Poláci z megaletiště vyřadili zahraniční investory. Chtějí si ho postavit za své

Polská vláda oznámila, že strategickým investorem výstavby nového letiště u Varšavy se stane státní společnost Polskie Porty Lotnicze (PPL), která tak nahradí francouzsko-australské konsorcium vybrané za předchozí vlády. PPL nově získá téměř poloviční podíl ve společnosti CPK Lotnisko, která má centrální letiště nedaleko Varšavy postavit. Do výstavby vloží vlastní kapitál ve výši devíti miliard zlotých, což je téměř 53 miliard korun. Dalších 1,6 miliardy zlotých zamíří do zvětšení současného nejdůležitějšího polského letiště – Frédérica Chopina ve Varšavě.

Státní společnost PPL se těsně před Štědrým dnem podpisem záměru zavázala převzít 49procentní podíl ve státní společnosti CPK Lotnisko, stojící za projektem výstavby Centrálního komunikačního přístavu (Centralny Port Komunikacyjny – CPK). Ten má vyrůst 37 kilometrů jihozápadně od Varšavy. Transakce by měla být dokončena do konce roku 2025. 

Předchozí vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) původně vybrala jako investičního partnera konsorcium francouzské společnost Vinci Airports a australského fondu IFM Global Infrastructure. Díky zapojení polské společnosti PPL ale bude nyní „organizace a řízení nového letiště zcela v polských rukou“, komentoval ministr infrastruktury Dariusz Klimczak. Rozhodnutí vlády označil za „organizačně a kapitálově nejdůležitější“ od zahájení prací na projektu CPK. 

Společnost PPL je členem skupiny CPK Group, která je v Polsku odpovědná za správu klíčové letištní infrastruktury. Do jejího portfolia patří i varšavské letiště Frédérica Chopina nebo letiště Varšava-Radom a Zielona Góra-Babimost. 

Tusk: S Německem se porovnávat nemusíme

Ještě loni v únoru přitom nebylo jasné, zda megaletiště v Polsku vůbec vznikne. „Jsem zodpovědný člověk. Toto rozhodnutí musí být promyšlené a nemůže mít politický kontext nebo být diktováno ambicemi,“ nechal se tehdy slyšet polský premiér Donald Tusk. „Nemám komplex vůči Němcům nebo Francouzům, takže nemusím každý den dokazovat, že budu mít větší letiště než oni,“ doplnil. 

VIDEO:Návrh nového letiště jihozápadně od Varšavy

V červnu ale nakonec Tusk oznámil realizaci projektu a jeho ministři představili nový harmonogram, který označovali za „realističtější a založený na faktech a číslech“. Podle něj by měla výstavba letiště stát skoro 45 miliard zlotých, tedy přibližně 265 miliard korun. 

Nové letiště má stát na ploše asi tří tisíc hektarů a bude nejmodernější v Evropě. Otevřít by podle plánů současné vlády mělo v roce 2032 a v první etapě počítá s 34 miliony pasažérů ročně. K dalšímu rozšiřování chce vláda přistoupit až podle aktuálních potřeb a vývoji na trhu. Součástí projektu je kromě samotného letiště také takzvané Airport City, kde má vyrůst letištní hotel, kancelářské budovy nebo obchodní centrum. 

První návrhy letiště Solidarita|CPK

Nový dopravní uzel bude napojený na rychlostní železniční trať v rámci projektu Polsko za 100 minut. Investice do rozšíření železniční infrastruktury zahrnují vybudování uzlu integrovaného s novým letištěm CPK nebo posílení dálkových i regionálních spojů do dopravně vyloučených oblastí. 

Zdroj Zde