Potravinárskemu impériu Oszkára Világiho pomáha aj Viktor Orbán prostredníctvom maďarských dotácií (ekonomický výber)
Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.
Ako maďarský štát pomáha jednému z najbohatších Slovákov v jeho biznise: Jeden z najvplyvnejších ľudí v slovenskom biznise Oszkár Világi vstúpil do agropotravinárskeho sektora pred necelými 20 rokmi. Tento podnikateľ s úzkymi kontaktmi na čelných predstaviteľov nielen slovenskej, ale aj maďarskej politiky, zbohatol predovšetkým vďaka jedinej slovenskej rafinérii Slovnaft, ktorú dlhodobo vedie.
Svoje podnikateľské impérium v novom miléniu začal rozširovať aj do potravinárstva. Najskôr kúpil pozostatok mäsiarenského komplexu Tauris, ktorý mal viacero prevádzok po celom Slovensku. Firma však skončila v krachu a Világi prevzal jej dunajskostredský závod, ktorý pomenoval Istermeat.
V prvom rade sa musel vyrovnať s nadmernými kapacitami. Tie boli doslova megalomanské, pretože pôvodný manažment vybudoval taký veľký závod, že bol schopný ročne spracovať všetko bravčové mäso z celej krajiny.
Postupom času sa bitúnok začal orientovať aj na produkciu mäsových výrobkov. Firma rozšírila svoje portfólio z výsekového mäsa aj na párky, klobásy, salámy a ďalšie produkty.
K mäsiarenskému biznisu neskôr prikúpil aj mliekareň. Világi totiž zainvestoval do podniku vo Veľkom Mederi. Spočiatku sa firma Euromilk orientovala na produkciu základných mliečnych výrobkov – trvanlivé mlieko, šľahačka, smotana alebo maslo.
Pri nich spotrebitelia veľmi nehľadia na značku, preto sú v tejto oblasti zisky malé. Takáto úzka orientácia sa ukázala v krízových časoch ako chybná. Preto firma prišla tento rok s novou značkou Kukkonia, pod ktorou predáva výrobky s vyššou pridanou hodnotou.
Napriek tomu, že spoločnosť Euromilk, ktorú vedie v súčasnosti Világiho dcéra Réka, má silné finančné zázemie, príliš sa jej nedarí. Za posledných sedem rokov totiž skončila v čiernych číslach iba dvakrát. Vlani firma vyprodukovala takmer 400-tisícovú stratu.
V týchto ťažkých časoch však prišla pomocná ruka od maďarskej vlády. Ako totiž vyplýva z notárskeho centrálneho registra záložných práv, Euromilk dostala pred časom vyše 700-tisícovú dotáciu od maďarskej vládnej agentúry. Štátna pomoc smerovala na modernizáciu spracovania trvanlivého mlieka.
Világi však nebol jediný podnikateľ zo Slovenska, ktorého Maďarsko podporilo. Spomínaná agentúra podporila ďalšie takmer štyri desiatky firiem na Slovensku z odvetvia agropotravinátstva. Najväčšiu štátnu pomoc z Budapešti dostala firma UBM Invest Slovakia, ako aj eseročka MA-tyas. Každá z nich získala takmer 1,2 milióna eur.
Inflácia má na ekonomiku devastačné následky, ktoré si mnohí neuvedomujú: Centrálne banky musia spomaliť tempo, akým vytvárajú nové peniaze. V eurozóne sa od jej vzniku množstvo peňazí zvyšovalo v priemere o osem percent ročne. Za 23 rokov narástlo z 1,6 bilióna na viac ako 11 biliónov eur. Hovorí v rozhovore ekonóm Karl-Friedrich Israel.
Inflácia patrí medzi najdiskutovanejšie ekonomické témy posledných rokov. Zatiaľ čo väčšina ľudí vníma jej dôsledky najmä cez rastúce ceny v obchodoch, jej skutočný vplyv na spoločnosť je oveľa hlbší a komplexnejší. V rozhovore pre Aktuality.sk odhaľuje nemecký ekonóm Karl-Friedrich Israel menej známe súvislosti monetárnej politiky a jej vplyv na rôzne skupiny obyvateľstva.
Štát zadotuje súkromný areál známeho finančníka: Dvadsať miliónov eur z verejných peňazí potečie do súkromného projektu v Šamoríne – a to bez akejkoľvek verejnej súťaže či diskusie. Ficova vláda totiž odklepla túto závratnú sumu na výstavbu Olympic Areny, najnovšieho prírastku do ambiciózneho športového komplexu pri Dunaji.
Ako uvádza portál Sme.sk, za celým projektom stojí kontroverzný podnikateľ Mario Hoffmann. Jeho vízia športového mesta sa začala skromne – dostihovou dráhou a športovou halou. Dnes sa však rozrástla do megalomanských rozmerov pod značkou X-Bionic Sphere. Hoffmannova finančná skupina Istrokapital v roku 2011 ohlásila, že do projektu naleje neuveriteľných 80 miliónov eur.
Príbeh tohto športového komplexu sa začal písať veľkoryso. Investor sľuboval všetko – od akvaparku cez umelé jazero až po špičkovú športovú infraštruktúru. V roku 2014 sa brány prvej časti, Element Resortu, slávnostne otvorili. Dominantou sa stala impozantná Hipo aréna, ku ktorej sa Hoffmann vtedy hrdo hlásil.
Ambície rástli s každým novým projektom. Po otvorení vodného sveta prišiel odvážny plán – vybudovať priestor pre až 27 olympijských športov. Biznis plán síce vyvoláva otázniky, no s 20 miliónmi zo štátnej kasy sa megalomanské sny môžu ľahšie premeniť na realitu.
Číslo týždňa
Priemyselná produkcia na Slovensku si už štvrtý mesiac po sebe udržala rastúci trend. Tempo medziročného rastu v októbri 2024 sa však oproti septembru spomalilo takmer na polovicu a dosiahlo 1,3 percenta.
Graf týždňa
Aj keď sa balík peňazí na výskum a vývoj postupne u nás zväčšuje, stále výrazne zaostávama za zvyškom EÚ. Pred nami sú aj Poliaci a Maďari. V roku 2023 sme na Slovensku do tejto oblasti investovali len jedno percento hrubého domáceho produktu.
Foto týždňa
Argentínsky prezident Javier Milei oslavuje rok od svojho nástupu do funkcie a dokázal v podstate nemožné. Rozpočet tejto juhoamerickej krajiny sa po prvýkrát po vyše 120 rokoch ocitol v prebytku. Kým na Slovensku debatujeme, aký veľký deficit budeme mať v nasledujúcich rokoch, v Argentíne dokázali konsolidovať verejné financie za jediný rok.
Zahraničie
BBC: V krajine, ktorá je globálnym symbolom rovnoprávnosti žien a mužov, sa deje niečo nečakané. Mladé Švédky masovo podporujú návrat k tradičným rolám a život v domácnosti. Tento trend rozdeľuje spoločnosť a vyvoláva vášnivé debaty na sociálnych sieťach.
Príkladom je 25-ročná Vilma Larssonová, ktorá sa rozhodla stať ženou v domácnosti. „Môj život sa úplne zmenil k lepšiemu. Stres a každodenné problémy sú preč,“ hovorí pre britskú televíziu BBC. Zatiaľ čo jej priateľ pracuje vo finančníctve, Vilma sa venuje cvičeniu, stretnutiam s priateľkami a vareniu. Dostáva od partnera mesačnú „výplatu“ a svoj životný štýl zdieľa na sociálnych sieťach pod hashtagmi #hemmaflickvän a #hemmafru, kde má už 11-tisíc sledovateľov.
Tento trend znepokojuje mnohých odborníkov. Prieskumy ukazujú, že čoraz viac mladých dievčat sa identifikuje ako „soft girls“. Gudrun Schymanová, významná švédska feministka, varuje: „Tieto mladé ženy si neuvedomujú, za čo ich predchodkyne bojovali – právo na prácu, vlastný príjem a ekonomickú nezávislosť.“
Forbes: Automobilka General Motors (GM) po investovaní miliárd dolárov do svojej divízie robotaxíkov Cruise za posledných osem rokov oznámila, že ukončuje jej samostatné fungovanie a zlúči ju s internými snahami o vývoj technológií autonómneho riadenia pre osobné vozidlá.
„Toto je najnovšie z radu rozhodnutí, ktoré podčiarkujú naše zameranie na správnu technológiu pre budúcnosť našej spoločnosti,“ povedala Mary Barra, generálna riaditeľka GM. Dodala, že veria v dôležitosť asistenčných systémov pre vodičov a technológie autonómneho riadenia vo vozidlách.
Cruise, ktorý GM získal v roku 2016, získal viac ako osem miliárd dolárov vrátane investícií od SoftBank a Honda. Spoločnosť však mala problémy s obnovením svojej pozície po nehode z októbra 2023, keď jeden z jej robotaxíkov zrazil ženu v San Franciscu. Napriek nedávnym plánom na spoluprácu s Uberom vedenie GM nepovažovalo tieto snahy za dostatočné.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO