Onkologička: Väčšie prsia neznamenajú aj väčšie riziko rakoviny prsníka

8. okt 2024 o 14:16  I 

Ochorenie sa netýka len žien, ale aj mužov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien. Každých devätnásť sekúnd diagnostikujú lekári na celom svete rakovinu prsníka, uvádza portál Nie rakovine.

“Najprv je veľmi náročné spracovať definitívne potvrdenie diagnózy. Potom je veľmi ťažké prijať, že prichádza chemoterapia. Pacientky sa jej veľmi boja. Boja sa nežiaducich účinkov, predovšetkým straty vlasov,” hovorí pre SME onkologička MIROSLAVA MALEJČÍKOVÁ z Národného onkologického ústavu.

“Naša spoločnosť stále nevie s pokorou prijať inakosť. Pacientky majú pocit, ako keby boli niečím poznačené, veľakrát sa vyhýbajú spoločnosti,” dodáva.

Načítavam… Každých 19 sekúnd si niekto vypočuje, že má rakovinu prsníka. Kto je rizikový pacient?

Čo sa deje v tele pri rakovine prsníka?

Pri rakovine prsníka, rovnako ako pri iných zhubných nádoroch, sa deje to, že nádorová bunka sa začne nekontrolovateľne deliť a je schopná cez krvné a lymfatické cesty vycestovať aj do iných orgánov a vytvoriť tam druhotné ložiská, takzvané metastázy.

Nejde len o to, že na prsníku vznikne hrčka. Problémom je, že hrčka môže rastom začať tlačiť na okolité štruktúry, ako sú cievy alebo nervy, a vyvolávať bolesť.

Okrem toho, nádor vylučuje aj aktívne chemické látky a rôzne enzýmy, ktoré môžu ovplyvniť iné procesy v tele.

Ide o jednotnú diagnózu alebo má svoje špecifiká?

Áno, rozlišujeme tri základné typy nádorov prsníka, podľa toho, ako nádorová bunka vyzerá.

Nádorová bunka má na povrchu bielkoviny. Podľa toho, o aké typy bielkovín ide, rozlišujeme nádory, ktorých rast je buď závislý od hormónov, alebo HER2 pozitívne nádory (Na svojom povrchu majú vysoké hodnoty bielkoviny HER2. Tieto nádory majú sklon k rýchlejšiemu rastu a častejšie sa šíria, pozn. red.) a nakoniec nádory, ktoré žiadnu zo spomínaných bielkovín na povrchu nemajú. Sú to takzvané trojito negatívne nádory prsníka.

Toto sú základné typy nádorov a podľa nich pacientom aj vyberáme odlišnú liečbu.

Ktorý typ je najagresívnejší?

Za najagresívnejší považujeme trojito negatívny typ nádoru prsníka. Často sa vyskytuje u mladých žien a väčšinou veľmi rýchlo rastie, metastázuje a prognóza pacientok je horšia ako pri predchádzajúcich dvoch typoch.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Cenu za válečnou ekonomiku v Rusku dokazují krádeže másla

Keď hovoríte o veku, vyskytuje sa rakovina prsníka častejšie po tridsiatke?

Nádory prsníka sú charakteristické tým, že najväčšie percento žien ochorie na zhubný nádor v období menopauzy. Je to obdobie, keď v ženskom tele prebiehajú veľké hormonálne zmeny, na ktoré reaguje aj prsná žľaza. Postupne sa tkanivo prsnej žľazy nahrádza tukovým tkanivom.

Zároveň v tomto veku už telo nemá takú veľkú regeneračnú a reparačnú schopnosť ako v mladosti. Preto aj skríning, teda cielené vyhľadávanie včasných foriem zhubného nádoru prsníka, je určený pre ženy od 50. do 69. roku života. Vtedy má najviac žien zhubný nádor prsníka.

Samozrejme, môžu ochorieť aj mladšie ženy, dokonca aj pred tridsiatkou. Mnohé z nich majú dedične podmienený nádor, no nie je to pravidlo.

Súvisiaci článok Chirurg: Rakovina hrubého čreva je naozaj zradná. Dlho sa nemusí prejaviť Čítajte 

Vieme už dnes povedať, aké ďalšie faktory okrem genetiky ovplyvňujú to, či budeme mať rakovinu prsníka?

Okrem genetiky je dôležitá aj vysoká estrogénová nálož počas života. Estrogén je ženský pohlavný hormón. Za rizikový faktor sa považuje, ak je žena vystavená dlhšie obdobie jeho vyšším hladinám.

Ak si to rozmeníme na drobné, znamená to, že väčšie riziko vzniku rakoviny majú ženy, ktoré mali skorú prvú menštruáciu alebo naopak, išli do menopauzy veľmi neskoro, nikdy nerodili alebo mali deti až v neskoršom veku.

Zajímavost :  MF prodalo státní dluhopisy za 13,6 miliardy Kč, zájem investorů byl dvojnásobný

K rizikovým faktorom patrí samotné ženské pohlavie (karcinóm prsníka u muža je zriedkavý), zmeny, ktoré sú ešte nezhubné, ale vieme, že do budúcna môžu predstavovať riziko zvrhnutia sa na malígny nádor.

Ďalej sem patria aj faktory vonkajšieho prostredia, teda ako žijeme, ako sa stravujeme, koľko sa hýbeme, v akom prostredí žijeme, s akým veľkým stresom sme konfrontovaní.

Dôvod, prečo vzniká zhubný nádor prsníka, nie je jednoznačne vykreslený. Faktorov je veľmi veľa. Ak by šlo len o jeden faktor, bolo by jednoduché ho odstrániť a karcinóm prsníka by zmizol. Žiaľ, nie je to tak.

Prečo ženy, ktoré vo vyššom veku ešte nerodili, majú zvýšené riziko vzniku nádoru prsníka?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO