Pellegrini: Členstvo v OECD je jedným z najvýznamnejších úspechov Slovenska. Delegátom hovoril o školstve či AI

Informovala o tom kancelária prezidenta v tlačovej správe.

Slovensko je členom OECD od roku 2000 a podľa prezidenta členstvo podporuje rozvoj krajiny na mnohých úrovniach.

Prezident sa vo svojom prejave venoval viacerým kľúčovým otázkam, ako sú školstvo, udržateľný rozvoj a umelá inteligencia.

Členstvo v OECD vychválil

Pri príležitosti blížiaceho sa 25. výročia členstva Slovenska v OECD Pellegrini vyzdvihol spoluprácu s organizáciou. „Členstvo v OECD je jedným z najvýznamnejších úspechov Slovenska. Je to tiež jedna z našich najziskovejších dlhodobých investícií s pridanou hodnotou,“ uviedol.

Podľa neho OECD poskytuje Slovensku neoceniteľné informácie a podporu, ktorá krajine v minulosti pomohla pri prechode cez ekonomické transformácie a reformy.

Prezident tiež načrtol ambíciu zvýšiť povedomie verejnosti o význame členstva v OECD: „Mojou úprimnou ambíciou je vynaložiť vážne úsilie, aby sa OECD viac dostalo do centra pozornosti verejnosti v celej slovenskej spoločnosti. Chcem, aby naši občania vedeli, aké dôležité je, že sme súčasťou tohto jedinečného klubu.“

Zajímavost :  Návrhárka Štraneková: Materiálu alebo starým veciam treba dať druhú šancu

Významnú časť svojho vystúpenia prezident venoval oblasti vzdelávania. Poukázal na účasť ministra školstva Tomáša Druckera, ktorý spolu s Pellegrinim v Paríži zastupoval Slovensko.

Pellegrini ocenil Druckerove úsilie pri reformách vzdelávacieho systému a jeho otvorenosť voči dialógu so zainteresovanými stranami. Ako prezident pripomenul, Slovensko bude budúci rok hostiť Globálne fórum OECD o budúcnosti vzdelávania.

„Chceme byť nielen účastníkom, ale aj aktívnym prispievateľom,“ uviedol a dodal, že toto fórum by malo priniesť do Bratislavy svetových lídrov v oblasti vzdelávania a podporiť diskusie o jeho budúcnosti.

Slovensko sa chce venovať AI

Prezident sa venoval aj problematike umelej inteligencie, ktorú označil za jednu z hlavných výziev súčasnosti. Slovensko sa podľa neho snaží o spravodlivé a zodpovedné riadenie AI.

„Vidíme jeho potenciál spôsobiť revolúciu vo vzdelávaní, zvýšiť produktivitu, podporiť zelené a energetické transformácie,“ povedal. Zároveň však apeloval na nutnosť udržania rovnováhy medzi online a offline pravidlami, ktoré by mali odrážať rovnoprávne podmienky pre všetkých. „Digitálna budúcnosť má aj sociálny rozmer. Každý si zaslúži rovnakú štartovaciu čiaru v digitálnych technológiách bez ohľadu na to, kde sa narodil,“ uviedol prezident.

Zajímavost :  "Spravodajské" médium šíri ruskú propagandu, zistili analytici. Jeho redaktori chodia do NR SR, v rozhovore mali Danka

Prezident na zasadnutí zároveň pripomenul, že dôvera občanov je kľúčovým prvkom pre úspešné presadzovanie politík a podporil iniciatívy OECD na posilnenie dôvery verejnosti. Podľa Pellegriniho môže totiž nedostatok dôvery a rastúca polarizácia spoločnosti zablokovať aj tie najlepšie reformy.

Počas pracovného programu sa prezident Pellegrini stretol s výkonným riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatihom Birolom a absolvoval prezentácie OECD zamerané na Slovensko, predovšetkým v oblasti školstva, umelej inteligencie a správy vecí verejných.

O týchto výsledkoch diskutoval aj s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom a stretol sa aj so Slovákmi, ktorí pôsobia v tejto organizácii.

OECD je medzivládna organizácia 38 najrozvinutejších demokracií a trhových ekonomík sveta. Vypracováva odborné štúdie, ekonomické analýzy a odporúčania s celosvetovo vysokým odborným kreditom. Slovensko je členom organizácie od roku 2000. Historicky prvýkrát Slovensko predsedalo Rade OECD v roku 2019 s témou využitia digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj, delegáciu v tom čase viedol súčasný prezident SR Peter Pellegrini.

Zajímavost :  Levná krása pro každého. Japonský řetězec kosmetických klinik boduje v USA

Pozrite si zostrih tlačovej besedy prezidenta po tom, čo prijal v Banskej Bystrici šéfa OECD:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO