Pre chybu v zákone lekári nevedia vypísať niektoré e-recepty. Sukeľ: Pacienti budú postupne nespokojnejší
Pre chybu v zákone lekári nevedia vypísať e-recepty. Týka sa to 17 % receptov, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Lieky napríklad pre astmatikov, lieky ako antikoncepcia či očné kvapky a masti. Pacienti tak budú musieť v ambulanciách čakať na papierové recepty.
„Táto zmena je o tom, že to sú len lieky, ktoré lekár musí predpísať na recept, lebo sú viazané na lekársky predpis. Ale pacient si ich v plnej miere hradí sám. To je len táto skupina liekov,“ povedala odborníčka na zdravotníctvo Jana Ježíková.
„Ministerstvo to komunikovalo, že ten cieľ je ochrana osobných údajov pacienta v zmysle toho, že ak poisťovňa, teda ten liek nehradí, tak ho nemá čo vidieť,“ dodala Ježíková.
Antibiotiká aj psychiatrické lieky
„Z tých liekov, ktoré nie sú kategorizované. Ide napríklad o mnohé lieky určené na liečbu niektorých neurologických psychiatrických ochorení. Sú to všetky sedatíva, benzodiazepíny sú to mnohé očné lieky, ktoré sa používajú v oftalmológie. Obsahujú antibiotiká, kortikoidy. Takisto nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Sú to mnohé len informácie používané na liečbu cievnych ochorení. Zvlášť by som chcel upozorniť na tie psychiatrické lieky, teda všetky benzodiazepíny, kde my okrem iného strácame kontrolu nad užívaním týchto liekov,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Čítajte viac
Lekári stiahli výpovede, no ružové to nebude. Zdravotníctvo čaká náročný rok, povedala v ta3 odborníčka
Komplikácie a zaťažovanie systému
„My ešte ani nevieme, ktoré lieky sa dajú predpísať elektronicky po novom, a ktoré nie. Takže to niektorí pacienti zistia len počas tohto mesiaca. Je to veľká komplikácia hlavne pre tých pacientov, ale aj zbytočne to zaťažuje systém. Chápem, že to nevzniklo vedome, že to je chyba, ale o to skôr ju treba napraviť v parlamente,“ myslí si predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Problémom sú aj opakujúce sa predpisy
„Spätná väzba je najčastejšie od pacientov, ktorí mali takzvané opakovacie lekárske predpisy týkajúce sa takýchto liekov, pretože tie predpisy jednoducho zmizli zo systému a nebude možné ich vydať, respektíve aj tie, ktoré tam ostali. Nie je možné spracovať v lekárni. Následne tým elektronickým spôsobom, takže spätnej väzby ešte zatiaľ veľa nie je, ale predpokladám, že ako pôjde čas, tak jednoducho tí pacienti budú vyjadrovať svoju nespokojnosť, či už v ambulanciách alebo priamo v lekárňach,“ dodal Sukeľ.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO