Policajt mal zbiť zadržaného. V nemocnici ho operovali, na následky zranení zomrel
Obvinili ho zo zločinu zabitia.
Správu budeme aktualizovať.
KOŠICE. Úrad inšpekčnej služby spoločne s košickými kukláčmi v pondelok realizovali akciu s krycím názvom Exces.
V rámci nej boli v obedňajších hodinách zadržaní dvaja policajti zaradení na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Košiciach. Informáciu poskytol tlačový odbor ministerstva vnútra.
Podľa našich informácií ide o Obvodné oddelenie Policajného zboru Košice-Nad jazerom.
Policajti boli zadržaní z dôvodu podozrenia, že zneužili svoju právomoc.
Podľa informácií vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby mal policajt počas služby 5. novembra 2024 osobe zaistenej pri trestnom čine spôsobiť viacpočetné zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa.
„Po prevoze do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a vykonaní operačného výkonu s odstránením krvného výronu osoba 6. novembra 2024 na následky zranení zomrela,” uvádza ministerstvo.
Údery do hlavy, bitka plastovou palicou. Policajti sú podozriví zo surového násilia Čítajte
Zo skutku kvalifikovaného ako obzvlášť závažný zločin zabitia vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil policajta zaradeného na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Košiciach. Druhého zadržaného policajta zo zadržania prepustili.
Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody.
„Vo veci sú naďalej vykonávané procesné úkony, vzhľadom na to nie je možné momentálne vo veci poskytnúť ďalšie informácie,” doplnilo ministerstvo.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na sociálnej sieti zdôraznil, že zákon platí rovnako pre každého, vrátane policajtov. Ubezpečil, že tragickú udalosť, ktorá sa stala na východe Slovenska, spravodlivo vyšetria. “Inšpekcia zadržala policajta, ktorý je už obvinený zo zabitia,” doplnil minister.
Incident mali zaznamenať kamery
Podľa zistení portálu aktuality.sk si strážna služba v hypermarkete všimla 48-ročného muža, ktorý chcel podľa nich kradnúť. Odviedli ho do špeciálnej miestnosti v zázemí obchodu a privolali políciu.
Služobne starší policajt mal muža ešte v miestnosti v obchode fyzicky napadnúť a spôsobiť mu spomínané viacpočetné zranenia. Podľa webu celý incident zaznamenali bezpečnostné kamery.
Obvinený policajt bol v zbore viac ako 20 rokov. Doteraz nemal žiadne vážnejšie prešľapy.
Druhý policajt bol prepustený zo zadržania. Podľa informácií Aktualít spolupracuje s inšpekciou a svedčí proti kolegovi.
Reakcie politických strán
Na kauzu reagovalo aj hnutie Progresívne Slovensko. “Na policajných staniciach v Košiciach alarmujúca situácia s násilím vyústila do smrti človeka. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nedokáže riešiť systémové problémy svojho rezortu a vymýšľa si preto zástupné témy,” vyhlásil člen Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Spišiak.
“Minister sa venuje natáčaniu videí o detských karnevalových maskách. Mal by si konečne uvedomiť, čo sú jeho kompetencie a hlavne zodpovednosť. Nielenže sa mu rozpadá Policajný zbor, na košických policajných staniciach sú dlhodobé problémy s násilím. Podľa medializovaných informácií to vyústilo do smrti zaisteného človeka. Polícia má pritom občanom garantovať základnú bezpečnosť. Minister zjavne nemá ochotu alebo schopnosť túto situáciu riešiť, a preto svoj čas radšej trávi politickými hrami o fleky a šikanovaním študentov,” upozornil Spišiak.
“Tento problém je zjavne systémový a dlhodobý. Ak chceme predísť opakovaniu tohto strašného scenára, minister vnútra by ho mal okamžite riešiť. Tejto neprijateľnej situácii sa budeme venovať aj na najbližšej schôdzi ľudskoprávneho výboru, kam sme prizvali aj ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Verím, že minister na výbor príde a vysvetlí, aké opatrenia ide prijať, aby na Slovensku nezomierali ľudia rukami policajtov,” dodala predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková.
Aj poslankyňa Zuzana Mesterová odsúdila použitie takto hrubého a neprimeraného násilia v radoch polície: “Je nemysliteľné, aby sa ľudia museli báť zneužitia fyzickej sily zo strany tých, ktorí ich majú chrániť. V Košiciach sme svedkami takéhoto konania opakovane a zjavne ide o systémový problém. Pokiaľ ho minister Šutaj Eštok nezačne okamžite riešiť, môže to nenávratne poškodiť dôveru ľudí v políciu.”
K incidentu sa vyjadrili aj kresťanskí demokrati. Apelovali na jeho dôsledné prešetrenie a vyvodenie zodpovednosti v čo najkratšom čase. Hovorili aj o množiacich sa prípadoch policajnej brutality. “Situácia v Policajnom zbore po zmenách vykonaných ministrom vnútra Šutajom Eštokom je alarmujúca. Minister sa venuje normalizácii a čistkám v polícii, ale nerieši oslabenie schopnosti štátu chrániť svojich občanov,” podotkli.
V tejto súvislosti avizovali aj iniciovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru. Budú žiadať o účasť Šutaja Eštoka aj policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. “Aby vysvetlili príčiny týchto konaní policajtov a navrhli riešenia tejto bezprecedentnej situácie,” dodalo KDH.
Zo situácie je znepokojená aj poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). “Policajné násilie je v demokratickom a právnom štáte neprípustné a je plnou zodpovednosťou ministra vnútra a prezidenta Policajného zboru zabezpečiť, aby polícia fungovala profesionálne a striktne dodržiavala zákon. Očakávam, že minister so svojimi podriadenými občanom tejto krajiny vysvetlia opakujúcu sa policajnú brutalitu a dokážu aj vyvodiť zodpovednosť,” vyhlásila.
Aj ombudsman je zhrozený
Ombudsman Róbert Dobrovodský je zhrozený z podozrenia z policajnej brutality. Verí, že incident spojený s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby príslušné zložky polície objasnia. Hovorí o potrebe zabezpečovania videozáznamu policajných akcií, pri ktorých sa predpokladá použitie donucovacích prostriedkov. Vyplýva to z jeho vyjadrenia na sociálnej sieti.
“Som zhrozený, keď v predvečer 35. výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu, keď sa spoločnosť zhodla na tom, že dôjde k obmedzeniu svojvôle represívnych zložiek moci, sa musím dozvedieť o podozrení z policajnej brutality. Ľudskoprávny dohľad nad výkonom exekutívnej moci v našom štáte je jednou z mojich priorít. Exekutíva a polícia má monopol na násilie nie preto, aby ľuďom ubližovala, ale preto, aby ich chránila pred kriminalitou,” citovala ho TASR.
Verejný ochranca práv v tejto súvislosti zároveň upozornil na to, že treba zabezpečiť, aby polícia z každej plánovanej akcie, v ktorej už pri jej príprave predpokladá použitie donucovacích prostriedkov, zabezpečila videozáznam o jej priebehu.
Poslanci apelovali na umiestnenie kamier
Skupina poslancov Národnej rady SR sa na konci októbra zúčastnila poslaneckého prieskumu na policajnom oddelení Košice-Staré Mesto na Pribinovej ulici, kde malo pred časom dôjsť k policajnej brutalite.
Apelovali na umiestnenie bezpečnostných kamier, prípadne aj na používanie telových kamier policajtmi.
Po skončení prieskumu to pre médiá uviedla poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS).
Opatrenia by podľa nej mohli pomôcť predísť podozreniam, a tiež by mohli prispieť k tomu, aby sa samotní policajti cítili väčšmi chránení, keďže by mali dôkazy o svojom správaní.
„Musím skonštatovať, že obavy a podozrenia, respektíve zlý pocit, či na Slovensku robíme dosť proti policajnému násiliu, s ktorými som sem prichádzala, tak s tým istým pocitom aj odchádzam,“ uviedla Marcinková.
Poslanecký prieskum by mal dôjsť k záverom, ktoré popíšu, čo by mohol štát v systémovej rovine robiť lepšie.
Ďalšie košické prípady policajnej brutality
Košické súdy sa v ostatných rokoch zaoberali viacerými prípadmi, v ktorých policajt alebo policajti čelili obvineniu pre konanie, súvisiace s násilím.
– Azda najznámejší prípad je z leta 2009, v ktorom bolo 10 košických policajtov obvinených zo šikanovania rómskych chlapcov na obvodnom policajnom oddelení Košice-Juh. Okresný súd síce deväť mužov a jednu ženu dvakrát oslobodil, no krajský súd mu prípad dvakrát vrátil. Tretie oslobodenie v decembri 2020 potvrdil. O návrat spisu z archívu sa postaral Ústavný súd. Vlani v máji skonštatoval, že v trestnom konaní boli porušené práva poškodených, a preto sa musel senát teraz už mestského súdu prípadom zaoberať opäť. Vo februári vyniesol štvrtý rozsudok, ktorým policajtov opäť oslobodil. Spis je na krajskom súde.
– Obvineniu zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa a hneď dvakrát čelí dnes už bývalý policajt Jozef Č. Prvý sa mal stať v septembri 2020 na Obvodnom oddelení Policajného zboru Košice-Juh, kedy mal pri výsluchu fyzicky napadnúť predvedeného a spútaného Jaroslava O. V úmysle spôsobiť mu zranenia ho mal opakovane udierať a kopať do rôznych častí tela. Muž utrpel zlomeninu 8. rebra so sťažením obvyklého spôsobu života v trvaní 28 dní a tiež pomliaždenia na chrbte a pri oku. Sudca Tomáš Paranič vlani v októbri policajta oslobodil s tým, že žalovaný skutok nebol dokázaný. Spis je na krajskom súde.
– Druhý prípad, v ktorom ako obvinený figuruje opäť Jozef Č., je z marca 2021. Podľa znenia obvinenia mal v hliadkovej miestnosti počas služby fyzicky napadnúť na lavičke sediaceho Ľubomíra K. Policajt ho mal udrieť otvorenou dlaňou do tváre a spôsobiť mu drobnú kožnú odreninu, pomliaždenie ľavej očnicovej oblasti a ľavej očnej gule, a tiež podvrtnutie krčnej chrbtice. Sudca Miroslav Majerník uznal obžalovaného vinným a vymeral mu trest na spodnej hranici sadzby, teda štyri roky väzenia. Odpykať si ich má v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Aj tento spis je na krajskom súde.
– Úrad inšpekčnej služby preveruje prípad z obvodného policajného oddelenia na Pribinovej ulici v Košiciach. Incident sa mal stať 11. júna 2024, keď príslušníci pohotovostnej motorizovanej jednotky odboru poriadkovej polície najprv na Námestí Maratónu mieru obmedzili na osobnej slobode muža.
Policajti posadili muža na zadné sedadlo služobného auta, v ktorom ho počas prevozu zatiaľ nestotožnený príslušník polície napadol. „Kapucňu mikiny, ktorú mal oblečenú, mu pretiahol cez hlavu a päťkrát ho päsťou udrel do ľavej časti hlavy. Následne po jeho prevoze na OO PZ Košice-Staré Mesto na Pribinovej ulici mu nasadili putá na nohy a bosého, sčasti so stiahnutými nohavicami, umiestnili do výsluchovej miestnosti na stoličku,“ uvádza vyšetrovateľ v uznesení. Vo výsluchovej miestnosti mal muža iný nestotožnený policajt škrtiť. Potom ho mal bielou plastovou palicou, ukončenou guľou, päť až šesťkrát udrieť po vrchnej časti hlavy.
„Po úderoch muž spadol zo stoličky na zem a ako ležal tvárou k zemi, tak mu tento policajt palicu s guľovým koncom s dĺžkou 10 cm strčil do konečníka. Po jej vytiahnutí, ako kričal o pomoc, pristúpil k nemu ďalší nestotožnený policajt. Ten muža päťkrát kopol špičkou topánok do oblasti pravej strany rebier, boku, stehna, hlavy a pravého oka. A ako ďalej kričal, tak mu skočil a šliapol po chrbte,“ pokračuje text uznesenia.
Po posadení muža na stoličku a jeho žiadosti o kontaktovanie svojich rodičov ďalší nestotožnený policajt sa postavil pred neho a pätou topánok mu mal dupnúť po koncoch prstov bosých nôh.
Mužovi spôsobili podľa predbežnej lekárskej správy viaceré zranenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO