Politické násilie ako nový normál. Čo môže znamenať druhý atentát na Trumpa?

16. sep 2024 o 11:02  I 

Útočník verboval ľudí na Ukrajinu.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ryan Wesley Routh, 58-ročný muž, ktorého v noci na pondelok stredoeurópskeho času zadržala americká FBI v súvislosti s možným atentátom na Donalda Trumpa, bol dobrodruh.

Sám nemal skúsenosti z vojny, no keď Rusko rozpútalo tú svoju na Ukrajine, bol presvedčený, že treba pomôcť.

„Strávil nejaký čas na Ukrajine a snažil sa pomáhať. Zháňal regrútov spomedzi afganských vojakov, ktorí ušli pred Talibanom,“ napísal o Routhovi reportér denníka New York Times Thomas Gibbons-Neff, ktorý s Routhom telefonoval ešte minulý rok, keď spracúval tému o zahraničných bojovníkoch na Ukrajine.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zajímavost :  Řemeslné práce zdražují. Sehnat profesionála v oboru je často nad lidské síly

K Routhovi sa dostal cez svoj zdroj v Kábule, ktorý ho napojil na afganských vojakov, ktorí pred Talibanom ušli do Iránu. Predstava boja na Ukrajine však pre nich bola lákavejšia ako podmienky, v ktorých žili v Iráne. Routh však celú vec organizoval bizarným spôsobom, keďže sám nikdy neslúžil v ozbrojených silách a už vôbec nemal skúsenosti s ostrou vojnou.

Súvisiaci článok Donald Trump sa podľa FBI stal terčom pokusu o atentát Čítajte 

Ak sa potvrdí, že Routh chcel v nedeľu poobede na golfovom ihrisku na Floride Trumpa zabiť, bol by to už druhý atentát na republikánskeho prezidentského kandidáta v priebehu dvoch mesiacov. „Amerika si zvyká na nový normál,“ píše v analýze BBC jej americký korešpondent Anthony Zurcher.

Zajímavost :  Zvrat v gastre: DPH klesne na päť percent, hotelieri nebudú nadšení. Vybojovali sme to, odkazuje Danko

„Verejný diskurz zhrubol, rozdelenie po straníckych linkách sa prehĺbilo na úroveň zákopov. Nároky na správanie kandidátov zvetrali. Spolu s celonárodnou epidémiou násilia so strelnými zbraňami sú takéto útoky zrejme nevyhnutným novým normálom,“ zhodnotil Zurcher.

Republikáni obviňujú demokratov aj médiá

Keď Donald Trump 13. júla prežil atentát v Pensylvánii, reakcia republikánskych politikov pripomínala dianie na Slovensku po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica.

Americkí republikáni streľbu na svojho kandidáta použili ako nový motív kampane a začali obviňovať svojich politických oponentov a médiá z vytvárania atmosféry, ktorá k nemu viedla.

Ich reakcia na druhý incident má zatiaľ takmer rovnaký priebeh. Atentátnika stotožňujú so svojimi politickými súpermi.

Zajímavost :  Povodně u sousedů mají první oběti. V Polsku se protrhla přehrada, Rakousko ohrožují přítoky Dunaje

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO