Pozor na švarcsystém, letos platí přísnější sankce

Novela zákona, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2025, přináší zásadní změny v oblasti zaměstnávání a spolupráce s OSVČ. Cílem je boj proti švarcsystému a zvýšení postihů za nelegální práci. Pro firmy, které se proviní, však novela zavádí i nové, reputačně škodlivé sankce. Co to znamená pro zaměstnavatele a na co si dát pozor?

Zákoník práce definuje závislou práci jako činnost vykonávanou osobně, v organizační podřízenosti, podle pokynů a jménem zaměstnavatele. Taková práce smí být vykonávána výhradně v pracovněprávním vztahu – tedy v pracovním poměru nebo na dohodu.

Přísnější pravidla a tvrdší postihy

Od roku 2025 platí přísnější sankce za zastřený výkon závislé práce, tedy švarcsystém. „Firmám, které umožní nelegální práci, hrozí pokuta od 50 tisíc korun do 10 milionů korun nad to lze uložit i zákaz činnosti až na dva roky a též hrozí zveřejnění přestupku na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu jednoho roku,“ upozorňuje Jaroslav Zeman, vedoucí partner advokátní kanceláře Spring Walk.

„Zveřejnění přestupku může mít devastující dopad na pověst zaměstnavatele, což je jeden z hlavních důvodů, proč by se firmy měly podobným praktikám důsledně vyhnout,“ vysvětluje dále Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

Co znamená označení „nespolehlivý zaměstnavatel“?

Firmy označené jako nespolehliví zaměstnavatelé čelí výrazným omezením. Jedná se například o zákaz zařazení volných pracovních míst do centrální evidence. „Zmíněný zákaz zároveň znesnadňuje zaměstnávání cizinců – na dočasnou ochranu není třeba hlášenky, pro zaměstnaneckou kartu pak ano,“ upozorňuje Jaroslav Zeman.

Další dopady zahrnují i ztrátu nároku na příspěvky na zřízení pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a také odnětí povolení ke zprostředkování zaměstnání pro agentury práce. „Označení za nespolehlivého zaměstnavatele negativně ovlivňuje reputaci firmy, což může zkomplikovat nábor nových zaměstnanců i obchodní spolupráci,“ upozorňuje Anna Kevorkyan.

Výpověď bez udání důvodu je zpátky na stole. V Dánsku se propouští rychle, španělské firmy to tak snadné nemají

Jak může OSVČ s firmou legálně spolupracovat?

Spolupráce s firmami je z pohledu OSVČ legální, pokud činnost OSVČ vykoná samostatně, na vlastní odpovědnost a svým jménem. Firma nesmí OSVČ kontrolovat jako zaměstnance – například jí zadávat konkrétní pracovní dobu, diktovat postupy nebo ji organizačně řídit. Zároveň by OSVČ neměla být ekonomicky závislá pouze na jednom zadavateli. „Pravidelný příjem od více klientů posiluje nezávislost OSVČ a chrání ji před rizikem, že její činnost bude posouzena jako závislá práce,“ radí Anna Kevorkyan.

Co dělat, pokud firma porušuje pravidla

Pokud jako OSVČ pracujete pro firmu a zjistíte, že firma jedná v rozporu se zákonem, například vás podřizuje pokynům nebo kontroluje jako zaměstnance, máte právo se ozvat. Můžete:

●       upozornit firmu na rizika spojená s jejich jednáním,

●       konzultovat situaci s právníkem,

●       obrátit se na inspekci práce, která má pravomoc provádět kontroly a zajistit nápravu.

Od roku 2025 mohou inspektoři práce pořizovat skryté záznamy, aby lépe dokázali, že někdo vykonává nelegální práci. Důkazní břemeno však leží na inspekci – vy nemusíte prokazovat, že jste zákon neporušili.

Minimální mzda 2025: Kolik je v Česku a kolik v zahraničí?

Výhody a nevýhody spolupráce jako OSVČ

Spolupráce s firmami jako OSVČ má své výhody, například větší flexibilitu a nižší administrativní zátěž. Můžete si sami řídit čas a způsoby práce, což často bývá hlavním důvodem, proč lidé volí podnikání místo zaměstnaneckého poměru.

„Hlavní nespornou výhodou jak pro OSVČ, tak pro firmu je, že podíl čistého příjmu OSVČ na celkovém nákladu firmy je významně vyšší než podíl čisté mzdy zaměstnance. Důvodem je třeba možnost využití výdajového paušálu u podnikatelů s minimálními skutečnými náklady a tedy významné snížení základu daně i vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění,“ upozornila Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Na druhé straně je důležité dávat pozor, aby spolupráce s firmou nepřerostla ve zmiňovaný švarcsystém. „Také je potřeba si uvědomit, že cenou za nižší odvody na sociální zabezpečení bude v budoucnu výrazně nižší důchod,“ dodala Gabriela Ivanco.

VIDEOFlexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček • e15

Zdroj Zde