. placené svátky, ani částečné zameškání směny se zkušební doba neprodlužuje. Od 1. května je tedy třeba „napočítat“ 7 pracovních dní, resp. 7 směn. Zkušební doba skončí v pátek 9. května 2025.

(Zdroj: Důvodová zpráva k návrhu flexinovely)

Zkušební doba přehledně. Co říká zákoník práce?

Zkrácení denního odpočinku při havarijních stavech

Dnes: Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nepřetržitý denní odpočinek alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (u mladistvého 12 hodin). Tuto dobu lze v zákonem stanovených případech zkrátit až na 8 hodin u zaměstnanců starších 18 let, a to za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen.

Podle návrhu novely: Nepřetržitý denní odpočinek bude možné zkrátit až na 6 hodin v případě řešení mimořádných událostí a havarijních stavů. Podle MPSV jde o situace, kdy je třeba jednat velmi rychle a ve veřejném zájmu, například při zajištění obnovy dodávek elektrické energie.

Výplata mzdy v jiné než české měně

Dnes: Výplata probíhá v české měně. Jen u zaměstnanců s místem výkonu práce v zahraničí je dnes možné s jejich souhlasem poskytovat mzdu/plat v dohodnuté cizí měně (k níž je vyhlašován kurz ČNB).

Podle návrhu novely: Ponovu půjde sjednat výplatu v cizí měně u zaměstnance, u kterého je nějaký „cizí prvek“, tedy například žije v zahraničí nebo tam má rodinu. Konkrétně bude zakotvena možnost sjednání výplaty v cizí měně, k níž je vyhlašován kurz devizového trhu ČNB, v těchto případech:

  • Zaměstnanec má místo výkonu práce v zahraničí,
  • cizinec nebo fyzická osoba bez státní příslušnosti vykonává práci v ČR na základě příslušného povolení (anebo zákon o zaměstnanosti příslušné povolení nepožaduje),
  • Uu občana jiného členského státu EU bez trvalého pobytu na území ČR,
  • u jiného zaměstnance, který trvale žije v zahraničí nebo tam hradí náklady na životní potřeby sebe či svých rodinných příslušníků.

Možnost práce mladistvých od 14 let

Dnes: Mladistvého mezi patnáctým a osmnáctým rokem věku lze zaměstnat v případě, že mají ukončenu povinnou školní docházku. Zákoník práce pro ně stanoví zvláštní pracovní podmínky.

Podle návrhu novely: Výkon práce mladistvým již od 14 let věku i bez ukončené povinné školní docházky bude umožněn v období hlavních prázdnin. Tito mladiství budou moci konat pouze „lehké práce, které neškodí jejich zdraví, vzdělávání a morálnímu rozvoji“. Prakticky se bude jednat o tzv. bezrizikové práce zařazené v kategorii první podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Zároveň zákon zakotvuje speciální úpravu maximální délky směny u mladistvého mladšího 15 let anebo toho, kdo doposud neukončil školní docházku – půjde o maximálně 7 hodin za jednu směnu, přičemž délka týdenní pracovní doby nesmí překročit 35 hodin týdně.

Zpřesnění nároků zaměstnanců při neplatném rozvázání pracovního poměru

Dnes: Zaměstnanec se může žalobou u soudu domáhat určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Soudní řízení může trvat několik let a pokud soud sezná, že pracovní poměr byl rozvázán neplatně, musí zaměstnavatel zaměstnanci zaplatit náhradu mzdy nebo platu za celou dobu.

Podle návrhu novely: MPSV deklaruje, že se nároky zaměstnanců při neplatném rozvázání pracovního poměru mají zpřesnit. Dochází k upřesnění, že při neplatném skončení pracovního poměru má zaměstnanec kromě nároku na náhradu mzdy nárok též na dovolenou. Mělo by dojít i k tomu, že soud při snižování náhrady mzdy přihlédne nejen k délce trvání soudního sporu, ale také jiné výdělečné činnosti zaměstnance.

„Tímto dojde ke zvýšení právní jistoty účastníků sporu a pozitivní vliv lze očekávat i na sjednocování soudní praxe. Zároveň však nedojde k přílišnému omezení diskrece soudů, které by mohlo bránit spravedlivému zohlednění všech specifických aspektů konkrétního případu,“ stojí v důvodové zprávě.

Co je švarcsystém? Od letoška za něj hrozí vyšší pokuta i zákaz činnosti

VIDEOFlexi novela zákoníku práce není tak revoluční, švarcsystém nevyřeší, říká právník Valíček v pořadu FLOW.

Video placeholder

FLOW: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček • e15

Zdroj Zde