Pošle Fed ve středu bitcoin opět prudce dolů?

Ani tento týden nebude chybět moje nedělní analýza. Máme za sebou množství emocí, naplněná (i nenaplněná) očekávání a týden plný velkých prohlášení. Jaký to bude mít vliv na bitcoin? A co středeční zasedání Fed? Kam až může jejich dlouhodobá projekce poslat kurz ceny bitcoinu? Na to vše se dnes opět pokusíme nalézt odpovědi.

Začneme tradičně rozborem událostí tohoto týdne. A že bylo opravdu živo. Hned v neděli po půlnoci se kurz ceny bitcoinu začal prudce propadat a přes víkend vzniklý CME gap (rozdíl mezi aktuální cenou a páteční uzavírací cenou chicagské burzy CME) vyplnil doslova okamžitě. Spadl až pod 99 500 USD, kde se ale odrazil a euforie z inaugurace Donalda Trumpa nás pro změnu velice rychle katapultovala na 109 346 USD a definovalo se nové historické maximum (ATH).

V pondělí měli v USA státní svátek

V pondělí měly tradiční burzy zavřeno, protože Spojené státy slavily svátek Martina Luthera Kinga. Lidé neměli tedy volno z důvodu prezidentské inaugurace, ale z důvodu připomenutí narození a díla tohoto reverenda. A možná právě proto vidíme významně vyšší objemy na kryptoměnových burzách. Samozřejmě, že po dosažení nového ATH nastalo vybírání zisků a po samotné inauguraci nastal propad. Bitcoin se během pár hodin vrátil blízko ke 100 000 USD. Můžeme pouze spekulovat, zda z důvodu „sell the news“, nezmínění kryptoměn v inauguračním projevu nebo okamžitém nepodepsání očekávaného exekutivního příkazu (EO) týkajícího se bitcoinu jako státní priority.

Na druhou stranu nový prezident začal podepisovat příkazy ve velkém a trh tedy očekával, že na ten kryptoměnový dojde následující den. Tradiční obchodníci očekávání sdíleli a spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) v úterý narostly o více než 800 milionů USD. Ale ani v úterý očekávaný EO nepřišel a trhy začaly být nervózní. Vidíme, že po konci americké běžné pracovní doby přišel na bitcoin pokles. Pomalu se klesalo celou středu a objemy byly minimální. Čekalo se, co bude a jestli vůbec něco bude. Bitcoin se opět vrátil k úrovni kolem 101 000 USD.

Čtvrtek konečně přinesl exekutivní příkaz pro kryptoměny

Ve čtvrtek si to ale obchodníci vynahradili. Euforii kolem kryptoměn nastartovala senátorka Cynthia Lummisová na síti X, následoval proslov Donalda Trump v Davosu a na závěr dne to završilo podepsání EO pro kryptoměny. Detailně jsem se tomu již věnoval v pátečním článku, takže teď tuto část trošku přeskočím. Nicméně chvilkové rozčarování nad obsahem EO nás opět srazilo na úroveň kolem 102 500 USD.

Ale pátek byl již opět pozitivní. Sice za doprovodu menších objemů, ale trh si postupně začal uvědomovat, že sice nepřišel příkaz v tom znění, jak si ho vysnil, ale přesto je to pozitivní zpráva. Kurz ceny bitcoinu se chvilku obchodoval i nad 107 000 USD. Chicagská burza CME nakonec uzavřela bitcoinové deriváty na ceně 104 833 USD. Víme, že kolem ní se většinou o víkendu pohybujeme a případný gap má bitcoin tendenci velice rychle na počátku týdne vyplnit.

Čtyřhodinový graf vypadá optimisticky

Minulou neděli jsme si na graf namalovali Fibonacciho retracement. Přestože tento týden na trhu vládla silná emoce, tak důležité úrovně byly dodrženy a zapůsobily jako supporty a rezistence. I tento týden jsem do grafu namaloval tento retracement. Posunul jsem ale 100 % na úroveň zavření 4hodinové svíčky z tohoto pondělí. Vidíme, že i zde kurz důležité úrovně respektuje a lze tedy předpokládat, že na úrovni 112 800 USD (127,20 %) máme silnější rezistenci a v případě propadu by kolem 99 500 USD mohl nastat obrat (50 %).

Do grafu jsem také nanesl vzor symetrického trojúhelníku. Vidíme, že se začínáme blížit k jeho konci a nejdéle v pondělí odpoledne by mělo přijít prolomení. Klidně ale může přijít již dnes, protože aktuálně testujeme horní trendovou linii vzoru.

Denní graf vysílá medvědí signál

Zatímco čtyřhodinový graf ukazuje býčí signál, tak z delšího časového měřítka to již tak pozitivní není. Máme dvě uzavřené denní svíce na 106 000 USD a na 92 600 USD. To by šlo číst jako medvědí vzor dvojitého vrcholu. Ten se často vyskytuje na konci rostoucího trendu. Někdy se vytvoří i třetí vrchol. Ale pak často následuje pokles.

Vidíme, že i Bollingerova pásma odpovídají tomuto rozpětí. Čistě teoreticky by mohl přijít pokles nejprve ke středovému pásmu (kolem 100 000 USD) a pak k tomu spodnímu (91 150 USD). Při prolomení tohoto spodního supportu nemáme moc silnou oporu a můžeme čekat propad klidně až k 70 000 USD.

Týdenní graf z dlouhodobého hlediska varuje před poklesem

Ani týdenní graf není zrovna býčí. Přepnul jsem ho do logaritmického měřítka, aby byl více názornější a zobrazil vývoj za posledních 7 let. Spojením dvou ATH z roku 2021 dostáváme trendovou linii, kterou aktuálně testujeme. Stejně tak spojením minim se dostáváme na trendovou linii, kterou jsme již také několikrát úspěšně otestovali.

Celkově trendovky tvoří vzor stoupajícího klína. Ten se často čte jako medvědí a mohl by naznačovat blížící se pokles. Po cestě jsem vyznačil možné supporty ve formě exponenciálních klouzavých průměrů (20, 50, 100 a 200týdenní). Ty často zafungovaly dobře a věřím, že nás i při možném poklesu opět podrží.

Jaká nálada panuje na internetu?

Než si vyvodíme nějaké závěry, tak se určitě nezapomenu podívat na internet. Nemám křišťálovou kouli a samozřejmě jsem mohl nějaký významný signál minout. Populární analytici mají určitě svoje názory.

Hned Titan of Crypto vidí denní graf naopak pozitivně. Aplikoval analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Denní graf otestoval Tenkan-sen (krátkodobý trend) a úspěšně se odrazil. Také předpokládá, že zužující se supportní mrak Komo naznačuje blížící se býčí překřížení. Předpokládá tedy, že budeme růst.

Analytik ChiefraT se už těší na únor. Měsíc leden totiž překonal svůj historický průměr (+4,03 %) a únor má historicky mnohem lepší výsledky (+15,66 %). Jestli se udrží tento trend, tak by únor mohl přinést slušný růst.

YouTuber a obchodník Crypto Rover zase poukazuje na čtyřletý cyklus bitcoinu. Podle něj jsme teprve na počátku býčího běhu. Podle jeho grafu bitcoin po zvolení jakéhokoliv prezidenta prostě vždycky roste. Tak uvidíme.

Ještě přidám index Fear and Greed. Ten se stále pohybuje blízko úrovně extrémní chamtivosti (75+). Znamená to tedy, že bitcoin je stále silně vyhledávaný, diskutovaný a má slušné objemy i volatilitu.

Kam se tedy bitcoin dále vydá?

Pojďme si to shrnout. Před námi je poslední týden měsíce ledna. Zatím je úspěšnější než je jeho historický průměr. Na čtyřhodinovém grafu máme signály pro růst, ale na denním a týdenním to spíše vypadá na pokles. Čistě z pohledu technické analýzy by tedy šlo říci, že na počátku týdne vyrosteme, otestujeme možná znovu krátce 108 000 USD, ale pak přijde klesání. Ale vládne tady makro, jak jistě víme. Musíme se tedy podívat i na to, co nás tento týden čeká.

Ve středu to bude zasedání Fed a jejich rozhodnutí o možné změně základní sazby. Téměř 98 % derivátového trhu si myslí, že sazbu nezmění. Tomu bych i věřil a není tedy tolik důležité, jak rozhodnou, ale co nám k tomu řeknou. V prosinci nás jestřábí projev Jerome Powella dokázal slušně srazit (skoro 13 % dolů). Navíc bude součástí tohoto zasedání i dlouhodobá projekce, kterou následně zveřejní formou dot plot grafu. Takže tady vidím slušné riziko.

Expirují opce za skoro 8 miliard USD

Další významnou událostí bude páteční expirace měsíčních opcí na burze Deribit. Vyprší smlouvy za 7,95 miliardy USD. Z grafu vidíme, že velké množství smluv je na úrovni 110 000 USD. Býci by se tedy měli snažit dostat cenu nad tuto úroveň. Současně ale vidíme, že tzv. Max Pain Price se nachází na 98 000 USD. Při této ceně bitcoinu by vlastně opce expirovaly jako bezcenné. To také není daleko a pro medvědy to bude jistě lákavé. Varování dává určitě i Put/Call Ratio. Hodnota 0,7 se považuje jako indikátor medvědí nálady na trhu. Opět další varování před možným poklesem.

Pohledem profesionálních obchodníků to ale vidím nerozhodně. Za poslední týden se vytvořila likvidita kolem 7 miliard USD nad námi i pod námi. Což by mohlo nahrávat variantě stranového pohybu v pásmu 99 000 až 108 000 USD a vybírání této likvidity.

Ještě se podívám na sázkaře. Na webu Polymarketu si můžete vsadit skoro na všechno nejenom kolem kryptoměn. Lze si i vsadit na vývoj ceny bitcoinu na minutovém grafu páru BTCUSDT na Binance. Sázkaři dávají zatím 4,5 milionu USD na to, že bitcoin alespoň na minutu do konce měsíce vyskočí nad 110 000 USD. Odhadují tuto šanci na 42 %.

Jak tedy budu tento týden obchodovat?

Tento týden jsem se vrátil k obchodům až ve středu. Čekal jsem na uklidnění emocí a nakonec to doznívalo i ještě ve čtvrtek. Následující týden hodně vidím ve znamení očekávání Fedu, respektive proslovu Jerome Powella. Trhy zatím stále letos očekávají minimálně jedno snížení sazby. Jestliže Powell svým projevem toto očekávání zabije, tak můžeme čekat další propad.

Osobně tedy dnes večer a zítra ještě čekám slušnější objemy a potenciální růst. Úterý klidnější (očekávání) a ve středu nástup volatility po 20 hodině. Čtvrtek boj medvědů na sražení ceny k Max Pain Price a v pátek ráno opětovný růst po expiraci opcí.

Nastavím si tedy krátké pozice s menší pákou v pásmu 106 000 až 108 000 USD. SL si dám těsně nad 110 000 USD. Částečně pak plánuji vybrat možný zisk kolem 103 000 USD a celkově zavřít nad 100 000 USD. Klidně se mnou můžete nesouhlasit a budu rád, když mi i řeknete proč. Dokonce máte stále možnost mi to říci rovnou do očí, protože dnes od 15:30 máme s Jaroslavem Jarolímem přednášku v Praze v Paralelním Polis. Stále se lze ještě přihlásit a přijít.

A nakonec jen připomínám, že celý článek je jen a pouze můj osobní názor na současnou situaci kolem bitcoinu. Pro vás to rozhodně není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před samotnou investicí si udělejte vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO