Odposlouchává mobil, o čem si doma povídáte? Pravdu odhalí jednoduchý test

Mluvíte s kamarádem o kovbojských kloboucích a po nějaké době se na vás na webu valí reklamy na westernové doplňky? Nejste sami. I přes opakovaná ujištění odborníků, že mobilní telefony nikoho „neodposlouchávají,“ věří mnoho uživatelů opaku. Tématu se před časem chopili experti z NordVPN, kteří vytvořili jednoduchý test, jenž odhalí, zda váš mobil tajně poslouchá vaše rozhovory.

>>> článek vyšel původně na webu Živě.cz

Test se skládá z několika kroků. Nejprve si zvolte téma, o kterém jste si nikdy nehledali žádné informace. Ideálně by mělo jít o téma, které je zcela mimo vaše zájmy – třeba exotická dovolená v zemi, kterou jste nikdy nenavštívili. Anebo ještě něco specifičtějšího, například historické středověké zbraně. Pak o tomto tématu několikrát mluvte v přítomnosti svého telefonu, aniž byste si o něm cokoli hledali na internetu. Klíčové je chovat se jinak zcela přirozeně.

Reklama na to, o čem jste mluvili

V následujících dnech sledujte změny v reklamách, které se vám budou zobrazovat na různých webech. Pokud se vám začnou zobrazovat reklamy na dané téma, ačkoli jste ho nikdy dříve nevyhledávali, může to být důkaz, že vás váš telefon odposlouchává.

Odborníci z NordVPN testovali situace, kdy diskutovali o nejrůznějších netypických tématech – například o orangutanech. Do 24 hodin se jim prý na různých internetových stránkách začaly zobrazovat reklamy na charitu zaměřenou právě na tato zvířata.

Jedním z hlavních podezřelých jsou hlasoví asistenti jako je Siri, Amazon Alexa nebo Asistent Google. Aby mohli reagovat na povely, musejí neustále naslouchat, i když je aktivně nepoužíváte. Tato funkce však prý může být zneužita ke sběru dat bez vědomí uživatele. Uživatelé těmto aplikacím často sami povolují permanentní přístup k mikrofonu.

Je to vůbec legální? Jak se chránit?

Z právního hlediska je situace komplikovaná. Záznam rozhovorů bez vědomí a souhlasu uživatele je zcela bez diskuze nelegální, ale většina lidí při instalaci aplikací nevědomky souhlasí se sledováním. Hlasoví asistenti mohou mít oprávnění nastavené implicitně, což uživatelům často uniká. Tato data pak mohou být teoreticky následně využívána k cílené reklamě, která je sice nepříjemná, ale pohybuje se v mezích zákona.

Jak se chránit? Jednou z možností je deaktivace hlasových asistentů. Připravíte se tak sice o jejich často užitečné funkce, ale zamezíte tím tomu, aby neustále poslouchali, zda jste nevyslovili klíčové slovo. Zkontrolujte také, které aplikace mají přístup k mikrofonu, a případně upravte jejich oprávnění.

Odborníci také doporučují pravidelně mazat historii hlasových příkazů a aktualizovat software. Při instalaci aplikací důkladně čtěte podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů – právě zde se často skrývají souhlasy, které mohou ohrozit vaše soukromí.

Komu to prospěje?

Patrně nepřekvapí, že firma NordVPN, která za tímto tématem stojí, doporučuje pro minimalizaci sledování používat VPN. Přitom ale vůbec nevysvětluje, jak by to mohlo chránit před odposlechem. Přeci jen VPN chrání spíše před sledováním na internetu než před odposloucháváním.

Je logické, že NordVPN má přirozený zájem o téma odposlechu mobilními telefony, protože přímo souvisí s jeho nabídkou služeb zaměřených na ochranu soukromí a zabezpečení dat. Diskuse o možném špehování chytrými zařízeními upozorňuje uživatele na rizika ztráty kontroly nad jejich osobními informacemi, což je přesně oblast, kterou se NordVPN snaží řešit.

Ačkoli je obtížné dokázat, že telefony opravdu „špehují“ své uživatele, mnoho lidí tomu (často na základě svých vlastních zkušeností) věří. Důležité je zůstat obezřetný, hlídat oprávnění aplikací a zbytečně neposkytovat své osobní informace. Jak říká Marijus Briedis z NordVPN: „Pohodlí často přichází na úkor soukromí.“

Zdroj Zde