Poslední naděje zhasla. Závod Audi z koncernu Volkswagen se definitivně zavře. Nikdo jej nechce

I poslední vyjednávání ztroskotalo. Výrobce luxusních automobilů Audi z koncernu Volkswagen se nedokázal dohodnout ani s posledním zájemcem o koupi továrny v Bruselu, vyšlo najevo tento týden. Její osud je tak definitivně zpečetěn, výroba skončí koncem února příštího roku. Pravděpodobně však nebude zdaleka jediným závodem, který skončí. Zavírat továrny se chystá také trápící se Volkswagen, jenž plánuje i rušení desítek tisíc pracovních míst. Jednotky procent míst v nevýrobní sféře se chystá rušit i Škoda Auto.

Investora, který by koupil bruselský závod, hledalo Audi už od léta. Z 26 zájemců však žádný nepředložil nabídku, kterou by byla tradiční německá ikona ochotna akceptovat. Že je osud továrny definitivně zpečetěn, informoval ve středu web Automobilwoche.

Odpadl totiž i poslední zainteresovaný zájemce. „Potenciální investor ze sektoru užitkových vozidel stáhl svůj zájem. Pro lokalitu tak není žádný investor, aktivní vyhledávání skončilo,“ uvedlo Audi a smetlo ze stolu i variantu, kdy by se v továrně alespoň vyráběly součástky nebo probíhala recyklace.

Poprvé od roku 1988 tak zanikne nějaký výrobní závod VW, neodvrátily to ani protesty zaměstnanců. Že skončí právě fabrika v Bruselu, však není až tak překvapivé. Dlouho trpěla na nevýhodnou polohu uprostřed města, která ztěžovala logistiku, a především produkovala jediný model, o který není na trzích valný zájem: konkrétně velká elektrická SUV Q8 e-tron.

Zajímavost :  Mecom a Tauris dostali vážnu konkurenciu. Kto zarába na slovenskom mäse (rebríček)

Vedení Audi je pod tlakem okolností nucené hledat úspory. Za tři čtvrtletí značce klesl odbyt vozů meziročně o jedenáct procent na 1,235 milionu aut, provozní zisk se propadl o více než polovinu na 2,1 miliardy eur, stejně tak provozní marže klesla na polovinu z loňských 9,1 procenta.

Prodeje Audi slábly v Evropě i v Číně, v obou případech o necelých deset procent na zhruba půl milionu vozů na každém trhu. Méně významné odbytiště – USA – vykázalo pokles dokonce o šestnáct procent na 144 tisíc vozů.

Takhle komentoval hospodářské výsledky koncernu VW ve 3. čtvrtletí investor a portfolio manažer J&T Michal Semotan:

Úspory chce šéf Audi Gerno Döllner hledat i v Německu. Podle Manager Magazinu hodlá propustit 4500 zaměstnanců, a to především v oddělení výzkumu a vývoje. Tedy v klíčové oblasti, která zajišťuje budoucí technologickou konkurenceschopnost.

Situace Audi je o to složitější, že jeho nové elektrické modely Q6 e-tron a A6 e-tron přicházejí na trh v době, kdy poptávka po ryze elektrických vozech klesá. V příštím roce navíc budou v Evropě platit přísnější emisní limity – automobilky tak budou nucené prodávat více elektromobilů, což může vyvolat cenovou válku a snížit už nyní klesající marže, upozorňuje Automobilwoche.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinci se poprvé střetli v boji se Severokorejci

Koncernu Volkswagen se za tři čtvrtletí propadl provozní zisk o 42 procent na 2,86 miliardy eur. A Audi není zdaleka jeho jedinou značkou, která musí šetřit. Silné zemětřesení se chystá hlavně ve značce VW. Ta plánuje uzavřít nejméně tři závody v Německu a zrušit desítky tisíc pracovních míst, uvedla šéfka podnikové rady VW Daniela Cavallová na akci, na které informovala zaměstnance o plánech vedení.

Elektrošok pro Česko. Podle analytiků MMF přechod k elektromobilitě srazí mzdy i HDP

Zaměstnanci „fau-vé“ proti těmto krokům protestují, k zachování pracovních míst vyzvala také německá vláda. Vedení koncernu však trvá na úsporných opatřeních, od kterých si slibuje zvýšení konkurenceschopnosti. „My jsme nezapomněli, jak vyrábět skvělá auta, ale máme výrobní náklady, které ani zdaleka nejsou konkurenceschopné,“ prohlásil finanční ředitel Arno Antlitz.

Škrtají i další automobilky největšího evropského koncernu, třeba česká Škoda. „Pro příští rok je určené snížení pracovních míst o tři procenta, tedy o vyšší stovky pozic v oblasti nepřímého personálu. Tedy míst, která nejsou přímo spojena s výrobou aut. Typově se tak může jednat například o pracovníky v oblasti financí, marketingu a podobně. Vždycky jsme říkali, že to chceme řešit hlavně formou přirozené fluktuace zaměstnanců, a primárně ne propouštěním,“ řekl pro e15 člen představenstva mladoboleslavské automobilky Martin Jahn.

Zajímavost :  Súd zrušil trest pre pedofila z nákupného centra. Zabrala mu liečba

Dodal, že je Škoda v dobré finanční kondici a letos bude mít „nejlepší ziskovost a obrat v historii“. Od ledna do konce září Škoda navýšila celosvětový prodej aut o pět procent na 671 tisíc, dařilo se jí hlavně v Evropě. Díky tomu zvýšila provozní zisk o více než třetinu na 1,7 miliardy eur.

Zdroj Zde