Phishingový útok na VšZP prišiel z Ruska. Detaily štát tají, nemuselo ísť o jediný útok

26. jan 2025 o 18:27  I 

Odpovede žiadajú aj IT odborníci.

BRATISLAVA. Zatiaľ čo premiér Robert Fico vidí ukrajinskú stopu v ransomvérovom útoku na kataster, stopy prebiehajúceho phishingového útoku na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) vedú do Ruska.

V online priestore naďalej prebieha škodlivá kampaň namierená na slovenských pacientov, ktorí sú klientmi VšZP. Hrozí im odcudzenie základných osobných údajov, ale najmä finančných prostriedkov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň je však možné, že v súbehu s phishingovou kampaňou prebehol aj iný kybernetický útok. Tieto informácie však nateraz nie je možné preveriť. Premiér, minister zdravotníctva Kamil Šaško, poisťovňa ani relevantné inštitúcie totiž stále nezverejnili bližšie informácie o povahe útoku.

Naopak, informovanie verejnosti bolo zmätočné a netransparentné, čo poisťovni na sociálnych sieťach vyčítali aj viacerí IT odborníci. Možné sú preto viaceré scenáre udalostí.

Málo informácií, veľa pochybností

Robert Fico informoval, že k útoku na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu došlo v piatok okolo 12. hodiny. Jeho rozsah označil slovom masívny, čo následne potvrdil aj minister zdravotníctva Šaško, nekonkretizoval však detaily.

Premiér uviedol len toľko, že cieľom hackerov bolo získať všetky osobné údaje pacientov vrátane diagnóz a informácií o zrealizovaných alebo plánovaných zákrokoch. Dôsledkom údajne mohlo byť znefunkčnenie elektronických receptov či dokonca poskytovania zdravotnej starostlivosti ako takej.

Avšak o technickej povahe útoku sme sa dozvedeli veľmi málo. Fico hovoril len o „obrovskom množstve pokusov získavať z informačných zdrojov všeobecnej zdravotnej poisťovne citlivé informácie“.

Detaily sme sa nedozvedeli ani priamo od VšZP. Poisťovňa neodpovedala na žiadnu z technicky zameraných otázok denníka SME. Namiesto toho médiám zaslala tlačovú správu, v ktorej zhrnula vágne informácie z brífingu premiéra.

Minister Šaško uviedol, že k riešeniu kybernetického útoku bola prizvaná vládna jednotka CSIRT pre riešenie počítačových incidentov. Jednotka patrí pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), rezort však na otázky denníka SME k útoku od piatka nereagoval.

Krátko po brífingu sa začali šíriť informácie, že predmetným útokom je prebiehajúca phishingová kampaň, s akými sa správcovia IT systémov stretávajú prakticky celoročne. Netransparentná komunikácia o útoku preto viedla k pochybnostiam aj medzi odbornou verejnosťou. Viacerí IT experti poukázali na to, že údajný masívny incident by mal byť povinne nahlásený Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ).

„My sme, samozrejme, okamžite informovali všetky príslušné orgány, predovšetkým teda NBÚ, ale aj MIRRI, a teda jednotku CIRT a všetky kompetentné orgány tohto štátu a, samozrejme, aj Úrad vlády,“ uviedol na brífingu Kamil Šaško.

Expert Ivan Makatura, generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti, ktoré vzniklo pri NBÚ, však ešte v sobotu tvrdil opak. Na sociálnej sieti uviedol, že podľa jeho informácií úrad oznámenie nedostal.

Denník SME podozrenia preveroval, no opäť bez výsledku. „Národný bezpečnostný úrad nemôže zverejňovať podrobnosti kybernetických bezpečnostných incidentov. Zákon o kybernetickej bezpečnosti nám ukladá povinnosť zachovávať mlčanlivosť,“ odpovedal NBÚ.

Išlo im o peniaze, nie o zdravotné dáta

Oveľa viac sme dokázali zistiť o spomínanej phishingovej kampani. Vzhľadom na nedostatok oficiálnych informácií však nemôžeme s istotou tvrdiť, že premiér hovoril práve o tomto útoku a súbežne neprebiehal aj iný, samostatný kybernetický incident.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO