Obchodné vojny nemajú víťazov, varuje prezident Si Ťin-pching

Čína verí, že v tomto roku dosiahne svoj cieľ v oblasti hospodárskeho rastu. Vyhlásil to v utorok prezident Si Ťin-pching, ktorý tiež uviedol, že Čína bude naďalej hrať úlohu najväčšieho motora svetovej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a AFP.

Čína si tento rok stanovila za cieľ dosiahnuť rast hospodárstva o približne 5 %. Si Ťin-pching v utorok zároveň upozornil, že obchodné vojny nemajú žiadnych víťazov. Dúfa preto, že Spojené štáty, najväčšia svetová ekonomika, budú spolupracovať s Čínou, citovali prezidenta čínske štátne médiá.

Trumpova obchodná vojna s Čínou

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa na budúci rok vráti do Bieleho domu, rozpútal počas svojho prvého funkčného obdobia vyčerpávajúcu obchodnú vojnu s Čínou. Obvinil pritom Peking z krádeže duševného vlastníctva a iných „nekalých“ praktík. Trump sľúbil, že po nástupe do úradu 20. januára uvalí ešte vyššie clá na Čínu, ktorá zápasí s neistým zotavovaním ekonomiky po pandémii.

„Colné vojny, obchodné vojny a technologické vojny sú v rozpore s historickými trendmi a ekonomickými pravidlami a nemajú víťazov,“ povedal Si Ťin-pching o čínsko-amerických vzťahoch na stretnutí s niekoľkými šéfmi veľkých medzinárodných finančných inštitúcií v Pekingu, podľa štátnej televízie CCTV. „Čína je ochotná udržiavať dialóg s vládou USA, rozširovať spoluprácu a podporovať rozvoj čínsko-amerických vzťahov stabilným, zdravým a udržateľným smerom,“ vyhlásil.

Si Ťin-pching na stretnutí ďalej uviedol, že Čína plne verí v dosiahnutie plánovaného rastu ekonomiky o zhruba 5 % v roku 2024, aj napriek stagnujúcej domácej spotrebe, vysokej nezamestnanosti a dlhotrvajúcej kríze v obrovskom sektore nehnuteľností. Oficiálne údaje colného úradu pritom v utorok ukázali, že čínsky export minulý mesiac rástol pomalšie, ako sa očakávalo, zatiaľ čo dovoz opäť klesol. To podčiarkuje ťažkosti, ktorým Čína stále čelí.

Snaha o predzásobenie

Vývoz do zahraničia v tomto roku predstavoval vzácne svetlé miesto v čínskej ekonomike, keďže domáce výdavky sú slabé a pretrvávajúce problémy v sektore nehnuteľností vystrašili investorov. Podľa analytikov však rast exportu môže odrážať snahu o určité „predzásobenie“. Zahraniční kupci, ktorí sa obávajú ďalšej patovej situácie v obchode, sa ponáhľajú s nákupmi čínskeho tovaru predtým, ako Trump zavedie clá. Experti predpovedajú, že potom sa dynamika exportu pravdepodobne zmierni.

Pokles dovozu v novembri pritom poukazuje na naďalej utlmený dopyt a nevýrazné výdavky spotrebiteľov v Číne. Investori pozorne sledujú signály od čínskych lídrov, ktorí sa tento týždeň zišli v Pekingu na sériu kľúčových rokovaní o ekonomickom plánovaní na nadchádzajúci rok. Politbyro, najvyšší rozhodovací orgán Číny, v pondelok vyzvalo na „energickú“ podporu spotreby a uvoľnenie menovej politiky v roku 2025.

Pozorovatelia však stále čakajú na oznámenie konkrétnych politických opatrení, najmä opatrení na výrazné zvýšenie spotreby. V najbližších dňoch sa v Pekingu uskutoční ďalšie kľúčové stretnutie o hospodárskej politike. Dúfajú tak, že „vnesie viac svetla, najmä do oblasti fiškálnej politiky“.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO