Pozor na Temu a další tržiště. Na Black Friday nedodržují pravidla a klamou zákazníky, varuje analytička Gelnerová

Black Friday je za dveřmi. Slevami nabitá akce připadá na 29. listopadu, ale většina obchodníků zlevňuje delší dobu, než jen v jeden den. Velké množství slevových akcí začíná právě tento týden, někteří obchodníci mají slevy dokonce po celý měsíc listopad pod názvem Black Month. 

Zásadní otázky rozhovoru:

3:36 – Jaké jsou nejčastější praktiky eshopů, které klamají spotřebitele?

6:20 – Jak si spotřebitel může ověřit, že ho eshop neklame?

19:35 – Jak dodržuje pravidla například Temu?

Jenže všechny slevy zdaleka nejsou skutečné, mnohdy jde o marketingový tah a klamání zákazníků.  

„Situace se už v posledních dvou letech zlepšila, ale stále se objevují případy, kdy e-shopy uměle zvyšují ceny výrobků před slevovými akcemi, aby výsledná sleva byla vyšší a lákavější. Může se dokonce stát, že zlevněný produkt je ve výsledku dražší. To jsme zaznamenali především v segmentu oblečení, “ uvedla v pořadu FLOW seniorní datová analytička Martina Gelnerová ze společnosti Apify, která provozuje Hlídač shopů.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Domovy opustily kvůli ukrajinskému ostřelování desetitisíce Rusů

Black Friday v praxi: slevy kolem 20 procent 

Neziskový projekt vznikl v roce 2017 a jeho cílem je kultivovat prostředí e-shopů a upozorňovat na klamání zákazníků slevami, které nejsou reálné.  Kromě Apify se na jeho provozu podílí ještě společnosti Keboola a Topmonks.  

Hlídač shopů vytváří každý rok analýzu Black Friday, loni podle ní byly reálné slevy kolem 20 procent s tím, že klesl  počet produktů, které jsou ve slevách. 

„V rámci Black Friday se vyplatí koupit běžné zboží jako je například elektronika nebo dárky na Vánoce, výhodné jsou například hračky,” dodala Gelnerová.  

Cílem projektu Hlídač shopů je monitorovat největší e-shopy a jejich někdy  podivné taktiky při tvoření slev. Zatímco české e-shopy se za poslední dobu zkultivovaly a už zdaleka nenabízí umělé slevy tolik jako dříve, objevil se nový problém: čínská tržiště jako je Temu anebo Shein. 

Zajímavost :  Evropané si konečně mohou povídat s ChatGPT. Umí hromadu českých hlasů a pomůže na dovolené

„Nedodržují skoro žádná pravidla, nabízí produkty ve slevě z uměle navýšených cen, navíc slevy stále mění a dopouští se i dalších porušení. Je to celoevropský problém. Podle našich informací chystá Evropská komise další rozšířenou regulaci zaměřenou právě na tržiště,“ uvedla Gelnerová. 

V České republice platí už půldruhého roku také novela zákona na ochranu spotřebitele, která mění pravidla právě mimo jiné pro slevy. 

Co vše musí prodejce zveřejnit? Proč jsou teď tolik zlevněné kávovary? A které produkty se vyplatí nakoupit během Black Friday? 

Zajímavost :  Podíl Ruska na evropském trhu s LNG roste, celková poptávka po LNG ale klesá

Probrali jsme vše v tomto rozhovoru Flow, který věnujeme české e-commerce. 

Zdroj Zde