Práceneschoposť by mohla zrušiť už aj Sociálna poisťovňa bez povolenia od lekára

1. dec 2024 o 19:30  I 

Sociálna poisťovňa dúfa, že sa jej tak podarí ušetriť 75 miliónov eur.

BRATISLAVA. V okrese Sobrance na východe Slovenska vlani ľudia maródovali v priemere 69 dní. Je to o dvadsaťpäť dní viac ako slovenský priemer.

Vláda si všimla, že v niektorých regiónoch sú ľudia práceneschopní príliš dlho a systém podľa nej zneužívajú. Pripravila preto zmenu, ktorá má pomôcť maródku viac kontrolovať.

Odborníci upozorňujú na riziko, aby netrpeli aj ľudia, ktorí sú naozaj chorí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zmena je súčasťou návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý pripravilo ministerstvo zdravotníctva. Parlament ho už posunul do druhého čítania. Ak novela prejde, mali by nové pravidlá platiť už od januára 2025.

Na východe maródujú najdlhšie

„Sociálna poisťovňa má veľmi dobrý prehľad o tom, v akých regiónoch sa péenky zneužívajú,“ povedal minulý týždeň finančnému výboru parlamentu štátny tajomník ministerstva financií Radovan Majerský. „Je jasné, že v regiónoch, kde je nižšia kúpna sila alebo nižšia životná úroveň, sa budú využívať v oveľa väčšom rozsahu. Je tam priestor na zlepšovanie.“

Sociálna poisťovňa v minulom roku vyplatila nemocenské takmer v hodnote 600 miliónov eur. Najviac v prvých mesiacoch roka. Inšpiráciu na zmenu našla vláda v Česku, kde v priemere za minulý rok ľudia maródovali 31 dní, teda o trinásť dní kratšie ako u nás.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO