Poverený šéf SNG rozoslal zamestnankyniam list. Za to, že sa mu otočili chrbtom, by vraj mohli prísť o prácu
Zamestnanci Slovenskej národnej galérie sa na znak nesúhlasu s krokmi vedenia otočili počas uvádzania výstavy Plody sváru chrbtom poverenému riaditeľovi Jaroslavovi Niňajovi. Ten už je tretím šéfom galérie v horizonte niekoľkých mesiacov.
Protestný akt zamestnancov sa odohral 5. decembra. V utorok poobede informoval neoficiálny profil galérie na sociálnej sieti, ktorý prezentuje názory časti zamestnancov, o tom, že udalosť má dohru. Štyri pracovníčky SNG mali dostať písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny.
Podľa slov profilu ide o pomstu povereného riaditeľa práve za spomenuté gesto. „Niňaj v reakcii na toto gesto okrem toho, že si okamžite vyžiadal záznam z podujatia od kameramana, písomne varoval zamestnankyne, že ak porušia pracovnú disciplínu opätovne, tak ich môže vyhodiť,“ píše profil Slobodná národná galéria.
Vraj porušili zákonník práce aj interné predpisy
V príspevku na Instagrame je priložená aj fotografia písomného upozornenia. V ňom poverený riaditeľ vytýka danej zamestnankyni, že porušila ako Zákonník práce, tak aj vnútorné predpisy SNG.
V tomto konkrétnom upozornení Niňaj vytýka, že pracovníčka počas vernisáže k novej výstave predniesla prejavy, ktoré podľa neho boli nevhodné, nesúviseli s témou podujatia ani s jej pracovnými povinnosťami, a mohli poškodiť dobré meno zamestnávateľa pred partnermi a podporovateľmi.
Písali sme
Šéfa „holubníka“ výpovede netrápia. Zamestnancom SNG sa má nový riaditeľ vyhrážať, vedúce úsekov chcú odísť
Ďalej jej Niňaj vyčíta, že namiesto prezentovania výsledkov práce kolegov pracovníčka podľa jeho názoru zneužila priestor na verejné vyjadrovanie svojich súkromných názorov, čo vníma ako neprofesionálne a nesúladné s jej pracovnou rolou.
Niňaj sa konkrétne odvoláva na článok 5 a paragraf 81 Zákonníka práce, konkrétne na písmená e) a f). Táto časť zákonníka hovorí o tom, že zamestnanec musí zaobchádzať s majetkom, ktorý mu zveril zamestnávateľ, starostlivo a zodpovedne. Nemal by ho poškodzovať, strácať, zneužívať alebo konať tak, aby uškodil záujmom zamestnávateľa.
Okrem toho je zamestnanec povinný zachovávať mlčanlivosť o informáciách, ktoré sa dozvie pri práci a ktoré by mohli zamestnávateľovi uškodiť, keby ich prezradil iným. Niňaj v upozornení nedefinoval, ako presne zamestnankyne tieto stanovy porušili.
Upozornenie prišlo aj hovorkyni
„Zákonník práce umožňuje takýto postup, ide však o situácie, kedy si zamestnanec neplní svoje pracovné povinnosti. Zamestnankyne boli obvinené z poškodzovania dobrého mena inštitúcie. Takéto osobné vendety sú neprípustné,“ okomentoval profil.
Pravosť tvrdení profilu na sociálnej sieti ta3 overovala aj priamo na oddelení marketingu a komunikácie SNG. Jeho manažérka Zuzana Dzurdzíková potvrdila, že takýto list sama dostala.
„Na zvyšok sa musíte opýtať pána Niňaja,“ odkázala.
Pozrite si reportáž o situácii v SNG:
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO