Povodeň a zaměstnání. Kdy máte nárok na volno a kolik dostanete

Musím odklízet škody

Pokud odstraňujete následky povodní na svém vlastním majetku (uklízíte zatopenou nemovitost), jedná se o osobní překážku v práci a zaměstnavatel vám může poskytnout pracovní volno. Požádejte ho o to, nicméně konečné rozhodnutí je na něm. Může se s vámi domluvit třeba na odpracování zameškané doby v jiném termínu. Na náhradu mzdy nárok nemáte. 

Když vám zaměstnavatel odmítne poskytnout volno, asi nejlepší je vzít si dovolenou. Dobu čerpání dovolené sice určuje zaměstnavatel, ale musí přitom přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. A tím by odklízení škod po katastrofě mělo být. 

Odstraňujete-li však škody na svém majetku na základě veřejného zájmu, máte nárok na pracovní volno, i když bez náhrady mzdy. Pokud tedy čistě náhodou nemáte uvedeno v kolektivní pracovní smlouvě, že vám mzda za takovou činnost náleží.

Můžete také při nebo po povodní pomáhat někomu jinému a při tom vám to zasahuje do pracovní doby. I v tomto případě vám zaměstnavatel musí poskytnout pracovní volno na dobu nezbytně nutnou, ale opět bez nároku na mzdu.  

„Poskytování osobní pomoci je bráno jako překážka v práci na straně zaměstnance z důvodu výkonu občanské povinnosti. Při všech překážkách v práci na straně zaměstnance platí, že tuto skutečnost a délku trvání překážky prokazuje zaměstnanec zaměstnavateli,“ vysvětluje ministerstvo práce a sociálních věcí ve svém informačním letáku o pomoci při povodních. Musíte tedy šéfovi vaši práci na odklízení povodní nejen oznámit, ale zároveň i doložit. Třeba potvrzením obecního úřadu.  

Musím si po povodních vyřídit osobní věci 

V situaci, kdy si nutně potřebujete vyřídit své osobní záležitosti v souvislosti s povodněmi, například ztracené doklady nebo vyřešit pojištění, nárok na volno nemáte, ale zaměstnavatel vám ho může bez nároku na mzdu poskytnout. Záleží na něm. Opět se s ním můžete domluvit na odpracování zameškané doby.  

Zajímavost :  Podozrenia z rodinkárstva a čerpania štátnych dotácií. Pozrite si zostrih relácie Král na ťahu

Dítě nemůže jít do školy, je zavřená 

Na některých místech je situace tak vážná, že byly uzavřeny školky a školy. Co s tím?

„Na tuto situaci je možno nahlížet jako na důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance, a pokud není možno péči o dítě zajistit jinak, například s pomocí prarodičů, sourozenců či jiných zletilých osob, má v takovém případě zaměstnanec nárok na neplacené volno. Musí ovšem být splněna zákonná podmínka, že dítě není starší deseti let,“ upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.  

Podle zákona o nemocenském pojištění vzniká zaměstnanci v takovémto případě nárok na ošetřovné. Tuto dávku lze čerpat maximálně devět kalendářních dnů, u rodičů samoživitelů až 16 kalendářních dnů. Výše ošetřovného za kalendářní den činí 60 procent denního vyměřovacího základu. Více jsme psali v samostatném článku: Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024 

Nedostanu se do práce 

V případě, že se vám kvůli povodni nepodaří včas dopravit do práce, protože jsou například nesjízdné silnice nebo nefunguje veřejná doprava, měl by vám zaměstnavatel poskytnout pracovní volno bez nároku na náhradu mzdy. Pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, ale nejvýše jeden den s náhradou mzdy, má pouze zaměstnanec, který je těžce zdravotně postižený a cestuje nehromadným dopravním prostředkem.

Zajímavost :  Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony s AI stačit k udržení růstu?

Když jste museli opustit dům či byt kvůli evakuaci a jste v nějakém nouzovém ubytování, do práce musíte, pokud můžete (tedy neplatí pro vás žádná z výše zmíněných situací). Nárok na volno nemáte, pokud se se zaměstnavatelem nedomluvíte jinak.  

Firma, kde pracuji, je zaplavená 

Pokud povodeň zasáhla sídlo zaměstnavatele a není možné tam pracovat ani není možné vaše převedení na jinou práci či na práci z domova, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. V takovémto případě máte nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent průměrného výdělku.  

„Z hlediska zaměstnavatele je tedy výhodnější převést své zaměstnance na jinou práci, ať již půjde o práci odbornou, nebo o likvidaci povodňových škod. Pokud firmu přímo nepostihly povodně, ale zaměstnavatel vám není schopen zajistit práci, nefungují například dodávky energie, vody, surovin a ani vás nemůže při dělit na jinou práci, tak se jedná o překážku v práci z důvodu prostoje a vám náleží náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,“ upřesňuje ministerstvo.

Žádejte o MOP, vyzývá úřad

Ministerstvo práce zároveň připomíná, že lidé, které postihla ničivá povodeň, mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP).

„Smyslem mimořádné okamžité pomoci je zabezpečit osobu nebo rodinu na přechodnou dobu, zabezpečit její základní životní potřeby a zabezpečit první pomoc k odstranění důsledků katastrofy do doby, než bude možné poskytnout pomoc z jiných zdrojů,“ připomíná ministerstvo. 

Jde například o úhradu nákladů na nákup nového oblečení, pokud bylo při povodni zničeno, úhradu dezinfekčních prostředků nebo o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje, třeba zaplacení poplatku při ztrátě dokladů. Výše pomoci se stanoví s přihlédnutím k sociálním a majetkovým poměrům a příjmové situaci domácnosti až do patnáctinásobku částky životního minima jednotlivce, což je aktuálně 72 900 Kč.  

Zajímavost :  Fico odcestuje do Poľska. Von der Leyenová sa stretne s premiérmi krajín, ktoré zasiahli povodne

O dávku mimořádné okamžité pomoci můžete požádat na úřadu práce podle místa trvalému pobytu. Elektronická verze žádosti je dostupná na webu úřadu, tištěná verze žádosti je k dispozici na každém kontaktním pracovišti úřadu.  

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO