Poláci nám můžou závidět. Ale pokud se nepohneme, skončíme, říká Petr Pánek z White & Case

Má jet lag, právě přiletěl ze západního pobřeží USA. Ale není to na něm vůbec poznat. Dává si čaj a pozorně poslouchá položené otázky. Odpovídá tak, aby řekl přesně to, co chce. Jeden z nejelitnějších českých právníků Petr Pánek působí v pražské kanceláři White & Case už více než dvacet let a stojí za velkými nemovitostními i průmyslovými transakcemi v Česku. Loni vstoupil i do širšího povědomí, když několik měsíců působil jako právní poradce prezidenta Petra Pavla a snažil se nastavit fungování nové hradní kanceláře. „Beru si příklad z amerických pětašedesátiletých advokátů. Ti jsou schopni pracovat 12 hodin denně způsobem, který by tady v Čechách pětadvacetiletého právníka vyděsil k smrti,“ říká na úvod s odkazem na svou oblíbenou americkou právní kulturu.

Jedním z případů, který právě teď Pánek řeší, není nic menšího než útok amerického shortsellera Carsona Blocka, zakladatele investiční firmy Muddy Waters, na českého miliardáře Radovana Vítka. Ke globálnímu souboji těžkých vah investičního světa White & Case zpracovává klíčový nezávislý posudek. Block v posledních měsících vydával jeden report za druhým, v nichž kritizoval konkrétní nemovitostní transakce Vítkovy CPI, a zároveň spekuloval na pokles hodnoty developera.

Nejnovější zpráva White & Case, kterou si CPI objednala, ale neodhalila, že by společnost uzavírala transakce v neprospěch držitelů jejích dluhopisů nebo že by systematicky zvýhodňovala svého majoritního akcionáře, jak se snažila investičními kruhy šířit Muddy Waters. Na druhou stranu kancelář doporučila větší oddělení CPI od dalších Vítkových firem. Vítkově impériu se nicméně podařilo v očích investorů očistit a to se hned projevilo na trhu. 

Ceny dluhopisů CPI během září v reakci na to vystřelily vzhůru. CPI se daří soustavně už od začátku roku. „Na konci září měli rekordní úpis. Hodnota jejich bondů významně vzrostla, což ukazuje, že ten trh jako takový je v našem regionu pro dluhopisové investory atraktivní a funguje podobně jako kdekoliv jinde v západní Evropě,“ říká Pánek. Pro investory byla dosud sázka na evropské rezidenční developery jedinečnou příležitostí. Tyto firmy srazily vysoké úroky, staly se soustem pro útoky spekulantů, ale teď už se oklepávají z útlumu. A lze očekávat, že ceny nemovitostí napříč Evropou opět porostou ruku v ruce se snižováním úrokových sazeb.

Muddy Waters šlápli vedle. Realitní bondy CPI PG se staly hitem a daly investorům zbohatnout

CPI je pro Pánka jednou z několika českých společností, které zastupuje a které už řadu let expandují do zahraničí. Toho si na zdejším byznysu hodně váží a označuje to za faktor, který ho odlišuje od dalších trhů ve střední a východní Evropě. „Vždycky jsme se snažili být součástí příběhů, jako je PPF, Rohlík, Avast nebo CTP. Je pro nás velkou ctí vidět, že se trend importu a exportu v posledních deseti letech otočil,“ tvrdí Pánek s neskrývaným vlasteneckým nadšením.

Zajímavost :  Strašné veci, vravel Fico. Veru strašné (komentár)

Schopnost se sebrat a jít do zahraničí

Češi jsou podle něj považováni v expanzi na Západ za nejúspěšnější z celého bývalého východního bloku, je na co navazovat a na co být hrdý. „Pokud dneska v regionu budete mluvit s kýmkoliv na jihu, východě nebo ve Varšavě, tak nás budou uznávat. Poláci bezpochyby dokážou úspěšně přitahovat zahraniční kapitál, protože jsou velcí, mají levnou pracovní sílu, dobrou infrastrukturu, disciplínu, mají řadu karet, které nám chybějí. Ale to, co úplně nemají, je schopnost se prostě sebrat, něco tady vybudovat a jít s tím do zahraničí, uplatnit se, nebát se udělat joint venture s velkým zahraničním investorem a působit na mnohem vyspělejších trzích. V tom jsou Češi velmi zdatní,“ popisuje advokát s diplomem z Kolumbijské univerzity. 

e15 Dominik Kučera

Průniky českého byznysu do zahraničí jsou pro mezinárodní advokátní kancelář působící v Praze přesně tím, v čem může dokonale vyniknout. Díky tomu může White & Case přicházet i s „first time ever“ smluvními ujednáními. Skupině Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře, jež působí nově i v Brazílii, například asistovala při emisi dluhopisů s garancí od U.S. International Development Finance Corporation (DFC). Tato agentura americké vlády ještě nikdy žádnou českou firmu takto nepodpořila. Pro Crestyl developera Omara Koleilata vytvářela smluvní struktury při vstupu na polský trh v jedné z největších realitních akvizic v regionu střední Evropy, skupině PPF zase poskytovala poradenství při vůbec prvním hloubkovém šetření fúze podle nařízení EU o zahraničních subvencích (FSR).

Evropská komise posílila dohled nad zahraničními subvencemi. Detailně zkoumá i prodej telekomunikační divize PPF

„Téměř cokoliv dnes děláme, má podobu, která tady před pár lety nebyla. Týká se to zejména těch situací, kdy naši investoři jdou do zahraničí,“ konstatuje Pánek. Naopak pro White & Case už není tak relevantní například středně velká akvizice nemovitostního projektu v Praze, jaká byla ještě před patnácti lety považována za velmi atraktivní transakci. Dnes je klienty vnímána v řadě ohledů jako „komoditní“ a jsou ji schopné zvládnout i některé ryze české advokátní kanceláře i za poloviční cenu.

Zajímavost :  KN Energies založila dceřinku na podporu provozu terminálu LNG ve Wilhelmshavenu

Yieldy v Praze jdou dolů, nemovitostní trh se probouzí

Je to způsobeno i tím, že pražský nemovitostní trh aktuálně překypuje aktivitou. Své majitele mění obchodní centra jako třeba pražská Flora, hotely jako Hilton nebo kanceláře typu Komerční banky na Václavském náměstí. Trendem jsou přeprodeje do rukou českých investorů i za cenu velkých očekávání prodávajících a nutných investic do rekonstrukcí těchto často starších budov. Podle Pánka je to důsledek nedostatku jiných investičních příležitostí pro český kapitál v Praze, kde se stále málo staví.

Petr Pánek, partner White & Case|e15 Dominik Kučera

„Nemovitostní trh v Praze se probouzí. Když se podíváme na retail nebo industriál, tam yieldy (výnosnost v čase – pozn. red.) jdou dolů, takže je na co se těšit,“ přibližuje Pánek a zároveň z kanceláře na pražských Příkopech ukazuje projekty, na kterých se jeho kancelář v poslední době podílela. Hned u Prašné brány stojí bývalá centrála Komerční banky, kterou za minimálně dvě miliardy loni koupila Trinity Bank Radomíra Lapčíka. Šlo o největší loňskou akvizici kancelářské budovy v republice. Za asistence White & Case. Na náměstí Republiky se usilovně pracuje na rekonstrukci Kotvy, kterou koupila Generali za více než tři a půl miliardy. Za asistence White & Case. 

Hotel do každé rodiny. Meinl zakládá v Česku investiční fond pro expanzi do celé Evropy

Je sice povzbuzující, že se český kapitál rozmachuje po světě a dokáže vykupovat i domácí aktiva od zahraničních investorů, ale země by se podle Pánka neměla před zahraničními investory uzavírat. Klíčem k tomu bude i schopnost zvládnout transformaci průmyslu a přechod k nízkoemisní ekonomice.

„Vždycky se na to můžete dívat jako na problém, nebo jako na příležitost. Sleduji hráče na trhu, kteří si s tím umějí poradit a vidí v tom šanci. Můžeme vést teoretickou debatu, jestli přispíváme ke zhoršení klimatu natolik, že musíme měnit způsob, jakým jezdíme v dopravních prostředcích. To je debata, na kterou nejsem kvalifikovaný a oba ty pohledy mi někdy připadají rozumné. Ale pak tu máte ještě jinou debatu, a to o technologickém pokroku lidstva a snaze změnit způsob, jakým fungují naše technologie. A tam je to jednoznačné. I kdyby to byly občas dva kroky špatným směrem, tak je to prostě pokrok a musíme to aspoň zkoušet,“ tvrdí Pánek a zmiňuje konkrétně novou továrnu na čipy nebo třeba první českou gigafactory.

Petr Pánek, partner White & Case|e15 Dominik Kučera

Zajímavost :  Fico sa neďaleko Užhorodu stretol s ukrajinským premiérom Šmyhaľom. Rokovať budú aj o Zelenského pláne

„Jestli touhle cestou nepůjdeme a nepohneme zadkem, tak jsme skončili. A kdo tohle nechápe, ubližuje svým dětem. A teď nemluvím o emisích CO2, ale o byznysu. Mluvím o tom, abychom byli konkurenceschopní ve světě. Mluvím o tom, že nemáme žádnou strategii, jak tady dělat prioritně aplikovaný výzkum, což stát musí mít dvacet let, aby to začalo nést nějaké výsledky,“ vyzývá právník.

Třeba se naučím i opravovat kola

Nad tématy současné české stagnace a nezbytnosti dalšího ekonomického skoku se Pánek dokáže rozohnit. Naopak když přijde řeč na cyklistiku, která je jeho velkým koníčkem a dnes už i byznysem, pookřeje. 

Před časem otevřel spolu se svým společníkem a bývalým reprezentantem v dráhové cyklistice Jiřím Ventem Bike Gallery v Dejvicích a nově také Domestique Bistro se základní opravnou kol a prodejem cyklistických doplňků v rozvíjející se nové čtvrti na Smíchově, kterou staví Luděk Sekyra.

„V podstatě to vzniklo kvůli tomu sportu a budování komunity, ať už mezi klienty, nebo kamarády. Vítr ve vlasech a způsob, jak si vyčistit hlavu. Akorát to prostě nějak zbytnělo,“ popisuje Pánek. Až jednou skončí s advokacií, prý se odebere do jedné ze svých poboček Bike Gallery a třeba pomůže nasadit řetěz.

Takže elitní advokát skončí v penzi jako opravář kol? „Vy se tomu smějete, ale kdybych to uměl, měl bych z toho velkou radost. Třeba se to naučím, je to poctivé řemeslo,“ podotýká Pánek a se smíchem dodává: „A na rozdíl od advokacie pro mé děti snadněji pochopitelné.“

Petr Pánek vystoupí ve čtvrtek 10. října na konferenci Shifts, kterou pořádá e15. 

Zdroj Zde