Odborníčka: Ľudia s Hizballáhom nemusia súhlasiť, spája ich však strach z Izraela
7. okt 2024 o 16:04 I
Zabitie lídra Hizballáhu niektorí oslavovali.
Izrael spustil pozemnú operáciu proti libanonskému hnutiu Hizballáh takmer rok po teroristickom útoku palestínskej skupiny Hamas zo 7. októbra 2023. Pozorovatelia z celého sveta teraz čakajú na to, ako sa situácia vyvinie – predovšetkým ako bude Izrael reagovať na iránsky raketový útok, ktorý prišiel po izraelskej invázii do Libanonu.
„Pochybujem, že armáda Iránu alebo nejakého arabského štátu príde do Libanonu. Všetci si chcú zabezpečiť vlastné prežitie,“ vraví pre denník SME odborníčka na Blízky východ ROLA EL-HUSSEINI. Problémom však je, že do Libanonu sa môžu dostať ďalšie militantné skupiny, ktoré chcú pomôcť Hizballáhu v boji proti Izraelu.
„Nič ich nezastaví, keďže libanonský štát je slabý. Najmä iracké a jemenské skupiny už povedali, že sú ochotné prísť. Je to nebezpečné nielen pre Libanon, ale pre celý svet.“
V rozhovore sa dočítate:
- ako Libanončania vnímajú vojenské ťaženie Izraela v Libanone,
- v akom stave je libanonská vláda,
- prečo je podpora migrácie Palestínčanov arogantný postoj.
Čo si ako Libanončanka myslíte o krokoch izraelského premiéra Benjamina Netanjahua?
Myslím si, že Netanjahu robí veľa chýb. Odcudzuje si čoraz viac ľudí na Západe aj v regióne. Ľudia sú znechutení 12 mesiacmi zabíjania Palestínčanov a strácajú k Izraelu sympatie. Podobné emócie napríklad rozhodne panujú medzi vzdelanou mládežou na Západe.
Mojich príbuzných, ktorí žijú na severe, sa situácia zatiaľ priamo nedotkla.
Netanjahu tvrdí, že chce mier.
Netanjahu nechce mier. Za život mu bol ponúknutý viackrát, ale on ho vždy odmietol. Izraelský premiér má v tejto chvíli záujem iba o to, aby zostal pri moci a vyhol sa obvineniam z korupcie.
Myslím si, že je motivovaný predovšetkým politickým prežitím než čímkoľvek iným. Bol predsa v nebezpečenstve už pred 7. októbrom 2023, keď sa konali všetky demonštrácie proti jeho plánom na reformu súdnictva a boli proti nemu vedené korupčné kauzy. Vie, že sa proti nemu začne súdne konanie v momente, keď prestane byť súčasťou izraelskej vlády.
Netanjahu sa teší predčasne. Na jeho vojenské ťaženie nezabudnú milióny Arabov Čítajte
Aká je momentálne humanitárna situácia v Libanone?
Humanitárna situácia je dosť zlá, a to už od ekonomického kolapsu v roku 2019. Situáciu neskôr ešte znásobil výbuch hnojív v bejrútskom prístave v roku 2020.
Libanon v posledných rokoch prežíval najmä vďaka remitenciám, ktoré domov posielala početná libanonská diaspóra zo zahraničia.
Momentálne však pochopiteľne ide o rozsiahlejší problém, keďže výbuch v prístave zanechal 300-tisíc ľudí bez domova a vyše 200 ľudí zahynulo, zatiaľ čo izraelské bombardovanie vyhnalo z domovov viac ako milión ľudí a zabilo minimálne dvetisíc ľudí.
Izraelské bombardovanie je zároveň neúnavné a izraelská armáda už nebombarduje len šiitské oblasti na juhu.
Vplyv izraelského ťaženia je mnohostranný. Z krátkodobého hľadiska je jeho priamym výsledkom politická jednota všetkých Libanončanov proti izraelskej agresii a súcit s ľuďmi postihnutými bombovými útokmi.
V tejto chvíli je ťažké odhadnúť, aký to bude mať dlhodobý vplyv. To sa dozvieme až po skončení bombových útokov a úmrtí.
Prekvapili vás výbuchy pejdžrov alebo bombardovanie Bejrútu? Ako na to všetko reaguje libanonská spoločnosť?
Domnievam sa, že útok prekvapil všetkých, ale zároveň mnohých, vrátane tých, ktorí sú v libanonskej spoločnosti kritickí voči Hizballáhu, znechutil, pretože pri ňom zahynuli aj zdravotníci a deti.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO