Nový vlakový spoj má dostat víc Čechů do Polska. Železnice v budoucnu pomůže i obchodu

Zatímco přímé vlakové spojení Česka s Chorvatskem, které provozovala společnost RegioJet, je již minulostí, nyní si tuzemští turisté budou moci vyrazit přímým vlakem na rekreaci k Baltskému moři. A to nejen v létě. Nový spoj s názvem Baltic express poprvé vyjíždí z Prahy do polské Gdyně již v polovině prosince. Právě ten má přinést ještě větší zájem českých turistů o cestování do Polska. Postupné zkvalitňování infrastruktury zvedá i vytíženost tamních přístavů.

„V letošním roce navštívilo Polsko více než půl milionu českých turistů,“ uvedl na čtvrtečním Dni polské logistiky Jacek Gajewski z polského velvyslanectví v Praze. Toto číslo má do budoucna pomoci ještě více navýšit právě Baltic express, který začnou České dráhy vypravovat v kooperaci s polským dopravcem PKP Intercity. „Spoj vznikal s myšlenkou podpořit cestování Čechů k moři,“ vysvětluje Adam Mateuszuk z polského ministerstva infrastruktury. Nová vlaková linka svou trať z Prahy až na pobřeží Baltu urazí přibližně za devět hodin a na cestě má celkem 25 zastávek. Základní jízdenka na celou trasu vyjde na zhruba 2000 korun.

Zajímavost :  Předsedkyně SÚJB Drábová obdrží japonské vyznamenání

Pobřeží Baltského moře se díky dostupnosti svých přístavů stává čím dál populárnější i z hlediska přepravy zboží, které do nich proudí mimo jiné z České republiky. Podle generálního tajemníka polské Národní komory pro námořní hospodářství Rafała Machowiaka se mezi lety 1999 a 2023 zvýšila překládka v polských přístavech o téměř 400 procent. Například ten v Gdaňsku již patří mezi desítku nejvytíženějších v Evropě.

Česko vs. Polsko: v porodnosti i inovacích jsme lepší, Poláci se zase nebojí velkých cílů

Velmi dobrý potenciál pro spolupráci je i mezi Českem a Polskem. „Bohužel pokulhává dokončení českých silničních projektů,“ uvádí k překážkám lepšího propojení obou zemí Konrad Popławski z Centra pro východní studia ve Varšavě. Do budoucna bude pro obě země velkým milníkem i jejich vzájemné spojení vysokorychlostní železniční tratí.

Zajímavost :  Obří tendr na vlaky ve Středočeském kraji by mohl odstartovat v listopadu, pokud návrh schválí pražští zastupitelé

Polské přístavy jsou i přes pokulhávající dopravní infrastrukturu mezi oběma zeměmi z pohledu české ekonomiky konkurenceschopné těm v západní Evropě, jak uvádí Jan Sechter z Hospodářské komory. To potvrzuje i Libor Krejčí z Centra dopravního výzkumu. „Hojně je využívají například firmy z průmyslového regionu Ostravska, což je dáno i geografickou polohou. Nejdůležitějším přístavem je však pro Česko stále Hamburk,“ říká s tím, že do budoucna je nutný primárně rozvoj železniční infrastruktury, a to i s ohledem na její nižší uhlíkovou stopu.

Že se však firmám nemusí vždy vyplatit posílat zboží po moři přes Polsko, zdůrazňuje Zbigniew Klepacki, generální ředitel společnosti EP Logistics International, která spadá pod Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle něho hraje zásadní roli při výběru transferu cena, která je v případě přepravy přes polské přístavy vysoká.

Zajímavost :  České firmy jednají s KHNP o zapojení tuzemského průmyslu do Dukovan samostatně

Zdroj Zde