Poloha a suroviny Grónska sú pre Donalda Trumpa atraktívne, tvrdí analytik

Geostrategická poloha robí Grónsko atraktívnym pre nastupujúcu administratívu Donalda Trumpa, pričom ide o najväčší ostrov na svete, ktorý slúži ako spojka medzi Európou a Amerikou. Okrem toho je krajina bohatá na suroviny, ako sú prvky vzácnych zemín, urán, ropa a kovy ako zinok, meď a nikel, ktoré sú nevyhnutné pre globálny ekonomický rast. Dôležitosť Grónska pre novozvoleného amerického prezidenta vysvetlil analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

„Grónsko má niečo vyše 55 000 obyvateľov a na jeho území je už aj americká vojenská základňa. USA prakticky garantujú celú obranu územia, aj keď byrokraticky by obranu ostrova malo zabezpečovať Dánske kráľovstvo. Geostrategická poloha Grónska ho robí atraktívnym pre Trumpovu administratívu, keďže je to najväčší ostrov na svete a slúži ako spojka medzi Európou a Amerikou. V globálnej vojenskej situácii by teda toto územie bolo dôležité pre USA a Kanadu na zabezpečenie ich pobrežia. História nám ukázala, že počas studenej vojny slúžila táto základňa ako strategický bod proti Sovietskemu zväzu,“ priblížil Nemky.

Topenie môže uľahčiť ťažbu

Topenie Arktídy by mohlo ďalej podľa analytika uľahčiť ťažbu strategických surovín v regióne, ktorá je v súčasnosti finančne nákladná či dokonca nemožná. Vzhľadom na polohu ostrova a topenie ľadovcov by mohlo dôjsť taktiež k vytvoreniu jednej z najdôležitejších námorných trás, ktorá by výrazne skrátila vzdialenosť medzi Európou a Áziou, doplnil odborník.

Grónsko so svojimi zásobami nerastných zdrojov a so svojou strategickou polohou zaujíma podľa analytika popredné miesto v medzinárodnej geopolitickej a ekonomickej dynamike, čím prebúdza záujem hlavných mocností a medzinárodných investorov. Tieto fakty o Grónsku by však nemali byť nové.

„Ide o prípad, ktorý sa datuje do 19. storočia, keď sa USA pokúsili získať Grónsko od Dánska. Prípad sa znovu vynoril po tom, čo pritiahol pozornosť Donalda Trumpa, ktorý v roku 2019 verejne vyjadril túžbu kúpiť ostrov. Ide o návrh, ktorý vyvolal medzinárodnú kontroverziu a stal sa opäť témou nového Trumpovho mandátu,“ doplnil Nemky. Na záver upriamil pozornosť na fakt, že napriek množstvu dôležitých surovín pre hospodársky rast krajina naďalej uprednostňuje námorné ekonomické aktivity.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO