Poslanci nadělili českým držitelům kryptoměn možnost danit zisky stejně jako akcie

Českým majitelům bitcoinu a dalších kryptoměn by to mohlo udělat podobnou radost jako současný prudký růst celého trhu virtuálních mincí. Poslanci napříč stranami schválili v pátek ve třetím čtení pozměňovací návrh, který sjednocuje způsob danění zisků z prodeje cenných papírů a digitálních měn. Vydělají na tom dlouhodobí držitelé bitcoinu a spol.

Kdo s prodejem prudce rostoucích virtuálních měn počká až do příštího roku, nemusel by dosažené zisky krátit o minimálně patnáctiprocentní daň. Za předpokladu, že držel virtuální mince alespoň po dobu tří let nebo příjem z jejich prodeje nepřekročil sto tisíc korun.

Zavedení časového a hodnotového testu, který platí už pro akcie, ještě musí schválit senátoři a podepsat prezident. Pod pozměňovacím návrhem k převzetí komplexní evropské kryptoregulace MiCA (Markets in Crypto-Assets) do českého právního řádu jsou podepsaní nejen zástupci vládní koalice, ale i politici ANO nebo SPD.

VIDEO: Nikdy by neinvestoval do kryptoměn ani do AI. Kde vidí příležitosti známý investor Guy Spier? Odpovídá v pořadu FLOW.

Video placeholder

FLOW: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i Turecku, říká Guy Spier • e15

Byť návrh prošel i rozpočtovým výborem sněmovny, vyvolal námitky finanční správy. Podle ní by narovnání způsobu danění zisků z prodeje kryptoměn a cenných papírů mohlo narušit obecný výběr daní. Takové argumenty ale považuje část daňových poradců i Česká kryptoměnová asociace za mylné a plné mýtů. „Legislativně je ten pozměňovací návrh čistý, je napsaný správně a stojíme si za ním,“ reagoval nepřímo na kritiku finanční správy jeden z předkladatelů návrhu Jiří Havránek (ODS).

Generální finanční ředitelství navíc nemá k dispozici statistiky, kolik fyzické osoby odvádějí z prodeje kryptoměn na daních. Zastánci změny způsobu danění kryptoměn i z toho důvodu argumentují principem férovosti. V současné praxi navíc platí, že na investice do bitcoinu ve formě podílu v některém z amerických ETF na kryptoměny časový a hodnotový test uplatnit lze, pro případný prodej bitcoinu ve formě digitální mince to ale možné není.

„I kdyby nás to mělo něco stát, je to správný krok. Můžeme se inspirovat v Německu, které srovnalo akcie a další tradiční aktiva s bitcoinem. Nebyli bychom unikát,“ napsal v komentáři pro e15 ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominik Stroukal.

„Tlačíme držitele většího počtu virtuálních mincí k tomu, aby hledali útočiště daleko v zahraničí,“ argumentoval dále Stroukal. „Není to levné, stojí to čas a úsilí, ale tlačíme lidi do toho, aby utíkali z naší ekonomiky a koupili si nemovitost v daňovém ráji, kde vlastně ani být nechtějí.“

Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu

Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.

2010

„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.

2011

„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

2014

„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.

2015

Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.|archiv E15

„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst.“ Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.

2017

„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.

2018

„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.

2021

„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.

2023

 „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS.|e15 Michaela Szkanderová

„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.|E15 Michaela Szkanderová

Zdroj Zde