Ochotný rokovať s Ukrajinou, no prímerie nechce. Čo povedal Putin na koncoročnej konferencii?

19. dec 2024 o 16:28  I 

Tlačové besedy vždy trvajú hodiny.

MOSKVA, BRATISLAVA. Zahraniční novinári sa často k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nedostanú. Ojedinelá príležitosť pre nich tradične prichádza koncom roka.

Položiť otázku na každoročnej tlačovej besede, ktorá tento rok trvala zhruba štyri a pol hodiny, môžu aj domáci obyvatelia.

Ruské štátne médiá tvrdia, že občania z rôznych kútov krajiny poslali viac ako dva milióny otázok – telefonicky, cez textové správy alebo sociálne siete.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o dopredu pripravený a prísne monitorovaný program. Pre Putina je dôležitý.

Môže sa prezentovať ako niekto medzi „otcom národa“ a „dobrým cárom“, hovorí dlhoročný korešpondent BBC v Rusku Steve Rosenberg. „Vie tak ruskej verejnosti pripomenúť, kto je na čele, a vytvoriť dojem, že dokáže vyriešiť ich každodenné problémy.“

Ekonomika ako hlavný problém

Začínalo sa otázkami o ekonomike. Rusov napríklad trápi, že inflácia narástla na 9,14 percenta, v predsviatočnom období ich obavy spôsobujú najmä rastúce ceny potravín.

Z údajov štátnej agentúry RIA Novosti vyplýva, že ceny surovín na sviatočné varenie – od zeleniny cez maslo až po ryby – oproti minulému roku stúpli o 11 percent.

Putin pripustil, že vysoká inflácia je „alarmujúcim signálom“. Problém však podľa neho spôsobuje aj to, že Rusi jedia „výrazne“ viac mäsa ako zvyšok sveta. „Celkovo je však situácia stabilná,” myslí si.

Súčasťou problému je, že Putin chce míňať viac na obranu. Na budúci rok na to vyhradil až 32 percent rozpočtu – najviac od studenej vojny.

Uvedomuje si, že Rusov v čase vojny trápi ich životný štandard a sankcie, ktoré západné krajiny uvalili na ich krajinu.

„Jeho odkaz je preto ako vždy upokojujúci – celkovo je situácia normálna a stabilná,” komentoval to Vitalij Ševčenko z ruskej pobočky BBC.

Súvisiaci článok Útok na ruského generála bol starostlivo načasovaný. Kyjev sa mstí za zakázané zbrane Čítajte 

Prímerie odmieta

Rusi sa pýtali aj na vojnu na Ukrajine, ktorú Putin naďalej obvykle nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou”.

Odpovedal, že situácia na fronte sa „drasticky mení“, ale ruskí vojaci každý deň získavajú územie. „Vojna je zložitá… no blížime sa k riešeniu našich hlavných úloh špeciálnej operácie,“ povedal publiku.

O dočasnom prímerí vraj nerozmýšľa, pretože Ukrajincom by podľa neho dalo príležitosť na výcvik a doplnenie munície.

„Nepotrebujeme prímerie, ale dlhodobý mier so zárukami pre Ruskú federáciu,“ povedal. Rusko od Ukrajiny dlhodobo žiada, aby sa vzdala okupovaného Krymu a celého Donbasu, ako aj snahy o vstup do NATO, čo Kyjev odmieta urobiť.

Na otázku, kedy sa obyvatelia budú môcť vrátiť do Kurskej oblasti, kde Ukrajinci v auguste začali ofenzívu, Putin odpovedať nevedel. Pozornosť obrátil na štyri okupované ukrajinské územia – Luhanskú, Doneckú, Chersonskú a Záporožskú oblasť, kde podľa neho prebieha obnova.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO