Očarený Danko sa hlási z Moskvy, Migaľova kontracesta do Kyjeva sa odkladá

Termín presunuli pre bezpečnostnú situáciu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Kým Andrej Danko na svojej ceste do Moskvy očarený navštívil Boľšoj teatr a mal aj stretnutie s Viačeslavom Volodinom zo sankčných zoznamov, kontracesta poslanca Samuela Migaľa z Hlasu a jeho kolegov do Kyjeva sa odkladá.

Na cestu na Ukrajinu sa mali traja poslanci zo skupiny, ktorá sa od januára začala od zvyšku poslaneckého klubu odlišovať neformálnym názvom „Hlas rozumu“, vydať v utorok podvečer. Teda v čase, keď je v Ruskej federácii skupinka piatich poslancov Smeru a SNS.

„Mám predbežnú informáciu o posune termínu cesty z dôvodu bezpečnostného rizika,“ potvrdil len 21 hodín pred cestou šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Ján Ferenčák.

„Keďže Ukrajina je vo vojne a mesto Kyjev často čelí útokom rakiet a dronov, musíme to rešpektovať. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste,“ povedal.

O dvadsať minút na to už Ferenčák zverejnil oficiálnu reakciu ukrajinskej strany na facebooku, v ktorej odsunutie cesty potvrdzuje.

„Je nám ľúto, že vám musíme oznámiť, že vám, žiaľ, nedokážeme poskytnúť bezpečné podmienky pre oficiálnu návštevu delegácie Národnej rady SR plánovanú na 15. a 16. januára,“ píše v oficiálnom liste šéf ukrajinského parlamentného výboru pre vzťahy so Slovenskom Anatolij Kostjuch.

Stihnú schôdzu parlamentu?

Keďže trojica poslancov „Hlasu rozumu“ mala v utorok podvečer cestovať do Kyjeva, Ferenčák bol už v pondelok v Kežmarku, Radomír Šalitroš v Košiciach, kde býva, a tretí Samuel Migaľ sa mal presúvať na východ Slovenska.

Po zrušení cesty sa trojici otvára možnosť zúčastniť sa na utorkovej schôdzi parlamentu.

Minulý týždeň skupina komunikovala, že aspoň jej časť môže mať záujem pokúsiť sa schôdzu otvoriť s opozíciou, aby si vypočula argumenty premiéra Fica o jeho ceste za ruským prezidentom Putinom.

Hlasovať za uznesenie opozície k zahraničnému smerovaniu Slovenska však neplánovali, keďže by ich partneri mohli obviniť z porušenia koaličnej zmluvy.

„Zatiaľ nie, keďže situácia sa neustále mení,“ odpovedal Ferenčák v pondelok popoludní na otázku, či už vie viac o svojej prípadnej účasti na utorkovej schôdzi.

Poslanci mali možnosť počkať na ďalšie informácie z Kyjeva na východnom Slovensku alebo ísť do Bratislavy.

Na otvorenie schôdze treba hlasy aspoň 76 poslancov. Ak by sa aj v sále prezentovali všetci štyria poslanci zo skupiny okolo Migaľa, stále by spolu s opozíciou v plnom počte išlo len o 75 poslancov.

Nie je pritom zrejmé, že by otvorenie schôdze zvažoval podporiť aj niekto ďalší.

Juríková z PS by stihla schôdzu aj cestu do Košíc

Ak by sa poslanci okolo Migaľa podieľali na otvorení schôdze k zahraničnému smerovaniu Slovenska, išlo by o jeden z viacerých krokov, ktorými sa vymedzovali voči zvyšku svojho klubu aj koalície.

Z pôvodného harmonogramu z ich cesty do Kyjeva vyplývalo, že opozičnú schôdzu nestihnú. Hoci sa má parlament stretnúť v utorok predpoludním o desiatej a vlak z Košíc do Kyjeva im mal odchádzať až podvečer, na východnom Slovensku už chceli byť o deň skôr – v pondelok.

Ak by sa na schôdzi skutočne chceli zúčastniť, stihli by to. Potvrdzuje to prípad poslankyne PS Beáty Juríkovej, ktorá mala do Kyjeva vycestovať s nimi. Kancelária parlamentného eurovýboru jej lístok na vlak z Bratislavy zabezpečila na 11.27 hod. s tým, že schôdzu aj odchod na Ukrajinu z Košíc stihne.

„V praktickej rovine je to na hrane,“ odpovedal Ferenčák v pondelok ešte pred zrušením cesty na otázku, či nestíha prísť aspoň na začiatok schôdze, keď sa otvára.

„Zo schôdze som sa ospravedlnil rovno vopred, lebo to nevidím ako zvládnuteľné,“ tvrdil. „Ak raz budú diaľnice po celom Slovensku a nebudú iné cesty, budeme si vedieť lepšie plánovať príjazdy a dojazdy.“

Ferenčák tiež ešte pred zrušením cesty povedal, že ak by v utorok necestoval do Kyjeva, do parlamentu by ráno prišiel. Nevedel však povedať, či by v takom prípade pridal svoj hlas k otvoreniu schôdze. Neriešil to vraj, keďže aj tak v tom čase rátal s cestou na Ukrajinu a „sústredil sa na niečo iné“.

Ani Šalitroš sa zo svojho bydliska v Košiciach nechystal pred cestou do Kyjeva presúvať do Bratislavy. „Schôdza by sa aj tak nedala otvoriť,“ povedal.

Roman Malatinec, ktorý sa do Kyjeva nechystal, lebo sa v utorok popoludní chce zúčastniť na kultúrnom výbore parlamentu k Fondu na podporu umenia, dopoludnia tvrdil, že hoci bude v utorok v hlavnom meste, na začiatok schôdze zrejme nepríde.

Stále podľa neho platí memorandum o zahraničnej politike Slovenska, ktorým sa premiér Fico, prezident Peter Pellegrini a poverený predseda Národnej rady Peter Žiga prihlásili k Európskej únii a k NATO.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO