Pětina Čechů má problém vyjít se svou výplatou. Mzdy jsou navíc podhodnocené, tvrdí analytik Dombrovský   

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu vzrostla průměrná nominální mzda meziročně o sedm procent na 45 412 korun. Po zohlednění inflace jde však o reálné meziroční navýšení jen o 4,6 procenta.  Podle analytika trhu práce Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti Alma Career se stále nemáme stejně jako před inflací, ale blýská se na lepší časy. 

Většina lidí se má hůř, než před inflací. Zlepšení přijde v roce 2025 

„Letos nám po dlouhé době mzdy konečně reálně rostou a začínáme kompenzovat předchozí propady. Tempo růstu je slušné, ale v minulých dvou letech výrazně klesaly příjmy očištěné o inflaci. Zažili jsme naprosto bezprecedentní propad a převážná část lidí se má stále o něco hůře, než v roce 2021, tedy před nástupem velké inflace,“ uvedl v rozhovoru pro pořad FLOW Dombrovský. 

Od výplaty k výplatě: Pětina pracujících špatně vychází s příjmy

Předchozí inflace měla největší dopad na lidi s nižšími příjmy, ale také na střední třídu. V roce 2025 podle jeho odhadů tempo růstu mezd mírně zpomalí, ale ve druhé polovině roku by se měla životní úroveň lidí konečně dostat na předinflační hodnotu.

Podle dat Alma Career má nyní víc než polovina zaměstnanců mírné obtíže vycházet se svými příjmy, pětina pracujících má však vážné problémy vyjít. A řeší to přivýdělky a další prací.

„Druhou práci ke své stávající má pětina lidí v Česku, což není udržitelné,“ uvedl mimo jiné analytik v rozhovoru. Podle něj jsou Češi také ve vyjednávání o svých platových podmínkách stále nesebevědomí a to nás brzdí ve zvyšování mezd tak, aby to odpovídalo hodnotě práce.

„Tempo zvyšování mezd není dostatečné a ani neočekávám, že by se něco zásadně změnilo. Za čtyři roky platy jako v Německu mít nebudeme, pokud chcete jednoduchou odpověď,” uvedl mimo jiné Dombrovský v reakci na příslib premiéra Petra Fialy.

České mzdy jsou podstřelené, jsme pořád levná pracovní síla 

České platy jsou podle Dombrovského dlouhodobě podstřelené a neodpovídají hodnotě práce a ziskům firem. Řádově třetina lidí podle jeho dat pracuje ve firmách, které jsou kontrolované matkami ze zahraničí a jsme pro ně stále levná pracovní síla. 

Už v průběhu příštího roku by měla začít platit flexi novela zákoníku práce, která má český pracovní trh zpružnit. Podle Dombrovského nejde o revoluci, ale spíš o „evoluci“. Za zásadní považuje například změny podmínek pro návrat rodičů malých dětí na pracovní trh, ale také novinky v podpoře v nezaměstnanosti a redesign rekvalifikací. 

S Dombrovským jsem probrali také fakt, jakým způsobem reaguje český pracovní trh na demografické změny a s nimi související stárnutí společnosti. 

Platí stále, že si lidé po padesátce těžko hledají práci? Jak zpružnit český pracovní trh? Jak bude vypadat redesign podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikací? 

Podívejte se na pořad FLOW, kde jsme vše probrali podrobně s odborníkem z Alma Career Tomášem Ervínem Dombrovským. 

Zdroj Zde