Prečo sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými stále zväčšujú? Môže za to prekvapujúco aj tento fenomén (rozhovor)

Inflácia patrí medzi najdiskutovanejšie ekonomické témy posledných rokov. Zatiaľ čo väčšina ľudí vníma jej dôsledky najmä cez rastúce ceny v obchodoch, jej skutočný vplyv na spoločnosť je oveľa hlbší a komplexnejší. V rozhovore pre Aktuality.sk odhaľuje nemecký ekonóm Karl-Friedrich ISRAEL menej známe súvislosti monetárnej politiky a jej vplyv na rôzne skupiny obyvateľstva.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

– prečo inflácia nepostihuje všetkých rovnako – majitelia nehnuteľností a aktív z nej profitujú, zatiaľ čo mladí ľudia a tí bez majetku na ňu doplácajú;

– ako nízke úrokové sadzby centrálnych bánk vytvárajú falošný signál pre ekonomiku, čo vedie k nezodpovedným investíciám a vzniku „miest duchov“;

– prečo oficiálne čísla o inflácii neukazujú celý obraz o stave ekonomiky;

– prečo je cieľ dve percentá inflácie svojvoľný a prečo nie je pravda, že klesajúce ceny vždy škodia ekonomike;

– ako digitálne meny centrálnych bánk môžu dať štátu nebezpečne veľkú kontrolu nad finančnými transakciami občanov.

V posledných rokoch sa celý vyspelý svet musel vyrovnať s vysokou infláciou. Môžeme očakávať ďalšiu vlnu?

Počas pandémie a vojny na Ukrajine oficiálna inflácia prudko stúpla. Centrálne banky zasiahli tým, že prestali tlačiť nové peniaze, a situácia sa upokojila. Myslím, že najhoršie máme za sebou. Ale pozor – vysokú infláciu sme mali už pred rokom 2022, len sa prejavovala inak. Nevideli sme ju v cenách potravín, ale v cenách nehnuteľností, akcií a iných aktív, ktoré prudko rástli.

Keď rastú ceny nehnuteľností a akcií, neznamená to, že sme bohatší?

To platí len pre tých, čo už tieto aktíva vlastnia. Pre mladých ľudí je to katastrofa. Je pre nich čoraz ťažšie kúpiť si byt alebo dom. Vo Francúzsku či v Nemecku už mladí prakticky nemajú šancu získať vlastné bývanie vo väčších mestách. Inflácia tak prehlbuje priepasť medzi bohatými a chudobnými, medzi tými, čo majetok majú, a tými, čo ho ešte len chcú získať.

Takže inflácia je dobrá pre bohatých a škodlivá pre chudobných?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO