Poražení z řad miliardářů za rok 2024. Komu uplynulý rok sebral nejvíce?
Celkem o více než 500 miliard dolarů v uplynulém roce navýšilo své jmění pět z nejmovitějších lidí světa, kteří za poslední rok zbohatli nejvíce. Největší podíl má na této cifře podle Bloomberg Billionaires Indexu Elon Musk; jen on sám je o více než 200 miliard bohatší než před rokem. Na druhé straně spektra však zůstala jiná pětice miliardářů, kterým rok 2024 příliš nepřál a jejich jmění se celkově propadlo o zhruba 115 miliard dolarů. Kdo je těchto pět poražených?
1. Bernard Arnault
Pátý nejbohatší člověk planety s majetkem v celkové hodnotě 176 miliard dolarů je v čele žebříčku těch, kterým uplynulý rok vzal nejvíce. Pětasedmdesátiletý francouzský podnikatel celkem přišel o téměř 32 miliard dolarů. Arnault má 48procentní podíl v koncernu LVMH, pod nějž patří například značky Louis Vuitton vyrábějící luxusní oblečení, Christian Dior, výrobce parfémů, nebo Bulgari zabývající se produkcí hodinek a šperků.
Loňský rok však luxusním značkám příliš nepřál a nepříznivá situace dopadla i na holding LVMH. Může za to zejména situace na čínském trhu, který se potýká s krizí realitního sektoru a s vysokou nezaměstnaností mladých lidí, jak uvádí Business Insider. Vůbec poprvé od pandemie covidu tak koncern zaznamenal pokles tržeb. Ve třetím čtvrtletí se mu meziročně propadly o tři procenta.
Bernard Arnault|
2. Carlos Slim
Mexický podnikatel s majetkem v hodnotě kolem 80 miliard dolarů byl v roce 2014 dokonce nejbohatším člověkem na světě. Vlastní mimo jiné společnost América Móvil, největšího poskytovatele telekomunikačních sítí v Latinské Americe. Její akcie však v uplynulém roce ztratily více než 23 procent. Za propadem stála mimo jiné špatná ekonomická situace v mnoha zemích, kde společnost působí, i pokles hodnoty mexického pesa. Slim tak ve výsledku ztratil ze svého jmění více než 26 miliard dolarů.
Carlos Slim|
3. Françoise Bettencourt Meyers
Druhá nejbohatší žena světa s majetkem přesahujícím 70 miliard dolarů kontroluje se svou rodinou více než třetinový podíl v největší globální kosmetické společnosti L’Oréal. Ani té se však nevyhnul pokles zájmu o její zboží na čínském trhu, a akcie firmy tak v posledním roce ztratily přes 24 procent. To se podepsalo i na majetku francouzské podnikatelky, jehož hodnota se zmenšila o více než 25,5 miliardy dolarů.
Françoise Bettencourt Meyersová|
4. Colin Huang
Čtyřiačtyřicetiletý čínský obchodník a investor je zakladatelem společnosti Pinduoduo, pod kterou spadá i marketplace Temu. Jeho jmění se současnou hodnotou přes 33 miliard dolarů však letos utrpělo. Jedním z důvodů je vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, kvůli němuž se nad čínskou ekonomikou vznáší možnost uvalení dovozních cel na veškerý její import do USA. Akcie společnosti se tak letos propadly o více než třetinu a připravily Huanga o 18 miliard z jeho majetku.
Colin Huang|
5. Francois Pinault
Pětici uzavírá třetí Francouz na chvostu poražených, zakladatel holdingu Kering, pod který spadají luxusní značky jako Gucci nebo Balenciaga. Ani jeho majetek v hodnotě převyšující 21 miliard dolarů nebyl ušetřen loňského nezájmu o luxusní zboží. Akcie Keringu v uplynulém roce odepsaly 40 procent a výsledkem byla i Pinaultova ztráta jmění, konkrétně necelých 14 miliard dolarů.
François Pinault (vpravo) a jeho syn François-Henri Pinault|