Podpora v nezaměstnanosti se změní. Nové podmínky a od kdy mají platit

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil chystanou novelu v oblasti podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikací. Hlavní změnou je zvýšení dávky v prvním podpůrném období až na 80 procent předchozího příjmu. Novela také zavádí jednotnou maximální výši podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, která bude odpovídat 80 procent průměrné mzdy. Mezi další novinky patří také vyšší ochrana uchazečů o zaměstnání ve věku nad 55 let.

„Češi se bojí měnit zaměstnání a dávají přednost jistotě, i když jim práce nevyhovuje. Při současném nastavení podpory v nezaměstnanosti se není čemu divit. Lidé mají závazky, děti, hypotéky a nemohou si dovolit zůstat bez příjmu. Současná podpora v nezaměstnanosti není dobře nastavena,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Proč se chystají nové podmínky a od kdy mají platit

Klíčovým prvkem návrhu, který má platit od roku 2026, je tak zvýšení podpory na 80 procent předchozího příjmu v prvních dvou měsících nezaměstnanosti, což má lidem poskytnout finanční stabilitu a čas najít vhodnější zaměstnání. Navrhované změny doplňují flexibilní novelu zákoníku práce, která je nyní projednávána v Poslanecké sněmovně.

„Změny v oblasti podpory v nezaměstnanosti mají za cíl rozhýbat trh práce v Česku, zlepšit adaptaci pracovní síly na technologické a jiné společenské změny a zvýšit průměrné mzdy,“ komentuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars. Z dat MPSV vyplývá, že změna zaměstnání zvyšuje mzdy o 8 až 12 procent.

„Krátkodobě navrhovaná změna sice zvýší státní výdaje na podporu v nezaměstnanosti, ale v dlouhodobějším horizontu by se to státu mohlo mnohonásobně vrátit na daních a odvodech, ale i ve vyšší kupní síle obyvatel a tedy i jejich spotřebě,“ shrnuje Gabriela Ivanco.

Zajímavost :  Muchnův Y Soft získal od Evropské investiční banky 30 milionů eur na další rozvoj

Vyšší fluktuace zaměstnanců navíc může pomoci firmám najít zaměstnance s odpovídající kvalifikací, což je v současné době velmi náročné a brzdí tak jejich produktivitě a růstu.

Zaměstnanci si budou moci od roku 2025 sami plánovat pracovní dobu. Jak to bude v praxi fungovat?

Maximální výše podpory a kdo na ní bude mít nárok

Novela počítá také se sjednocením maximální výše podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Navrhuje, aby maximální výše podpory nově dosahovala 80 procent průměrné mzdy, letos by to tedy bylo 33 942 korun. Pro srovnání, současná maximální výše podpory v nezaměstnanosti je 24 608 korun a při rekvalifikaci 27 578 korun.

„Při nízké podpoře v nezaměstnanosti si zejména nízkopříjmové skupiny nemohou ve své situaci dovolit s nalezením práce dlouho čekat, a tak pravděpodobně „sáhnou“ po první pro ně poměrně přijatelné nabídce práce. Vyšší podpora dá těmto lidem více času na hledání, protože zajistí, že jim jejich úspory nebudou ubývat takovou rychlostí a bude zde tudíž nižší tlak,“ říká ke změnám Michal Španěl, datový analytik pracovního portálu JenPráce.cz. Obvykle totiž trvá právě 2 až 3 měsíce, než si člověk najde nové zaměstnání.

Kalkulačka: stávající versus nové podmínky

Ministr Jurečka navrhuje zvýšení podpory v prvním období nezaměstnanosti na 80 procent klientova předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (nyní je to 65 procent).

V druhém obdobích zůstane podpora na 50 procent a po zbývající dobu bude upravena na 40 procent (nyní 45 procent). Délka poskytování podpory v nezaměstnanosti se změní i podle věku uchazečů.

Věkové rozmezí Nyní do 50 let Nově do 55 let Nyní nad 50 do 55 let Nově nad 55 do 60 let Nyní nad 55 let Nově nad 60 let
Schéma měsíců 2 – 2 – 1 2 – 2 – 1 2 – 2 – 4 3 – 3 – 2 2 – 2 – 7 3 – 3 – 5
Procentní sazba 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40 65 – 50 – 45 80 – 50 – 40
Zajímavost :  Fínsky prezident: Diskutovať o tzv. červených čiarach Ruska je zbytočné

Zdroj: MPSV

Pozitivní změny i pro ty, kteří sami odejdou ze zaměstnání

Novela také zruší snižování podpory pro ty, kteří odešli ze zaměstnání sami nebo dohodou bez vážných důvodů. Tito uchazeči dnes mají nárok podporu ve výši 45 procent svého předchozího příjmu po celou podpůrčí dobu. „Podpora v nezaměstnanosti bude nově stejná pro všechny, bez ohledu na to, proč opustili své poslední zaměstnání. Dosavadní systém totiž odrazuje lidi od dobrovolného odchodu z práce a trestá je za to. Pojištění si však pro tento případ platíme všichni,“ doplnil ministr Jurečka.

Krátkodobá nezaměstnanost: Pojištění a daně. S čím pomůže registrace na Úřadu práce ČR?

Vyšší podpora a nárok při rekvalifikaci

Nově bude podpora při rekvalifikaci vyplácena v procentní sazbě ve výši 80 procent průměrného klientova předchozího měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (dosud 60 procent). Nově bude podpora vyplácena i za dny účasti na kurzech také u tzv. zvolených rekvalifikacích.

Pro osoby bez předchozích příjmů

Změny se dotknou i výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci u uchazečů o zaměstnání bez předchozích příjmů:

  • první 2 měsíce: 0,4násobek průměrné mzdy – 16 971 korun (nyní 0,15násobek – 6 365 korun),
  • další 2 měsíce: 0,20násobek průměrné mzdy – 8 486 korun (nyní 0,12násobek – 5 092 korun),
  • zbývající doba: 0,15násobek průměrné mzdy – 6 365 korun (nyní 0,11násobek – 4 667 korun),
  • rekvalifikace: 0,40násobek průměrné mzdy – 16 971 korun (nyní 0,14násobek – 5 940 korun).
Zajímavost :  Tajná dohoda? České dráhy a rakouské ÖBB dostaly miliardovou pokutu

„Na druhé straně však existují v souvislosti se změnani obavy z možného zneužívání systému a snížení motivace k rychlému návratu na trh práce, což je ale řešeno prodloužením povinné doby důchodového pojištění, kterou je pro nárok na novou podporu potřeba získat, a to ze současných šesti měsíců na devět,” dodává Gabriela Ivanco. V případě kratší doby pojištění bude podpora poskytována pouze po zbývající dobu a v příslušné výši.

VIDEO: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček • e15

Mzdové kalkulačky na e15.cz

Individuální výpočet čisté mzdy provedete pomocí naší kalkulačky čisté mzdy. Podívejte se také, jak si stojíte v porovnání s mzdovými a platovými poměry v Česku:

Zdroj Zde