ODEMČENO: ČNB se zajímá o finfluencery, bitcoin se dostal do Sněmovny, firmy z Tchaj-wanu se usazují v Česku

  • Finanční influenceři pod dozorem ČNB? Evropští regulátoři zbystřili, říká centrální bankéř Procházka.
  • Čeští držitelé bitcoinu se upínají na poslance. Mají rozhodnout o stejném danění kryptoměn a akcií.
  • V Česku se usazují první čipové firmy z Tchaj-wanu. Zajímá je Škoda, Onsemi nebo nové polovodičové centrum.

Odemykáme pro vás tři prémiové články z uplynulého týdne.

🔓 Čeští držitelé bitcoinu se upínají na poslance. Mají rozhodnout o stejném danění kryptoměn a akcií

Kryptoměny v Česku mají před sebou potenciálně přelomový podzim. Poslanci právě začali hlasovat o zákonech, které mají virtuálním měnám zajistit srovnatelné právní postavení s akciemi. Znamenalo by to mimo jiné, že by čeští držitelé bitcoinu a spol. mohli ušetřit na daních – pokud by s prodejem v poslední době stále dražších kryptoaktiv počkali aspoň do roku 2025.

🔓 Finanční influenceři pod dozorem ČNB? Evropští regulátoři zbystřili, říká centrální bankéř Procházka

Způsoby investování se v posledních letech významně změnily a přístup k nim se zjednodušil. Mladé a málo zkušené investory nově oslovují také influenceři, kteří svým někdy až stovkám tisíc sledujících radí, do čeho nasypat peníze. „Finfluencerů“ si proto začala všímat i Česká národní banka. „Většinou je to jen: ,já jsem známý a kupuju tohle, protože je to dobrý‘. To ale nestačí,“ říká radní ČNB Jan Procházka a upozorňuje, že mnozí nevědí, že pokud jde o férovost doporučení, mají řadu povinností, jejichž nedodržování lze stíhat. K největším problémům nebankovního sektoru, který má na starosti, podle něj patří spotřebitelské úvěry, které zprostředkovatelé nabízejí často přímo v domácnostech lidem, kteří jsou i v násobné exekuci. „To je naprosto šílené,“ dodává.

Zajímavost :  Babiš slíbil zestátnění ČEZ. Řekl si o hlasy tisícům vládních voličů

🔓 V Česku se usazují první čipové firmy z Tchaj-wanu. Zajímá je Škoda, Onsemi nebo nové polovodičové centrum

V Brně začalo minulý týden oficiálně fungovat již dříve oznámené centrum pro návrh pokročilých čipů, které díky penězům od tchajwanské vlády rozjely VUT, Masarykova univerzita a ČVUT. To do Česka přilákalo i první tchajwanské polovodičové společnosti, které zde plánují rozjet výzkum a vývoj a zároveň odtud navázat byznysové vztahy v Evropě. Pomohly i dobré politické vztahy a to, že si Tchaj-wan zvolil Česko jako základnu pro partnery výrobce čipů TSMC pro stavbu továrny za 10 miliard eur v sousedních Drážďanech.

VIDEO: Další spolupráce s Piráty? Umím si to představit. Byli emotivní, dnes by to tak neřekli, míní ministryně Černochová v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Rozhovor s ministryní obrany Janou Černochovou • e15

Zajímavost :  Umělci se v nové petici ohrazují proti využívání děl pro trénink AI bez souhlasu

Na německé výrobce dopadá chladnoucí boom tepelných čerpadel

Německý vicekancléř za Zelené Robert Habeck má tak trochu smůlu. Podařilo se mu sice rozjet boom instalací tepelných čerpadel, která se po vypuknutí energetické krize v důsledky ruského útoku na Ukrajinu hodí jako dobré řešení tepelných výpadků do budoucna, svými vlastními opatřeními na vládní úrovni ho ale vzápětí zase zastavil. Jako by to vyjadřovalo zvláštní politické napětí obsažené v názvu Habeckovy ministerské funkce – ministr hospodářství a ochrany klimatu.

Příběh šéfa Klínovce. Nejprve ho poznal jako turista, nyní plánuje velký rozvoj skiareálu

Jeden ze starých německých názvů Klínovce se dá přeložit jako „sluneční vír“. A právě pohyb a energie, které evokuje, dobře popisují, co se v posledních letech na Klínovci děje. Majitel lyžařského areálu Petr Zeman zůstal z někdejší privatizační party nadšenců jako jediný vlastník a staví rodinný podnik, do nějž za posledních patnáct let natekla miliarda korun. Areál s nejdelší sjezdovkou v zemi je teď na prahu nového rozvoje.

Evropu ve vývoji léčiv válcuje Čína. Ujíždí nám vlak, varují inovátoři českého zdravotnictví

Evropa zůstává díky soukromému sektoru silným hráčem na poli klinických hodnocení nových léčiv. V jejich vývoji ale celosvětově ztrácí ve prospěch Asie, a zejména Číny. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti IQVIA, který má e15 k dispozici. Díky klinickým testům se přitom mohou dostat pacienti se vzácnými onemocněními k inovativním lékům, které jsou často jedinou možností léčby. Významnou roli hrají i v životě onkologických pacientů nebo lidí s neurologickými potížemi. 

Zajímavost :  Živnostník alebo eseročka – ako sa ich dotkne transakčná daň (prepočty)

Zdroj Zde