Nový rok zlevnil hypotéky. Revoluce v láci půjček na bydlení se přesto odkládá na neurčito
Tuzemské hypotéky jsou nejlevnější za posledních třiatřicet měsíců, cenovou revoluci při financování bydlení však přesto nepředstavují ani zdaleka. Hovoří o tom hypoteční nabídky domácích bank, které v lednu oproti loňsku zvýhodnily sazby jen nepatrně. Průměrná půjčka na bydlení podle Swiss Life Hypoindexu vyšla zájemce na počátku nového roku na roční úrok 5,13 procenta, tedy jen o necelou desetinu procentního bodu levněji než před Vánoci. Oproti loňskému lednu pak úrokové náklady na hypotéku klesly zhruba o více než deset procent.
„V prvních měsících letošního roku čekám snížení sazeb v rozsahu několika málo desetin procenta, které bude spojené s tradičním jarním rozjezdem hypotečního trhu. Nicméně s ohledem na přetrvávající inflační tlaky v ekonomice lze po zbytek roku očekávat pouze velmi pozvolné snižování sazeb,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.
Pokud se uvedené předpovědi naplní, dojde ale spolu se snížením měsíčních splátek u hypoték i k dalšímu zvýšení úvěrové poptávky. „To jistě potěší bankovní instituce, ale už méně zájemce o koupi nemovitostí. Takové zvýšení zájmu totiž vede ke zdražování nemovitostí. A při pohledu na ceny na realitním trhu, které musejí zájemci o nové bydlení platit již dnes, to není nijak příjemná zpráva,“ doplnil Jiří Sýkora.
Hlavní zásluhu na lednovém, byť mírném zlevnění hypoték mají tentokrát největší hráči na trhu, a to Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Bankovní trio se na sklonku loňského roku rozhodlo výrazně snížit úrokové sazby hypotečních úvěrů, podobně jako to už dříve udělaly některé menší konkurenční banky. Jako poslední ze tří lídrů trhu tak například Komerční banka těsně před vánočními svátky snížila sazby na startovních 4,79 procenta ročně u fixací na dva a tři roky.
Zřejmě nejsilnějším brzdným faktorem v procesu zlevňování českých hypoték je paradoxně americký prezident Donald Trump. Jeho volba totiž proměnila sázky finančních trhů na budoucí výši inflace a potažmo i očekávanou politiku hlavních centrálních bank světa v boji proti ní. Amerika tak například očekává vyšší inflaci a tím i vyšší sazby amerického Fedu než před Trumpovým nástupem.
Česko je přitom na finanční scéně z velké části pouhým dědicem zahraničních trendů, tedy včetně hrozby vyšší světové inflace a dražších peněz. Prakticky se americký faktor propisuje do mezibankovních úrokových sazeb, které pro hypoteční banky představují nákladovost financování hypotečních úvěrů. Zatímco tak například ještě na počátku října představovalo pro domácí banky financování hypotéky s pětiletou fixací roční náklad 3,1 procenta, aktuálně je to necelých 3,7 procenta. Nákladnost půjček na bydlení je tak pro banky momentálně zhruba o pětinu vyšší než na počátku října.
„Začátkem roku naběhnou nové obchodní plány a může zesílit tlak na snížení cen,“ uvádí obchodní ředitel finanční skupiny Partners Jan Brejl. Ostatně hypoteční sazby se za poslední rok v Česku změnily jen velmi mírně ve srovnání s tím, jak masivně uvolnila svou politiku centrální banka. V závěru roku 2023 Česká národní banka odstartovala proces snižování své základní sazby, která je nyní takřka o polovinu níže než před rokem; klesla tak výrazně intenzivněji než sazby hypoték.
Na nepoměr mezi snižováním základních úroků ČNB a hypotečních sazeb ostatně už v závěru října upozornila v e15 i viceguvernérka centrální banky Eva Zamrazilová. „Od prosince 2023 jsme snížili sazby o 2,75 procentního bodu, ale banky zatím snížily hypoteční sazby jen o 0,7 procentního bodu,“ zdůraznila centrální bankéřka. Pohyby sazeb jsou přitom ve značné míře pod taktovkou dominantních byznysových hráčů branže.
„Hypoteční trh v České republice se v následujícím období může stát svědkem dalšího oživení, pokud se velké banky rozhodnou přistoupit k aktivnějšímu snižování úrokových sazeb,“ zdůrazňuje partner společnosti Feira Real Estate Vlastimil Šedivý. Jak experti upozorňují, bankám na druhou stranu aktuální stav trhu spojený s rostoucí poptávkou a solidními maržemi vyhovuje. „Na sazby začínající trojkou si tak budeme muset ještě počkat,“ dodal Sýkora. Experti se shodují, že závěr letošního roku se ponese v průměru na čtyřprocentních hypotečních sazbách.