Plyn na Slovensko prúdi už len cez Maďarsko. Máme ho dosť? Kríza zatiaľ nehrozí, upokojuje analytik

Plyn na Slovensko aktuálne prúdi už len cez Maďarsko. Dve tretiny spotreby suroviny pochádzajú zo zásobníkov. Podľa spoločnosti SPP je plynu dostatok a ide len o obchodnú stratégiu. K dispozícií máme kedykoľvek aj potrubia z iných krajín.

Slovensko už neodoberá žiadny ruský plyn. Kyjev od nového roka pre vojnu nepredĺžil kontrakt na prepravu suroviny cez svoje územie.

O dodávkach budú zástupcovia naše vlády rokovať vo štvrtok v Bruseli s ukrajinskou stranou a Európskou komisiou. Plynu by napriek tomu malo byť podľa odborníkov dostatok a žiadna energetická kríza nám nehrozí.

Kríza zatiaľ nehrozí

„Súčasná situácia zatiaľ krízu určite nepripomína, Slovensko má k dispozícií prepravné trasy na všetky svetové strany,“ povedal analytik Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Z dát prepravcu plynu eustream vyplýva, že surovina k nám aktuálne prúdi len z Maďarska. Dovoz pokrýva tretinu spotreby plynu na Slovensku, zvyšok pochádza zo zásobníkov. Podľa spoločnosti SPP je to súčasť obchodnej stratégie. Rozhodujúcim faktorom je cena a dodávky tak môžu byť flexibilne kombinované.

„K detailom našej obchodnej stratégie sa nebudeme vyjadrovať, ale využívame kombináciu zdrojov, ktoré máme k dispozícii. To znamená, že jeden deň ťažíme plyn zo zásobníka a berieme dodávky južnou trasou, inokedy budeme využívať trasu cez Rakúsko alebo ČR,“ povedal riaditeľ odboru komunikácie SPP Ondrej Šebesta.

Dôležitý je plynovod z Nemecka

Pre Slovensko je kľúčový najmä plynovod z Nemecka cez Rakúsko alebo Česko. Dôležitá je aj južná prepravná trasa cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. V minulosti Slovensko využilo aj potrubie z Chorvátska či Talianska cez Rakúsko. Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky je podľa SPP ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, aj prepravný koridor cez Poľsko.

„Samotný SPP deklaruje, že má zazmluvnené najväčšie objemy plynu za posledné roky,“ dodáva Potočár.

Ruský plyn, ktorý tiekol do Európy cez Ukrajinu, predstavoval približne päť percent celkovej spotreby suroviny na starom kontinente. Pre Slovensko však tvoril väčšinu dodávky a bol cenovo výhodnejší.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO